Vücut Geliştirmede Antrenman Süresi Ne Kadar Olmalıdır?

Vücut Geliştirmede Antrenman Süresi Ne Kadar Olmalıdır

Vücut geliştirmedeki en önemli parametrelerden birisi olan antrenman süresinin ne kadar olması gerektiği ile ilgili bilgilere bu içerikten ulaşabilirsiniz.

Vücut geliştirme ile ilgilenen kişiler için antrenman ve diyet programlarının yanı sıra antrenman süresi bir parametre olarak öne çıkmaktadır. Antrenman süresinin ne kadar olacağına vücudunuzun uyguladığınız yöntemlere nasıl tepki verdiğini düzenli takip ederek karar verebilirsiniz.

Antrenman Süresini Azaltmak ve Verimi Arttırmak

İnternette okuduğunuz birçok kaynakta ideal antrenman süresi için 45-60 dakika civarında bir zaman verildiğini mutlaka görmüşsünüzdür. Bu sürenin aşılmasının ise hormonal dengeyi bozduğunu ve antrenmanlardaki kazanımların azalacağını da belirten birçok kaynak mevcut.  Ancak bu bilgi neye dayanıyor ve ne kadar doğru? Özellikle günde birden fazla antrenman yapan profesyonel sporcuların antrenman süreleri haftada sadece birkaç kere antrenman yapan kişilere göre çok daha kısadır. Dolayısıyla da bu tür sporcuların bazı antrenmanları 30-45 dakika aralığında değişirler. Bu nedenle özellikle 45 dakikadan daha kısa bir antrenman süresi çoğu profesyonel olmayan vücut geliştirme gönüllüsü için uygun olmayabilir. Çünkü günde birden fazla antrenman yapan profesyonel bir sporcu ile haftada 3-4 gün spor yapan birisinin antrenman süresinin aynı olması söz konusu olamaz.

Bu içeriğe göz atın: Protein Tozu: Faydalı mı Zararlı mı?

Antrenman Süresi İle İlgili Araştırmalar

Uzun süreli ve orta yoğunluklu bir antrenmanının bağışıklık sisteminin işlevselliğini geçici süreyle azalttığı bilinmektedir. Bununla birlikte yüksek yoğunluklu antrenmanların ise insülin hassasiyetini arttırdığı, kortizol seviyesinde artışa neden olduğu da bilinmektedir. Bu bilimsel yaklaşım baz alındığında tecrübeli kişilerin uyguladıkları antrenman programlarının hormonal dengeleri üzerinde daha etkili olduğu söylenebilir. Çünkü bu tarz kişilerin uyguladıkları programlar daha yorucu ve zorlayıcı olur. Tüm bu etkenlerin yanı sıra kişilerin genetik miraslarının da uyguladıkları antrenman programından aldıkları verim üzerinde antrenman süresinden bağımsız olacak şekilde etkili oldukları da unutulmamalıdır. Antrenman süresinin uzun olduğu durumlarda daha uzun dinlenme süreleri de söz konusu olduğu için bu dinlenme aralarında metabolitlerin yeniden sentezlenmesi ile birlikte kas dayanıklılığı ve güç üretimi de artmaktadır. Bununla birlikte aynı zamanda antrenman süresinin 2 saatten fazla olduğu durumlarda da sakatlanmaya yatkınlık artmaktadır.

Bu içeriğe göz atın:  Sağlıklı Bir Yaşamın Kuralları

Bu içeriğe göz atın: İsveç Diyeti İle Kilo Verin ve Zayıflayın

Antrenman Süresine Karar Vermek

Antrenman süresi ile ilgili bir karar vermek istiyorsanız öncelik tam olarak neyi tanımladığınızı da bilmeniz gerekiyor. Antrenman süresinden kasıt spor salonuna girer girmez zamanın başlaması mı yoksa aktif olarak hareketlerin yapıldığı süre midir? Antrenman süresine kimi zaman 10 dakikayı bulan ısınma ve esneme hareketleri de dahil midir? Bunun için ısınma ve esneme hareketlerini bitirdikten sonra antrenman süresinin başlatılması en mantıklı seçenek olarak öne çıkmaktadır. Antrenman süresine etki eden çeşitli parametreler vardır. Bunları aşağıda maddeler halinde okuyabilirsiniz.

1. Antrenman Türü

Bazı tüm vücut antrenmanları 2 saate yakın sürerken sadece bölgesel çalışıldığında bu süre 30-40 dakikaya kadar inebilmektedir. Uygulanan antrenman türünün doğrudan antrenman süresi üzerinde etkisi vardır.

2. Isınma ve Esneme

Antrenman sırasında sakatlanma ve kas rahatsızlıklarının önüne geçmek için 10-15 dakika süreyle ısınma ve esneme hareketlerinin yapılması bir gerekliliktir. Bu süreyi antrenman süresi içinde değerlendirip değerlendirmemek tamamen size kalmış.

3. Tecrübe

Vücut geliştirmeye harcadığınız zaman arttıkça yani bu konuda uzmanlaşmaya başladıkça uyguladığınız antrenman programları ve yaptığınız hareketlerde profesyonelleşir. Bu tür antrenman programlarını ve hareketleri yapmak ise daha çok zaman alır.

4. Süper Set

Antrenman programınızın büyük bir bölümü süper setlerden oluşuyorsa antrenman sürenizde az demektir. Çünkü dinlenmeden ard arda yapacağınız hareketler ile daha kısa zamanda tüm antrenman programınızı tamamlayabilirsiniz.

5. Antrenman Sıklığı

Haftada 6-10 kere gibi yüksek sıklıkta antrenman yapıyorsanız her antrenman gününüz ve seansınız haftada 3-4 kere antrenman yapan kişilere göre çok daha kısa olacaktır. Çünkü haftada 6-10 kere antrenman yapan bir kişinin bölgesel ve özelleştirilmiş antrenman programı uygulaması gerekmektedir.

Bu içeriğe göz atın:  Hacimli Kol Kasları İçin 5 Yöntem

6. Kardiyo

Eğer antrenman programınız içinde kardiyo çalışmaları varsa bu da antrenman sürelerinizi etkilemektedir. Antrenman öncesi veya sonrasında kardiyo uygulamanız antrenman süresinin 10-20 dakika kadar artmasına neden olur.

Bu içeriğe göz atın: Kas Yapmak İçin Uyumadan Önce Tüketebileceğiniz 5 Besin

Tüm Parametreleri Dikkate Alın

Vücut geliştirme de antrenman süresi ne kadar olmalıdır sorusunun kesin bir cevabı yoktur. Antrenman süresi yukarıda bahsedilen birçok parametreye bağlı olarak değişebilir. Tüm bu parametreleri göz önüne alarak antrenman süresinin 2 saati aşmaması gerektiğini söylenebilir. Çünkü antrenman süresi uzadıkça sakatlanma riski de doğru orantılı olarak artar. Vücut geliştirme ile yeni yeni ilgilenmeye başlayan birisi için 10 dakikalık ısınma ve esneme, 60 dakikalık antrenman veya eğer yapması gerekiyorsa 10-20 dakikalık bir kardiyo çalışması ile tüm antrenmanının 90 dakikayı geçmemesi gerektiği söylenebilir. Ancak bölgesel bir çalışma program uygulayan birisi için bu süre 45-50 dakikaya kadar da düşebilir.

Bu içeriğe göz atın: Vücut Geliştirme İçin Diyet Programı Nasıl Planlanır?


  • Vücut geliştirme konusunda kısa, orta ve uzun vadeli hedeflerinize ulaşmak için doğru bir şekilde planlanmış antrenman ve diyet programı uygulamanız kaçınılmaz bir gerekliliktir. Hedeflerinize en kısa sürede ulaşabilmeniz için Kas ve Güç | Remote PT “Kişiye Özel Uzaktan Eğitim” paketlerini inceleyebilir ve ihtiyacınıza uygun olanını tercih edebilirsiniz.
  • Vücut Geliştirmede Antrenman Süresi Ne Kadar Olmalıdır? içeriği ile ilgili değerlendirmelerinizi ve aklınıza takılan soruları yorum bölümü veya Kas ve Güç | FORUM aracılığı ile paylaşabilirsiniz.

Not: Tüm antrenman programları, egzersizler ve hareketler tamamen öneri amaçlıdır. Spor yapmadan önce mutlaka bir uzmana danışmalısınız.

3 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here