Vücut Ölçümü, Vücut Kitle İndeksi ve İdeal Kilo

2
125

vucut-olcusu-nasil-alinir

Vücut ölçümü nasıl alınır? Vücut kitle indeksi nasıl hesaplanır? İdeal kilo ne olmalıdır? Tüm bu soruların cevabını bu içerikte bulabilirsiniz.

Vücut geliştirme ile ilgilenen sporcuların veya bu sürece yeni dahil olmuş olan herkesin uyguladığı antrenman ve beslenme programlarının sonuçlarını nasıl takip edeceği hakkında kafalarında soru işaretleri her zaman vardır. Bu süreçte en basit ve doğru yapılabilecek hareketlerden birisi ise düzenli olarak vücut ölçümü alınmasıdır. Düzenli şekilde alınan vücut ölçüleri sayesinde vücut geliştirme sürecinde hem kas kütlesinde meydana gelen artışlar hem de yağ yakmaya bağlı olarak meydana gelen bölgesel incelmeler detaylı olarak takip edilebilir. Bu sayede hem vücut kitle indeksi değerleri takip edilebilir hem de ideal kilo aralığında kalınması sağlanabilir. Düzenli ölçümlerin bir diğer faydası ise vücut geliştirme sürecinde sporcuların motivasyonlarını arttırmasıdır. Ancak bu ölçümlerin nasıl alınacağı konusunda birçok kişi yeterli bilgiye sahip değil. Yanlış yapılan ölçümler farklı sonuçların ortaya çıkmasına ve buna bağlı olarak yanlış değerlendirmelere neden olabilir. Bu nedenle vücut ölçümlerini alınırken dikkat edilmesi gerekenleri ve bu ölçümlerin nasıl alındığını aşağıda bulabilirsiniz. Vücut ölçümü sırasında ihtiyacınız tek şey bir adet mezura ! Bazı kasların ölçümü iki kişiyle daha rahat yapılabileceği için bu ölçümün ya spor salonunda bir eğitmen ya da evde bir başka kişinin yardımıyla yapılması uygun olacaktır.

Bu içeriğe göz atın: Kreatin Nedir? Kreatin Nasıl Kullanılır?

Vücut Ölçümü Ne Zaman Alınmalıdır?

Vücut ölçümleri yapılırken antrenmandan hemen sonrası asla tercih edilmemelidir. Kasların dinlenmiş olması yani doğal boyutlarında olması gerekmektedir. Aksi takdirde yapılacak ölçümlerden alınan vücut ölçümü sonuçları yanıltıcı olabilir. Vücut ölçümlerinin vücut geliştirmeye yeni başlayan sporcularda 2 haftada bir daha ileri seviye sporcularda ise 4 haftada bir yapılması uygun olacaktır.

Bu içeriğe göz atın:  Gluten Nedir ve Gluten Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bu içeriğe göz atın: En İyi 10 Bitkisel Protein Kaynağı

Vücut Kitle İndeksi ve İdeal Kilo

Herkes tarafından kabul gören vücut kitle indeksi ile ideal kilo değerleriniz hakkında bir fikre sahip olabilirsiniz. Profesyonel sporcular için bu değerler pek geçerli olmasa da birçoğumuz için vücut kitle indeksi ile belirlenen ideal kilo değerleri kabul edilebilir aralıklar arasında yer aldığı için bir çok kişi tarafından kabul edilmektedir. Vücut kitle indeksini hesaplamak için kilonuzu boyunuzun metre cinsinden olan uzunluğunun karesine bölmeniz yeterlidir. Çıkan değer sizin ideal kilo aralığında olup olmadığını hakkında bilgi verecektir. Kadınlar ve erkekler için doğal olarak ideal kilo değerleri farklılık göstermektedir. Kendi değerlerinizi hesaplamak için aşağıda yer alan bağlantıyı kullanarak Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Dairesi Başkanlığı tarafından yayınlanan Vücut Kitle İndeksi ve İdeal Kilo hesaplama motorunu kullanabilirsiniz. Vücut kitle indeksi değerlerine göre yapılan sınıflandırmayı da aşağıda bulabilirsiniz.


Bu içeriğe göz atın: 1 Haftada Göbek Eritmek ve Kilo Vermek İçin 7 Öneri

Vücut Kitle İndeksi ve İdeal Kilo Hesaplayıcısı

  • Vücut Kitle İndeksi Değeri: 18.5 (Zayıf)
  • Vücut Kitle İndeksi Değeri: 18.5-24.9 (Normal)
  • Vücut Kitle İndeksi Değeri: 25-29.9 (Hafif şişman/kilolu)
  • Vücut Kitle İndeksi Değeri: 30-34.9 (1. derecede şişman/obez)
  • Vücut Kitle İndeksi Değeri: 35-39.9 (2. derecede şişman/obez)
  • Vücut Kitle İndeksi Değeri: >40 (3. derecede şişman/obez)

Boyun

Boyun ölçüsü alınırken adem elmasının hemen altından olacak şekilde ölçümün yapılması gereklidir. Ölçüm yapılırken dik durulması ve boynun herhangi bir yöne doğru bükülü olmamasına da dikkat edilmelidir.

Göğüs

Göğüs ölçüsü alınırken mezuranın göğüs kaslarının hemen üstünden (meme uçlarının birkaç santimetre üzeri) ve sırtın tam orasından geçmesine dikkat edilmelidir. Ölçüm alınırken göğüs nefes alıp şişirilmemeli ve doğal duruş bozulmamalıdır.

Bu içeriğe göz atın:  En İyi Antrenman Performans İçin Protein Tüketimi

Kol

Kolların ölçüsü alınırken pazuların iyice kasılması ve mezuranın bicepslerin en şişkin olan tepe noktasından ve tricepslerin en alt kısmından yani kol kaslarının en geniş bölgesinden geçmesi gerekmektedir. Bu ölçüm yapılırken kolun yere paralel olmasına dikkat edilmelidir.

Ön Kol

Ön kolların ölçüsü alınırken ölçüm yeri olarak bilek ile dirseğin tam ortası seçilmelidir. Ölçüm yapılırken ön kolun yere para olması ve yumruğun sıkılı olmasına dikkat edilmelidir.

Bilek

Bileklerin ölçümü yapılırken ön kol ölçümüne benzer şekilde pozisyon alınması ve ölçülmesi gerekmektedir.

Bel

Bel ölçüsünün sabah saatlerinde alınması daha uygundur. Çünkü herhangi bir öğün sonrası bel ölçüsü midenin dolu olmasından dolayı daha yüksek değerler verecektir. Bel ölçüsü alınırken midenin içeri çekilmemesi veya şişirilmemesi gerekmektedir. Ölçüm yapılırken mezura göbek deliğinin hemen altından geçmeli ve belin tamamını sarmalıdır.

Kalça

Kalça ölçümü alınırken mezura kalçanın en geniş noktasından yani deri kalınlığının en az olduğu noktadan alınmalıdır.

Bacak

Bacak kasları ölçülürken bu kasların en kalın olduğu noktadan ölçülmelidir. Bu genellikle diz kapağının bir karış kadar üzeridir. Ölçüm yapılırken dik durulmaya dikkat edilmelidir.

Baldır

Baldır ölçümü diz kapağı ile ayak bileğinin ortasında baldır kaslarının en kalın olduğu noktadan yapılır.

Ayak Bileği

Ayak bilekleri ölçümü yapılırken ayak bileğinde yer alan çıkıntılı kemiklerin hemen üzerinden ölçüm alınmalıdır. Ölçüm alınırken tabanın yere tam ve düz olarak basmasına dikkat edilmelidir.

Bu içeriğe göz atın: İnsülin Direnci Nedir? Gizli Şeker Hastalığı Belirtileri Nelerdir?


  • Vücut Ölçümü, Vücut Kitle İndeksi ve İdeal Kilo içeriği ile ilgili değerlendirmelerinizi ve aklınıza takılan soruları yorum bölümü aracılığı ile paylaşabilirsiniz.

Not: Tüm antrenman programları, egzersizler ve hareketler tamamen öneri amaçlıdır. Spor yapmadan önce mutlaka bir uzmana danışmalısınız.2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here