Yeşil Çay, Yeşil Çayın Faydaları ve Yeşil Çay Zayıflatır mı?

222

Yeşil Çay ve Yeşin Çayın Faydaları

Yeşil çay son yıllarda özellikle sporcular arasında son derece popüler olmaya başladı. Peki yeşil çayın faydaları neler? Yeşil çay zayıflatır mı?

Vücut geliştirme sporcuları başta olmak üzere zayıflamak, daha sıkı ve fit bir vücuda sahip olmayan birçok kişi son yıllarda yeşil çay tüketmeye başladı. Peki bu tüketim bilinçli mi yoksa tamamen kulaktan dolma bilgilere dayalı olarak bilinçsiz bir şekilde mi yapılıyor? Yeşil çayın faydaları nelerdir? Peki yeşil çay zayıflatır mı? Bunun gibi bilinmesi gereken soruların cevaplarını bu içerikte bulabilirsiniz.

Yeşil Çayın Faydaları

Yeşil çay zayıflatır mı ve yeşil çayın faydaları nelerdir gibi bir soruya cevap vermeden önce yeşil çayın içinde tam olarak neler var bunları bilmek faydalı olacaktır. Yeşil çayı hangi amaçla tüketirseniz tüketin içeriğinde ne olduğunu bilmeniz daha bilinçli bir tüketici olmanızı sağlayacaktır. Yeşil çay içeriğinde bulunan bileşenleri ve bunların sizin ne işinize yaracağını aşağıda başlıklar halinde bulabilirsiniz.

Tanin

Kompleks yapıdaki fenol, polifenol ve flavoid bileşiklerinden oluşan tanin yeşil çayın önemli bileşenlerinden birisidir. Bitkiler tarafından üretilen taninler sindirim ve fermentasyona karşı dirençli bir yapıdadırlar. Taninler genellikle dokularda ve mukozada büzücü etki yaparlar ve yapısal proteinleri de küçültürler. Peki taninin size olan faydası nedir? Özellikle öğün sonrasında bir fincan yeşil çay tüketilmesi sindirime yardımcı olabilir. Özellikle Asya ülkelerinde yemek sonrası yeşil çay tüketiminin çok uzun bir geçmişi vardır.

Kateşin

Kateşin polifenol grubuna ait bir bileşiktir. Yeşil çayda önemli miktarda kateşin bulunur. Yeşil çayda bulunan kateşinin %10-50 arasındaki miktarını epikateşin (EC), epigallokateşin (EGC), epikateşin gallat (EKG) ve epigallokateşin gallat (EGCG) türleri oluşturur. Bir fincan yeşil çayda yaklaşık olarak 10-40 mg kadar polifenol bulunur. Bunun yanında antioksidan olarak bakıldığında brokoli, ıspanak, havuç veya çilek gibi besinlere oranla daha güçlü bir etkisi vardır. Özellikle ağır ve yorucu bir antrenmandan sonra vücudunuzda kateşin türü bir antioksidan bulunması serbest radikallerden kaynaklı meydana gelmesi muhtemel hasaların engellenmesi açısından sonra derece önemlidir.

Bu içeriğe göz atın:  Beslenme ve Diyet Programı İçin 10 Altın Kural

Flavonoid

Flavonoidler bitki pigmentleridir ve çoğu taze sebze ve meyvede de bulunan parlak renkli kimyasal bileşenlerdir. Özellikle enfeksiyonlara karşı direnç kazanmanıza yardımcı olurlar. Bu sayede de hasta veya bitkin olmanızı engelleyerek antrenman kaçırmamanıza yardımcı olurlar.

Teanin

Beyinde sakinleştirici bir etkisi olan teanin aslında bir amino asittir. Teanin bir Japon bitkisi olan senchanın yapraklarında yoğun miktarda bulunur. Teanin polifenoller ve kateşinden daha farklı bir yapıya sahiptir. Doğrudan beyin ile etkileşime geçtiği için ruh hali ve motivasyonunuz üzerinde olumlu bir etkisi olduğu söylenebilir.

Yeşil Çay Zayıflatır mı?

Peki yeşil çay ile vücut geliştirme arasında nasıl bir ilişki var ve siz bu ilişkiyi nasıl kullanabilirsiniz? Yeşil çayı antrenman öncesi tüketebilirsiniz. Yeşil çay özellikle ECA olarak adlandırılan ve yağ yakımı ile kilo verme amaçlı kullanılan besin desteklerinin yerine tercih edilebilir. Özellikle antrenman öncesi bu besin desteklerini kullanan kişiler doğal ve sağlıklı olan yeşil çayı tercih edebilirler. Yeşil çay hem sizi psikolojik olarak daha rahat hissettirir hem de antrenman performansınızın bir miktar da olsa artmasına yardımcı olur. Bunların yanında da yapılan araştırmalara göre metabolizma hızınızı %3’e kadar arttırır. Bu sayede de yağ yakabilir ve zayıflayabilirsiniz. Bahsedilen bu %3’lük metabolizma hızındaki artışa ulaşabilmek için ise günlük ortalama 2000 kalori civarında bir bazal metabolizma hızını varsa 3 fincan kadar yeşil çay içmeniz gerekmektedir.

Yeşil Çayın Kökeni

Aslında tüm çayların kökeni hemen hemen aynıdır. Camelli sinensis olarak adlandırılan veya farklı türleri bulunan bitki yapraklarından yeşil çay, yeşil çay ve diğer çayların hepsi elde edilmektedir. Çay yaprakları toplandıktan sonra öncelikle fermente edilir ve daha sonra ısıtılır. Bu fermentasyon işlemi çayda bulunan kafein içeriğinden sorumludur. Fermantasyon süresi ne kadar uzun olursa kafein içeriği de o kadar uzun olacaktır. Yeşil çaydaki kafein oranı ise oldukça düşüktür. Çünkü çaylar arasında fermentasyona en az tabi tutulan çay türü yeşil çaydır. Bu nedenle de kafein miktarı son derece düşüktür. Buna karşılık sağlığa en yararlı olan çay da yeşil çaydır. Çünkü fermantasyon süresi uzadıkça kafein içeriği artsa da sağlığa yararlı maddelerin yok olmasına neden olur. Bu nedenle de siyah çay ile yeşil çay faydaları bakımından karşılaştırılamaz bile.

Bu içeriğe göz atın:  Bağırsak Sağlığı İçin 6 Öneri

Yeşil Çay Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yeşil çayın faydaları ve içeriği hakkında yeterince bilgiye artık sahipsiniz. Peki yeşil çay seçiminde nelere dikkat etmeniz gerekiyor. Marketlerde satılan yeşil çaylar genellikle öğütülmüş ve yaprak formunda olmayan çaylardır. Sizin tercihiniz bu türdeki çaylar olmamalıdır. Bunun yerine yaprak formunu koruyan ve kaliteli olan yeşil çayları tercih etmelisiniz. İki çay türü arasında hem kalite hem de lezzet açısından çok büyük farklar vardır. Genellikle organik yeşil çay olarak satılan bu ürünleri tercih ederek yeşil çayın faydalarından en yüksek oranda faydalanabilirsiniz.3 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here