Yağ Yakıcı Diyet Programı İçin 7 İpucu

yag-yakici-diyetiniz-icin-7-ipucu

Yağ yakmak için uygulanan diyet programları oluşturulurken bu 7 ipucunun göz önüne alınması diyet programından alınan verimin artmasını sağlayabilir.

Herkesin hayranlıkla bakacağı bir vücuda sahip olabilmek için sadece kilo vermek yeterli olmayacaktır. Kilo verirken hatta bazı durumlarda kilo alırken yağ yaktığınız takdirde hayallerinizdeki vücuda sahip olabilirsiniz. Ancak unutulmaması gereken en önemli noktalardan birisi yağ yakıcı diyeti programı uygulamanın zorluğudur. Her şeye rağmen bu süreci başarıyla tamamlarsanız yaptıklarınızın karşılığı aldığınız o an çok mutlu olacağınıza emin olabilirsiniz. Tüm bu zorlu süreçte size yardımcı olabilecek 7 ipucuna mutlaka bir göz gezdirin.

1. Amacınızı Belirleyin

Parçalanmak ve yağsız bir kas kütlesine sahip olmak aslında birbirinden tamamen farklı iki şeydir. İngilizce olarak “shredded” diye tabir edilen ve dilimizde yaygın olarak parçalanmak karşılığında kullanılan vücut durumu kadınlar %12-18, erkeklerde %4-7 yağ kütlesine karşılık gelmektedir. Dilimizde yağsız kat kütlesi olarak tanımlanan “lean muscle” ise kadınlarda %18-22, erkeklerde ise %8-12 yağ kütlesine karşılık gelen vücut durumunu tanımlamaktadır. Bu tanımlamalar definasyon ile karıştırılmamalıdır. Çünkü kaslarınızı belirginleştirmek amacıyla uygulayacağınız definasyon programı ile birlikte hem “shredded” hem de “lean muscle” vücut durumuna sahip olabilirsiniz.

2. Yağ Oranını Düşürmek Disiplin İster

Yağ oranınız azaldıkça uyguladığınız diyet ile birlikte kaybettiğiniz yağ oranı da azalmaktadır. Yani yağ yakıcı diyetiniz ilk aşamalarında hızla yağ kaybederken ilerleyen haftalarda bu oran azalacaktır. Bu durumla karşılaştığınızda moralinizi bozmamanız ve diyetinize daha sıkı bir şekilde amacınıza ulaşana kadar uymanız gerekmektedir. %20 yağ kütlesinden %15 yağ kütlesine düşmek %10 yağ oranından %5 yağ kütlesine inmeye göre kat kat daha kolaydır. İnternette bulunan diyet programlarının birçoğu da genel olarak %25-30 yağ kütlesine sahip olan ve bunu %15-20 seviyesine indirmeye çalışan kişiler için geçerlidir. Eğer ki %10’un altında bir yağ kütlesine sahip olmak istiyorsanız çok daha detaylı bir diyet programı uygulamalı ve çok daha disiplinli olmasınız.

Bu içeriğe göz atın:  5 Adımda Hızlı ve Sürdürülebilir Şekilde Yağ Yakmak

3. Protein

Vücut geliştirme ile ilgilenen herkesin bildiği en temel kural kas kütlesinin arttırılması isteniyorsa yüksek miktarda protein alınması gerektiğidir. Hatta yapılan bazı çalışmalarda da belirtildiği üzere yüksek miktarda protein alımının parçalanmayı daha kolay hale getirdiğidir. Protein tipik olarak en doyurucu besindir ve kas kütlesi kazanımı için de son derece önemlidir. Yağ yakıcı diyetinizde mutlaka protein alımına ciddi bir yer ayırmalı ve günlük olarak en az kilogram başına 0.7-1.0 gram kadar protein almalısınız.

Bu içeriğe göz atın: Düşük Karbonhidrat Diyetine Eklenebilecek 10 Besin

4. Stresten Uzak Durun

Stres her şey için zararlı olduğu gibi yağ yakıcı diyetiniz için de son derece kötü bir etkendir. Stres uyku düzeniniz üzerinde negatif bir etki oluşturacağı için uyku kalitenizi düşürecektir. Stres bununla birlikte antrenmanlarınıza, diyetinize ve işinize de odaklanmanıza engel olacaktır. Bu nedenle mümkün olduğunca stresten uzak durmaya çalışmalısınız.

5. Sebze Tüketin

Birçok insan sebze yemeyi pek sevmez. Ancak her sporcunun zengin besin değerlerinden faydalanabilmek için düzenli olarak sebze tüketmesi gereklidir. Hangi amaçla diyet uygulanırsa uygulansın düşük kalorili ve yüksek besin değerlerine sahip oldukları için sebzeler vazgeçilmezdir.

6. Yemeğinizi Evde Yiyin

Uyguladığınız diyetin başarıya ulaşmasının en önemli yardımcılarından birisi de evde beslenmenizdir. Yemeğinizi dışarıda yediğiniz takdirde büyük olasılıkla işlenmiş ürünlerden, fast food ürünlerinden veya yağ oranı yüksek yiyeceklerden tüketebilirsiniz. Bunun yerine hedefinize ulaşana kadar evinizde besin değerlerini bildiğiniz yemekleri tüketmeniz kesinlikle faydanıza olacaktır.

Bu içeriğe göz atın: Diyet Hakkında 7 Önemli İpucu

 7. Sevgili Bulmayın

Bu madde her ne kadar şaka gibi de olsa belirli bir süreliğine özel hayatınızı askıya alabilirsiniz. İlişkiniz süresince sevgilinizle birlikte gittiğiniz yerlerde uygulayacağınız diyete tamamen ters besinler tüketeceğinize emin olabilirsiniz. Ayrıca sevgilinizle görüşmeniz de gerekeceği için antrenman programlarınızı aksatabilirsiniz. Sevgilinizin olması disiplininizi bozmayacaksa bu maddeyi dikkate almayabilirsiniz 🙂

Bu içeriğe göz atın:  Vücut Ölçümü Nasıl Alınır, Vücut Kitle İndeksi ve İdeal Kilo

  • Vücut geliştirme konusunda kısa, orta ve uzun vadeli hedeflerinize ulaşmak için doğru bir şekilde planlanmış antrenman ve diyet programı uygulamanız kaçınılmaz bir gerekliliktir. Hedeflerinize en kısa sürede ulaşabilmeniz için Kas ve Güç | Remote PT “Kişiye Özel Uzaktan Eğitim” paketlerini inceleyebilir ve ihtiyacınıza uygun olanını tercih edebilirsiniz.
  • Yağ Yakıcı Diyet Programı İçin 7 İpucu içeriği ile ilgili değerlendirmelerinizi ve aklınıza takılan soruları yorum bölümü veya Kas ve Güç | FORUM aracılığı ile paylaşabilirsiniz.

Not: Tüm antrenman programları, egzersizler ve hareketler tamamen öneri amaçlıdır. Spor yapmadan önce mutlaka bir uzmana danışmalısınız.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here