Whey Protein Nedir ve Nasıl Tüketilmelidir?

proteWhey Protein ve Protein Tozu

Vücut geliştirme sporcuları için vazgeçilmez olan whey protein ve protein tozu hakkında detaylı bilgi edinmek için bu makaleyi okuyabilirsiniz.

Vücut geliştirme ile ilgilenen herkes kas kütlesindeki artışı en yüksek seviyeye çıkarabilmek için protein alımını en optimum düzeye çekmeye çalışır. Kas gelişimi için ihtiyaç duyulan ve günlük alınması gereken protein miktarının sağlanamadığı veya özellikle antrenman sonrası gibi hızlı bir şekilde protein sindiriminin gerçekleşmesi gerektiği durumlarda protein tozu gibi besin destekleri tercih edilebilir. Bu noktada da popüler protein türlerinden olan whey protein ya da diğer adıyla peynir altı suyu tozu öne çıkmaktadır.

Whey Protein Nedir?

İçerisinde gerekli olan bütün aminoasitlerin barındıran yani kısacası tam bir protein olarak nitelendirilebilen whey protein vücudun kendini yenilemesi, gelişebilmesi ve devamlılığını sağlayabilmesi için gereklidir. Ayrıca dallı zincirli aminoasitler (BCAA) bakımından da son derece zengindir. Whey protein özellikle süt ürünlerinden elde edilebilen ve vücut geliştirme sporcuları tarafından yaygın olarak tercih edilen bir protein türüdür.

Whey Proteinin Yararları Nelerdir?

Whey protein belki de kadın ve erkekler tarafından tüm yaş aralığında ihtiyaç duyulan en kaliteli protein kaynağıdır. Whey sadece atlerlerin ihtiyaç duyduğu dallı zincirli aminositleri (BCAA) sağlamaz bunun yanında herkesin ihtiyaç duyduğu kas dokularının yenilenmesi ve inşa edilmesinde de yardımcı olur. Bununla birlikte kısa zincirli aminoasitler barındırması nedeniyle çok çabuk bir şekilde sindirilir. Bu özelliği nedeniyle de vücut geliştirme sporcuları tarafından özellikle antrenman sonrası hemen alınarak hızlı bir şekilde kas dokularına ulaştırılmaya çalışılır. Tüm bunların yanında whey protein kilo kontrolü, kardiyovasküler ve kemik sağlığı üzerinde de olumlu etkiye sahiptir.

Konsantre ve İzole Whey Protein Arasındaki Fark Nedir?

Literatürde yer alan tanımlara bakıldığında izole whey proteini %90’ın üzerinde protein içeren doğal bir süt ürünüdür. İzole whey’in30 gramında yaklaşık olarak 25 gram protein bulunmaktadır. Konsantre whey’in ise protein oranı yaklaşık olarak %80 civarındadır. Buna ek olarak izole whey’de şeker, laktoz ve yağ oranı çok çok düşük neredeyse yoktur. İzole whey proteini daha çok protein içermesine rağmen konsantre whey proteini daha ekonomik olarak kullanıcılara sunulmaktadır.

Bu içeriğe göz atın:  Ramazan ve Spor: Kas Kaybı ve Beslenme

İki çeşitte bulunan protein miktarı %80 ile %90 arasında değişmektedir. Peki geri kalan kısımda ne var o zaman diye bir sorunun aklınıza gelmesi son derece normaldir. Genellikle kalan oranın %5’lik kısmında su, %3-5 arasında mineraller ve %10-12 kısımda ise karbonhidrat ve yağlar bulunur. (Yüzdeler konsantre olan için geçerlidir.)

Protein Tozu Nasıl Üretilir ve Son Kullanma Tarihi Var Mıdır?

Whey proteini pastörize edilmiş sütten elde edilmektedir. Düşük sıcaklıklarda steril bir ortamda çevresel etkenlerden uzak tutularak bozulmadan elde edilir. Ancak ısıya maruz kaldığı takdirde bozulabilir. 70 derece ve üzerindeki sıcaklıklar proteinin yapısını bozar. Protein tozu içeren tüm ürünlerinde üzerinde sn kullanma tarihleri yazmaktadır. Son kullanma tarihi geçmiş ürünün tüketilmemesine özen gösterilmesi gerekmektedir. Son kullanma tarihi geçtiği anda her ne kadar bozulma göstermese dahi tüketimi bazı durumlarda mide ve sindirim sorunlarına yol açabilir. Protein tozları genellikle koyu renkli ve ışık almayan özel üretilmiş kaplarda saklandığı için bakteriyel herhangi bir organizmanın üremesi yani daha basit tabirle küflenme meydana gelme ihtimali son derece düşüktür. Ancak bazı durumlarda proteinin türüne bağlı olarak içerdiği yağ miktarı nedeniyle bu yağların bozulması nedeniyle kötü bir koku meydana gelebilir. Tüm bu riski durumlarla karşılaşmamak için üreticilerin uyarılarını eksiksiz bir şekilde uygulamak en iyi yöntemdir.

Laktoz Duyarlılığı Olanlar Tüketebilir mi?

Whey neredeyse laktoz içermez. 30 gramlık bir porsiyonda laktoz miktarı 0.5 gramdan daha azdır. Laktoz duyarlılığı olan birçok vücut geliştirme sporcusu whey proteini tüketmektedir. Ancak her konuda olduğu gibi bu konuda da mutlaka doktor kontrolü olması gerekmektedir.

Whey Protein ve Soya Lesitini

Whey protein içinde çok düşük miktarda soya lesitini (hayvansal ve bitkisel dokularda bulunan yağ asidi) bulunmaktadır. Bu sayede kullanılan protein tozunun çok daha rahat bir şekilde sindirilmesi sağlanmaktadır. Soya lesitini miktarı hemen hemen bütün whey proteini içeren protein tozu ürünlerinde %1’in  altındadır.

Bu içeriğe göz atın:  Sporcu Diyetinde Mutlaka Olması Gereken Besinler

3 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here