Testosteron ve Vücut Geliştirme

testosteron-ve-vucut-gelistirme

Testosteron hormonunun vücut geliştirme üzerinde ne kadar etkili olduğuna dair birçok bilgiyi bu makalede bulabilirsiniz.

Özellikle vücut geliştirme ile ilgilenen sporcular arasında testosteron hakkında konuşulduğuna defalarca şahit olmuş olabilirsiniz. Birçok defa testosteron hakkında kas gücünün temel kaynağı olduğu, kas büyümesi üzerinde de doğrudan etkisinin bulunduğuna ilişkin haberlere mutlaka denk gelmişsinizdir. Tüm bunların doğru mu ya da ne kadar doğru olduğunu öğrenmek için bu makaleye okumanız yeterli olacaktır.

Testosteron Nedir?

Testosteronu temel ve basit bir şekilde açıklamak gerekiyrse erkeklerde testislerde üretilen ve erkeksi cinsel özelliklerin gelişimini uyaran bir hormon olarak tanımlayabiliriz. Kadınlarda da erkeklerde olduğu kadar olmasa da testosteron üretimi gerçekleşmektedir. Testosteron fiziksel aktivite gereken tüm eylemlerde etkisi bulunan önemli bir hormondur. Daha detaylı açıklamak gerekirse kasları destekleyen, güç ve enerji sağlayan bu hormon sayesinde uzun ve yoğun antrenmanlar gerçekleştirilebilir. Hormon seviyesinin düşük olması durumunda ise libidoda düşme, moral bozukluğu, depresyon, kas kütlesi kaybı ve kilo alımı gibi hem psikolojik hem de bazı fiziksel sorunlar yaşanabilir.

Vücudun Testosteron İhtiyacı Var Mıdır?

Aslında bu sorunun cevabı yukarıda zaten yazıyor. Özellikle konu kas büyümesi, yağ yakımı gibi vücut geliştirme ile ilgili bşalıklar olduğunda testosteron seviyelerinin kesinlikle normal düzeylerde olması gerekmektedir. Bu durum erkekler kadar kadınlar içinde geçerlidir. Düşük testosteron seviyesi sadece spor salonundaki performansınızı değil bununla birlikte cinsel performansınızın da düşmesine neden olacaktır. Özellikle 20’li yaşlarda bu hormonun üretim seviyesi yüksek seviyelerdedir. İlerleyen yaşlarda ise seviye yavaş bir şekilde azalmaya başlar.

Kas yapmama yardımcı olur mu? Bu soruya verilebilecek iki cevap aslında; EVET ve HAYIR. Eğer hormon seviyeniz normal seviyelerin altında ise kas yapmada ciddi sıkıntı yaşamanız söz konusudur. Ancak hormon seviyeniz normal ise bunu yükseltmenin ise bir faydası olmayacağı da birçok çalışma ile kanıtlanmıştır. Konu yağ kaybına geldiğinde ise durum biraz farklılaşıyor. Testosteron seviyesinin yükselmesinin yağ yakımı üzerinde pozitif bir etkisi olduğu ortaya konulmuş olsa da bu seviyeyi yükseltmek için yapay yollara başvurmamalısınız. Bunun yerine doğal yolları deneyerek hormon seviyesini yükseltebilirsiniz.

Bu içeriğe göz atın:  Tüm Vücut İçin Hipertrofi Antrenmanı

Testosteron Seviyesi Doğal Yollarla Nasıl Arttırılır?

Vücut geliştirme ile ilgileniyorsanız ve düşük testosteron seviyesi nedeniyle sıkıntılar yaşıyorsanız bu sorunu doğal yollarla çözmeye çalışmak sizin için en iyi çözüm olabilir. Bazı durumda tıbbi destek almaya ihtiyacınız olabileceğini de göz önüne alarak doktorunuzla da mutlaka görüşmeyi unutmayın. Düşük hormon seviyesinin yükselmeye başlaması ile hem kas yapılabilir hem de yağ kaybedebilirsiniz. Bunun için deneyebileceğiniz birkaç yöntem aşağıda yer almaktadır.

Stresi Kontrol Etmeye Çalışın

Stresin testosteron seviyesi üzerinde olumsuz etkisi vardır. Ne kadar stresli olursanız hormonun seviyesi de o denli azalacaktır. Bu nedenle günlük hayatınızdaki stresi yönetmeye çalışın. Günümüz dünyasında bu ne kadar zor olsa da elinizden geleni yapmaya çalışın. Unutmayın ne kadar az stres o kadar çok hormon !

Dengeli Beslenin

Her vücut geliştirme sporcunun yapması gereken dengeli ve düzenli beslenmesinin testosteron seviyesi üzerinde etkisi vardır. Kompleks karbonhidratlar, proteinler ve sağlıklı yağlardan oluşan bir beslenme programının hormon seviyesi üzerinde olumlu etkisi vardır. Bununla birlikte doymuş ve doymamış birçok yağ testosteron seviyesinin düşürmektedir.

Uyku Düzeninizi Oluşturun

Vücut geliştirmedeki en önemli konulardan birisidir uyku düzeni. Kaslara yenilenmek ve gelişmek için 7-9 saat arasında bir vakit tanımalısınız. Bununla birlikte bu şekilde bir uyku düzenine sahip olmak testosteron seviyesi üzerinde olumlu bir etki oluşmasını sağlayacaktır. Tam tersi ise beklendiği üzere olumsuz bir etki oluşturacaktır.

Vücut Geliştirme Antrenmanını Doğru Seçin

Vücut geliştirme ile ilgilenen sporcular için kardiyo antrenmanları ne kadar faydalı ve gerekli olsa da testosteron seviyeleri üzerinde ağırlık antrenmanlarının etkisi bambaşkadır ! Ağırlık antrenmanlarının hormon seviyesinin yükselmesi üzerindeki etkisi her zaman aklınızda olmalıdır. Buna bağlı olarak planlayacağınız antrenman programlarında haftada 3-4 gün ağırlık antrenmanlarının yer almasına mutlaka dikkat edin.

Bu içeriğe göz atın:  Yağ Yakıcı Diyet Programı İçin 7 İpucu

Yağ Oranınızı Düşürün

Yağ oranınız arttıkça testosteron seviyeniz azalacaktır. Bu nedenle yağ oranınızı düşürmek için dengeli beslenmeli ve antrenman yapmalısınız. Aslında vücut geliştirme ile ilgili temel kuralları yani beslenme, uyku ve antrenman düzeninize dikkat ettiğiniz sürece testosteron seviyesi ile ilgili herhangi bir sıkıntı yaşamanız pek olası olmayacaktır.

4 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here