Tip 2 Diyabet Nedir? Tip 2 Diyabet Belirtileri Nelerdir?

3
41

Tip 2 Diyabet Nedir Tip 2 Diyabet Belirtileri Nelerdir

Birçok insanın hayatını son derece zorlaştıran Tip 2 diyabet (şeker hastalığı) hakkında yeterli bilginiz var mı? Tip 2 diyabetin belirtileri nelerdir?

Diyabet (şeker hastalığı) birçok türü olan ciddi bir sağlık problemidir. Şeker hastalığı türlerinden birisi olan tip 2 diyabet ile ilgili olarak tip 2 diyabet nedir, tip 2 diyabet belirtileri nelerdir gibi soruların cevaplarını bu içerikte bulabilirsiniz.

Bu içeriğe göz atın: İnsülin Nedir? Gizli Şeker Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Tip 2 Diyabet Nedir?

Tip 2 diyabet şeker hastalıklarının en yaygın görülen türüdür. Tip 2 diyabet kan şekerinin çok yükseldiği durumlarda ortaya çıkan bir sağlık sorunudur. Kan şekeri vücudun ana enerji kaynağıdır ve gün içerisinde tüketilen besinlerden üretilmektedir. Pankreas tarafından üretilen bir hormon olan insülin de besinlerden elde edilen glikozun hücrelere ulaştırılmasına yardımcı olur.

Tip 2 şeker hastalığı bulunan bir kişinin vücudu yeterince insülin üretemez ya da üretilen insülini yeterli derecede verimli olarak kullanamaz. Bu nedenle de kanda çok miktarda glikoz kalır ve hücrelere iletilemez. Günümüzde tam olarak bir tedavisi olmasa da tip 2 diyabetin ortaya çıkmasını önlemek veya geciktirmek için çeşitli adımlar atılabilir.

Bu içeriğe göz atın: Tip 1 Diyabet Nedir? Tip 1 Diyabet Belirtileri Nelerdir?

Kimler Tip 2 Diyabet Hastası Olabilir?

Tip 2 şeker hastalığı her yaşta kişide görülebilir. Bununla birlikte ağırlıklı olarak ise orta yaş ve yaşlı kişilerde daha yaygın olarak görülmektedir. Özellikle 45 yaşın üzerindeyseniz, ailenizde tip 2 şeker hastalığı geçmişi varsa bu hastalığın ortaya çıkması mümkün olabilir. Bunun yanında fiziksel hareketsizlik ve yüksek tansiyon gibi sağlık sorunları da tip 2 diyabetin ortaya çıkmasına neden olabilir. Tüm bunların yanında özellikle gizli şekeriniz varsa veya hamilelik şekeri de geçirdiyseniz tip 2 diyabet hastası olması ihtimaliniz olduğunu da unutmamalısınız.

Bu içeriğe göz atın:  Efsanevi Dolph Lundgren

Tip 2 Diyabet Belirtileri Nelerdir?

Tip 2 şeker hastalığının belirtileri genellikle çok yavaş gelişir. Çok yavaş olarak tanımlanan bu süre birkaç yıl alabilir. Bu da tip 2 diyabetin gözlenmesini ya da teşhis konulmasına engel olabilir. Tip 2 diyabet çok yavaş gelişen bir hastalık olduğu için aşağıdaki semptomların görülmesi halinde mutlaka bir uzmana başvurulması son derece yararlı olacaktır.

 • Artan susuzluk ve sık sık idrara çıkma
 • İştah artışı
 • Sürekli yorgunluk hissi
 • Görmede bulanıklık
 • Ayak ve ellerde uyuşma
 • Karıncalanma
 • Açıklanamayan kilo kaybı
 • İyileşmeyen yaralar

Tip 2 Diyabet Nedenleri Nelerdir?

Uzmanlara göre tip 2 şeker hastalığının en önemli nedenleri aşırı kilo, obezite, fiziksel hareketsizlik, insülin direnci ve genetik mirastır.


Tip 2 Diyabet Nasıl Teşhis Edilir?

Tip 2 şeker hastalığı uzmanlar tarafından yapılan kan testleri belirlenmektedir. Tip 2 şeker hastalığının önüne geçilebilmesi veya etkilerinin azaltılabilmesi için kan şekerinin kontrolü, kan basıncının düzenli takibi ve sigara kullanımına son verilmesi faydalı olacaktır. Bunlarla birlikte sağlıklı beslenme, günlük alınan kalorinin takibi ve günlük fiziksel aktivitenin de arttırılması diğer önemli önlemler olarak sıralanabilir. Tüm bu önlemlerin yanında uzmanlar tarafından önerilen ilaçlar da kullanılabilir.

Bu içeriğe göz atın: Melatonin Hormonu ve Uyku

Tip 2 Diyabet İçin Hangi İlaçlar Kullanılabilir?

Tip 2 şeker hastalığı için yukarıdaki önerilerin yanı sıra uzmanlar tarafından kullanımına izin verilen diyabet ilaçları, hapları veya iğneleri de kullanılabilir. Bu sayede vücudun ihtiyacı olan insülin kaynağı sağlanmış olur. Zaman içerisinde de kan şekerinin kontrolü için ek ilaçlara ihtiyaç duyulabilir.Hamilelik ve yüksek tansiyon gibi bazı özel sağlık koşullarında uzmanlar farklı tedavi yöntemlerini de tercih edebilirler.

Tip 2 Diyabet Hangi Sağlık Sorunlarına Yol Açabilir?

İyi planlanmış bir diyabet tedavisi birçok sorunun ortaya çıkmasını veya gelişmesini önleyebilmektedir. Ancak bu tarz bir yaklaşım sergilenmediği durumlarda aşağıdaki sorunlar ile karşılaşma ihtimaliniz söz konusu olabilir

 • Kap hastalıkları
 • Felç veya inme
 • Böbrek rahatsızlıkları
 • Ayak sağlığı ile ilgili problemler
 • Göz sağlığı ile ilgili problemler
 • Diş eti hastalıkları
 • Cinsel ve boşaltım sistemi ile ilgili problemler
Bu içeriğe göz atın:  Vücut Geliştirmede Antrenman Süresi Ne Kadar Olmalıdır?

Yukarıdaki sağlık sorunlarının yanı sıra tip 2 şeker hastası olan birçok kişide alkole sağlı olmayan karaciğer yağlanması sorunu da görülebilmektedir. Aşırı kilolu veya obezite probleminiz varsa kilo vermek karaciğerde yağlanmaya neden olabilir. Bu nedenle diyet programlarınızın da uzmanlar tarafından hazırlanmasına ve takip edilmesine özen göstermeye dikkat etmelisiniz.

Tip 2 Diyabet Geliştirilmesi Nasıl Engellenebilir?

Tip 2 diyabetin etkilerinin azaltılması ve gelişmesinin yavaşlatılması için aşağıdaki önerileri dikkate alabilir ve uygulayabilirsiniz. Öncelikle aşırı kilolu ya da obezite probleminiz varsa bir uzman tarafından planlanmış sağlıklı bir diyet programı ile kilo vermeye başlayabilirsiniz. 100 kilo olan bir kişinin 5-10 kilo kadar zayıflaması diyabet riskini %5-7 oranında azaltmaktadır.

Uyguladığınız diyet programında sağlıklı besinlerin ve nispeten daha küçük porsiyonların olmasına da dikkat etmeniz gerekmektedir. Besinlerin az yağlı olarak tercih edilmesi de günlük alınan kalori miktarının azaltılmasına yardımcı olacaktır. Özellikle asitli veya ambalajlı içecekler yerine su tüketimi bu noktada son derece faydalı olabilir.

Bir diğer önemli önlem ise günlük fiziksel aktivitenizi arttırmaktır. Haftada 5 gün en az 30 dakika kadar yapacağınız düzenli yürüyüş ya da tempolu yürüyüş son derece yararlı olacaktır.

Bu içeriğe göz atın: Diyabet Nedir? Diyabet Türleri Nelerdir?

Kaynaklar

[1] Centers for Disease Control and Prevention. National diabetes statistics report, 2017. Centers for Disease Control and Prevention website. www.cdc.gov/diabetes/pdfs/data/statistics/national-diabetes-statistics-report.pdf (PDF, 1.3 MB) . Updated July, 18 2017. Accessed August 1, 2017.

[2] Type 2 Diabetes. https://www.niddk.nih.gov/health-information/diabetes/overview/what-is-diabetes/type-1-diabetes


 • Tip 2 Diyabet Nedir? Tip 2 Diyabet Belirtileri Nelerdir? içeriği ile ilgili değerlendirmelerinizi ve aklınıza takılan soruları yorum bölümü aracılığı ile paylaşabilirsiniz.

Not: Tüm antrenman programları, diyet programları, egzersizler ve hareketler tamamen öneri amaçlıdır. Spor yapmadan önce mutlaka bir uzmana danışılması gerekir.3 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here