Vitamin ve Mineral Destekleri (Supplement) Rehberi

Vitamin ve Mineral Destekleri (Supplement) Rehberi

Vitamin ve Mineral Destekleri (Supplement) Rehberi ile vücut sağlığında çok önemli bir yeri olan vitamin ve mineraller hakkında bilgiye sahip olabilirsiniz.

Vitamin ve Mineral Destekleri (Supplement) Rehberi vitamin ve mineral destekleri (supplement) hakkında bilinmesi gereken birçok önemli bilgiyi içermektedir. Diğer besin desteklerini hakkında bilgi almak için Kas ve Güç | Besin Destekleri (Supplement) Rehberleri sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Vitamin ve Mineral Destekleri (Supplement) İle İlgili Temel Bilgiler

İnsan vücudunun sahip olduğu potansiyeli en üst seviyede kullanabilmesi için geniş ve kompleks bir beslenme alışkanlığı edinmiş olması önemlidir. Temel ve gerekli bazı vitamin ve minerallerin eksik alınması durumunda ise metabolizmada bazı sorunlar ortaya çıkabilir. Ortaya çıkan bu sorunlarda doğrudan performans ve süreklilik üzerinde etkili olur. Özellikle vücut geliştirme gibi yoğun ve yorucu bir sporla ilgilenen kişilerin vitamin ve mineral eksikliği yaşaması antrenman performansından ciddi seviyede düşüşe neden olabilir. Birçok insan beslenme alışkanlıkları veya uyguladıkları diyet programı nedeniyle ihtiyaç duydukları vitamin ve mineralleri almazlar. Bu nedenle oluşan bu açığı gidermek içinde çeşitli vitamin ve mineral hapları kullanırlar. Vitamin ve mineral destekleri (supplement) özellikle yaptıkları spor gereği vücutlarına fazladan yük yükleyen kişiler için son derece önemlidir. Uygulanan antrenman ve diyet programından istenilen alınabilmesi için vitamin ve mineral alımına dikkat edilmesi gerekmektedir. Bu açığı gidermek için piyasada birçok ürün satılmaktadır. Ürün seçimini yaparken hangi vitaminin ne işe yaradığı ve neden kullanılması gerektiğini bilmeniz size seçim konusunda yardımcı olacaktır.

A Vitamini

Birçok önemli bileşikten oluşan A vitamini vücutta görme, kemik oluşumu ve büyümesi, hücre bölünmesi gibi önemli bir çok olayda etkilidir.

Hangi Besinlerde Bulunur?

A vitamini özellikle hayvansal kaynaklı olan besinlerde bulunur. Yumurta, süt ve ciğer başlıca A vitamini kaynağıdır. Yarım yağlı ve yağsız sütlerde A vitamini kaybı oluştuğu için genellikle piyasa sürülmeden önce üreticiler tarafından A vitamini bakımından zenginleştirilirler. Hayvansal kaynaklı besinlerin dışında A vitamini havuç, ıspanak, kayısı, papaya, mango ve bezelye gibi besinlerde de bulunmaktadır. A vitamini kaynağına göre hayvansal ve bitkisel olmak üzere iki çeşittir. Hayvansal kaynaklı A vitamini retinol formunda absorbe edilir ve A vitaminin en aktif formudur. Bitkisel kaynaklı A vitamini ise karotenoid provitamin A olarak adlandırılır. Bu tür olanları vücut içinde bir kere retinol haline getirilebilir.

Ne İşe Yarar?

A vitamini vücutta bağışıklık sistemini düzenler, beyaz kan hücrelerini oluşmasına yardımcı olarak hastalıkların ortaya çıkmasını engeller ve hastalık durumunda da bunlarla savaşır. Bununla birlikte A vitamini lenfositlere yardımcı olarak enfeksiyon ile mücadele eder. Vücut direncinin düşmesi durumunda hastalık riski daha çok ortaya çıkmaktadır. A vitamini özellikle vücut direncinin yüksel tutulmasına da katkıda bulunur. Bu sayede bakteri veya diğer enfeksiyon kaynakları daha vücuda girmeden savunma sistemini oluşturmuş olur. A vitamini genel olarak güçlü bir kemik yapısının oluşmasına, enfeksiyon ve hastalıklar savaşma ve görme kalitesinin artmasına yardımcı olur.

Bu içeriğe göz atın:  Protein Destekleri Rehberi

Kimler Kullanmalıdır?

Özellikle siyahi ve hispanik kökenli kişiler başta olmak üzere herkesin A vitamini alması gerekmektedir. Siyahi ve hispanik kökenli kişilerin metabolizmaları A vitamini eksikliğine bağlı olarak enfeksiyon ve hastalık geçirme riski diğerlerine göre daha yüksektir. A vitamini eksikliği sonucunda özellikle geceleri görme zorluğu, cilt kuruluğu, ciltte yaralar, sorunlu kemik gelişimi ve diş minesinde zayıflama gibi sorunlar görülmesi olasıdır. Özellikle hamile kadınlarda A vitamini eksikliği embriyonun gelişimi üzerinde önemli negatif etkiler oluşturabilir.

Yan Etkisi Var mı?

Aşırı dozda alınmadığı sürece herhangi bir yan etkisi bulunmayan A vitamini hızlı bir şekilde emilir ve yavaş yavaş sindirilerek vücuttan atılır. Bu neden aşırı dozda alınması sindirim sorunlarına (toksik) yol açabilir. Bu durumda ise baş ağrısı,i bulantı, yorgunluk, iştahsızlık, başl dönmesi, ciltte kuruma ve ödem gibi sorunlar yaşanabilir.

B Vitamini

B vitamini ya da B vitamini kompleksi terimi 8 farklı vitaminin tümünü tanımlamak için kullanılır. Bu 8 vitamin ise tiamin (B1), riboflavin (B2), niasin (B3), pantotenik asit (B5), piridoksin (B6), siyanokobalamin (B12), folik asit ve biyotinden oluşmaktadır. Bu vitaminlerin her birinin kendine has özellikleri ve etkileri vardır. B vitaminleri vücutta birçok önemli göreve sahiptir. Glikoz ile karbonhidratlardan enerji elde edilmesi, yağların ve proteinlerin parçalanması, mide ve bağırsak kas elastikiyeti ile birlikte cilt, saç, göz ve ağız faaliyetlerinde etkilidirler.

Hangi Besinlerde Bulunur?

B vitaminlerinin büyük bir bölümü bira mayası, tam tahıllar, ciğer, yumurta, yeşil yapraklı sebzeler ve fıstıkta bulunur. B12 vitamini ise sadece et, süt, yumurta ve deniz ürünleri gibi hayvansal kaynaklardan elde edilebilir. Yapılan araştırmalara göre ise özellikle 50 yaş ve üzerindeki kişilerin hayvansal kaynaklı B12 vitamini emme yeteneklerinin azalmasından dolayı besin desteği (supplement) kullanmaları gerekmektedir.

Kimler Kullanmalıdır?

Etkin kökenden bağımsız olarak herkesin B vitaminine ihtiyacı vardır. Bütün B vitaminleri birlikte çalışarak vücuda faydalı olurlar. B vitaminleri metabolizma hızının artması, sağlıklık bir cilt ve kas elastikiyetine sahip olmaya, bağışıklık ve sinir sistemi fonksiyonlarının güçlenmesine, hücre büyümesi ve bölünmesine katkı sağlar. Bu faydalarının yanı sıra stres, depresyon ve kardiyovasküler hastalıklarla da mücadele ederler. Vücut geliştirme ile ilgilenen sporcuların enerji seviyelerini yüksek tutmak ve karbonhidratların sindirimine yardımcı olmak için B vitamini desteği almaları önerilmektedir.

Yan Etkisi Var mı?

Önerilen dozlarda kullanıldığı sürece herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır.

Bu içeriğe göz atın:  Testosteron Destekleri (Supplement) Rehberi

Vitamin ve Mineral Destekleri (Supplement) Rehberi

C Vitamini

C vitamini aynı zamanda askorbik asit olarakta bilinmektedir. C vitamini suda çözülebilen bir vitamindir. Birçok memelinin aksine insan vücudu kendisi C vitaminini üretemez. Bu nedenle beslenme veya besin desteği ile insanların C vitamini alması gerekmektedir. C vitamini tendonların, kan damarlarının, kemiklerin ve ligamentlerin yapısında kritik bir bileşen olarak kollajen sentezini yapmak için gereklidir. Nörotransmitter norepinefrinin sentezi de büyük oranda C vitamininin katılımı ile gerçekleşir. Bu nörotransmitterler beyin fonksiyonları ve ruh hali (moral) üzerinde de etkilidir. Sağlıklı bir vücuda sahip olmak için diyet programı kapsamında alınan besinlerde C vitamini olmasına mutlaka dikkat edilmesi gerekmektedir. Hücresel baz yağ aktarımı için yapılması gereken sentezleme işlemi için C vitamini hayati öneme sahiptir. Yani yağların enerjiye dönüştürülmesi için C vitaminine ihtiyaç vardır. C vitamini sadece kilo vermeye değil vücudun olması gerektiği gibi çalışmasına da katkı sağlar.

Hangi Besinlerde Bulunur?

Birçok sebze ve meyve C vitamini içermektedir. Değişmekle birlikte bir porsiyon meyve veya sebzede yaklaşık olarak 40 mg kadar C vitamini bulunmaktadır. C vitamini eksikliğinde ölüme kadar giden ciddi sonuçlara yol açabilir. C vitamini eksikliğinde vücutta çürük ve kan toplamaya yatkınlık, diş kaybı, saç dökülmesi ve eklem ağrısı gibi sorunlar görülebilir. Vücudun ihtiyaç duyduğu yaklaşık C vitamini oranı 10 mg civarındadır. Bu oran son derece düşük olduğu için kolayca doğal beslenme yoluyla kapatılabilir.

Kimler Kullanmalıdır?

C vitamin herkes tarafından kullanılabilir. C vitamini her yıl milyonlarca kişinin muzdarip olduğu koroner kal rahatsızlığı, inme, kanser ve katarakt gibi birçok hastalıkla mücadele eder. Bununla birlikte C vitamini hiper tansiyon, şeker hastalığı ve soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklarla mücadele için de yaygın olarak tercih edilmektedir. Vücut geliştirme sporcuları ise C vitaminini yüksek testosteron seviyesinin korunmasına yardımcı olduğu için tercih etmektedir.

Yan Etkisi Var mı?

Önerilen dozlarda kullanıldığı sürece herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır. Uzmanlar tarafından günde 2000 mg’dan fazla miktarda C vitamini alınması önerilmemektedir. Çok yüksek C vitamini alımı sonucunda ishal ve mide rahatsızlıkları yaşanabilir.

D Vitamini

Vücutta kalsiyum metabolizmasının devam ettirilebilmesi için yağda çözünen bir vitamin olan D vitaminine ihtiyaç duyulmaktadır. D vitamini tek başına biyolojik olarak inaktif durumdadır. Yani aktif hale geçebilmesi için metabolize edilmesi gerekmektedir. Vücuda D vitamini alındığında tüm vücutta dolaşıma girer ve kalsiyum dengesinin korunması, hücre gelişimi ve farklılaşması, bağışıklık sisteminin düzenlenmesi ve kan dolaşımı gibi birçok bedensel fonksiyona yardımcı olur.

Hangi Besinlerde Bulunur?

D vitamini doğal sadece belirli besinlerde bulunmaktadır. D vitamini özellikle yağlı gıdalar olan somon ve sardalya, balık yağları ve tavuklarda D vitamini enjekte edilen yumurtalardan alınabilir. D vitamini eksikliğinde vücut kalsiyum emilimini ihtiyaç duyduğu oranda arttıramaz. Bunun sonucunda da kemiklerin ihtiyaç duyduğu kalsiyum kemiklerden alınarak kullanılır. D vitamini eksikliğinde kemiklerin zayıflamasının nedeni de budur. İleri derecede kalsiyum eksikliği osteoporoz ve çeşitli sağlık sorunlarının ortaya çıkmasına yol açabilir.

Bu içeriğe göz atın:  Temel Yağ Asitleri (EFAs) Destekleri Rehberi

Kimler Kullanmalıdır?

İstisnasız olarak herkesin D vitaminine ihtiyacı vardır. D vitamini meme kanseri, koloektral kanser, prostat kanseri, osteoporoz, doğuştan gelen bağışıklık kaynaklı (otoimmün) hastalık ve yüksek tansiyon gibi milyonlarca insanın maruz kaldığı hastalıklarla da mücadele eder ve önlenmesine yardımcı olur. Vücut gelitştirme sporcuları ise D vitaminini güçlü kemiklere sahip olmak ve kas kramplarının önüne geçmek için kullanabilirler.

Yan Etkisi Var mı?

Önerilen günlük doz olan 50 mcg aşılmadığı sürece herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır. Aşırı dozda uzun süreli D vitamini alınması sonucunda ise kemik kaybı, böbrek taşı ve organların kireçlenmesi gibi sorun ortaya çıkabilir.

Vitamin ve Mineral Destekleri (Supplement) Rehberi

E Vitamini

E vitamini ailesi dört tokoferol ve dört tokotriol olmak üzere 8 antioksidandan oluşan bir vitamin grubudur. Her iki grupta da alfa, beta, gama ve delta türü vitaminler bulunmaktadır. E vitaminin insan vücudundaki birincil fonksiyonu antioksidan olarak görev yapmasıdır. Serbest radikallerle savaşmak ve hücrenin önemli bir parçası olan yağların yok edilmesini engellemek için son derece önemlidir. Serbest radikaller normal metabolizma dönemlerinde vücuda girebilen sigara dumanı veya çeşitli kirletici maddeler içeren küçük parçacıklardan oluşmaktadır.

Hangi Besinlerde Bulunur?

En temel E vitamini kaynakları zeytin, ay çiçeği ve aspir gibi bitkisel yağlardır. Bunlarla birlikte E vitamini yeşil yapraklı sebzeler, fıstık ve tahıllarda da bulunmaktadır. 8 farklı türü bulunan E vitaminin tamamı besinlerden doğal yollarla alınabilir. E vitamini eksikliği nedeniyle yaşanması muhtemel sağlık sorunlarına ilişkin günümüze kadar elde edilmiş net bilgiler bulunmamaktadır. E vitamini eksikliği olan kişilerin çok geniş aralıkta rahatsızları olabildiği için spesifik olarak etkisi bilinmemektedir.

Kimler Kullanmalıdır?

Bağışıklık sistemini güçlendirdiği için başta vücut geliştirme sporcuları olmak üzere herkesin E vitamini kullanması gerekmektedir.

Yan Etkisi Var mı?

E vitaminin yan etkisi olarak günümüze kadar kan pıhtılaşmasının bozulması belirlenmiştir.

K Vitamini

K vitamini yağ çözünebilen bir vitamin türüdür. K vitamini kan pıhtılaşması, hücre büyümesi ve kemik mineralizasyonu süreçlerinde son derece etkilidir.

Hangi Besinlerde Bulunur?

K vitamini özellikle yeşil yapraklı sebzeler ve bitkisel yağlarda bulunmaktadır.

Kimler Kullanmalıdır?

Birçok hastalığı ve enfeksiyonu engellemeye yardımcı olduğu için herkesin K vitamini kullanması gerekmektedir. Özellikle osteoporoz, vasküler kalsifikasyon ve kardiyovasküler hastalıklara karşı K vitamini kullanılabilir. Kemik gelişimi konusunda kalsiyum emilimini arttırdığı ve kan akışını düzenlediği için de vücut geliştirme sporcuları tarafından tercih edilebilir.

Yan Etkisi Var mı?

Alerjik reaksiyonlar dışında aşırı dozda alınmadığı sürece herhangi yan etkisi bulunmamaktadır.

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here