Testosteron Destekleri (Supplement) Rehberi

Testosteron Destekleri (Supplement) Rehberi

Testosteron Destekleri (Supplement) Rehberi ile testosteron seviyesini yükselten ürünlerin içerikleri ve etkileri hakkında bilgiye sahip olabilirsiniz.

Testosteron destekleri (supplement) rehberi testosteron ve testosteron destekleri hakkında bilinmesi gereken birçok önemli bilgiyi içermektedir. Testosteron destekleri (supplement) hakkında aklınıza takılan sorularınız varsa hem bu sayfanın altındaki yorum kısmından hem de Kas ve Güç | FORUM üzerinden sorabilirsiniz. Diğer besin desteklerini hakkında bilgi almak için ise Kas ve Güç | Besin Destekleri (Supplement) Rehberleri sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

[toc]

Testosteron Destekleri (Supplement) İle İlgili Temel Bilgiler

Vücut geliştirme ile ilgilenen bazı kişilerin çok kolay ve hızlı bir şekilde kas kütlesini arttırdığını görmüşsünüzdür. Hatta sizinle aynı antrenmanları yapmalarına rağmen onların gelişiminin çok daha hızlı olması aklınızda soru işaretlerinin oluşmasına da yol açmış olabilir. İnsanların kas gelişimi birçok farklı parametre tarafından kontrol edilmektedir. Bunların bazıları genetik kökenli olup herhangi bir müdahele ile değiştirilmesi mümkün değildir. Ancak hormonal bazlı bazı eksikliklerin giderilmesi besin destekleri (supplement) aracılığı ile giderilebilmektedir. Özellikle hızlı bir şekilde kas yapan kişilerin testosteron seviyelerinin yüksek olması buna neden olan en temel etken olarak öne çıkmaktadır. Sadece tek bir hormonun bu derece büyük bir fark yaratması dikkat çekicidir. Ancak testosteron kas gelişimi konusunda çok önemli bir yeri olan ve etkiye sahip bir hormondur. Hem kadınlarda hem erkeklerde bulunan bu hormon dayanıklılığın gelişmesine, kas yapımına, gücün artmasına yardımcı olmaktadır.

Bu içeriğe göz atın: Testosteron ve Vücut Geliştirme

Kas gelişimi üzerinde bu derece etkili olan testosteron hormonunun vücut içindeki seviyesini dengelemek ve optimum düzeye geçirmek için birçok besin desteği (supplement) bulunmaktadır. Bu desteklerin bazıları doğal kökenli olmakla birlikte bazıları da kimyasal olarak laboratuvar koşullarında üretilmiştir. Bu rehber içinde bu markalar veya ürünler hakkında değil bunların içerdikleri maddeler hakkında bilgi verilecektir.

D-Aspartik Asit (D-Apartic Acid)

D-Aspartik asit piyasada belki de en yaygın olarak tercih edilen testosteron dengeleyicilerinden birisidir. D-Aspartik asit insan vücudunda bulunan nöroendokrin dokularında bulunan ve lüteinizan ve testosteron hormonunun salgılanmasında rol oynayan önemli bir aminoasittir. Lüteinizan hormonu testislerden testosteron hormonunun salgılanması için uyarı verir. D-Aspartik asit ise aspartatın L-Aspartik asidi D-Aspartik aside dönüştürmesi ile sentezlenir. Bu dönüşüm tüm vücutta meydana gelir ve devam eder. D-Aspartik asidin testisler tarafından üretilen testosteron miktarını arttırıcı özelliği de bulunmaktadır. Bu bilgi doğrultusunda D-Aspartik asit sadece hormonunun salgılanmasını sağlamadığı miktarını da arttırdığı söylenebilir. Bu nedenle D-Aspartik asit iki katı bir etkiye sahip olduğu için piyasada kullanıcılar tarafından tercih en önemli aminoasitlerden birisidir. Bu konu ile ilgili yapılan bir çalışmada 27-37 yaş aralığındaki kişilere 12 gün boyunca günde 3 gram sodyum d-Aspartat verilmiştir. 12 günlük süre boyunca yapılan gözlemlerde bu kişilerdeki ortalama testosteron hormonu seviyesinin yaklaşık %42 oranında arttığı belirlenmiştir. Böylesi bir artış vücut geliştirme ile ilgilenen sporcular için çok önemli bir miktardır.

Günlük kullanım önerisi: Sabah uyanır uyanmaz 3 gram

 • Nöroendokrin: :Hormon üreten ve sinir hücrelerinden oluşan sistem. Çoğunlukla mide, bağırsak ve akciğerlerde bulunurlar.
 • Lüteinizan Hormonu: Hipofiz bezi tarafından üretilen ve üreme sistemini kontrol eden ana hormonlardan birisidir.

Bu içeriğe göz atın: Antrenman Öncesi Besin Destekleri Rehberi

Demir Dikeni (Tribulus Terestris)

Demir dikeni yine piyasada en çok tercih edilen ve yaygın olarak kullanılan testosteron desteklerinden birisidir. Bu bitki genellikle Avrupa, Asya, Afrika ve Avustrulya’da bulunmaktadır. Bünyesinde “Steroidal Saponin” olarak adlandırılan ve hormon seviyesini yükselten bileşikler bulunmaktadır. Bu bileşiklerin en önemlisi ise protodioksinlerdir. Protodioksinler birçok bitki türünde bulunurlar. Protodioksinlerin testosteron seviyesini arttırmak üzerinde etkisi bulunmaktadır. Vücut geliştirme ile ilgilenen sporcular arasında genellikle “tribulus” olarak isimlendirilmekte ve yaygın olarak kullanılmaktadırlar. Tribulus, protodioksin aracılığı ile testosteron seviyesini hipofiz bezinin stimülasyonu ile arttırır. Protodioksin testosteron seviyesini arttırma konusundaki etkisi ile öne çıkmış olsa da bununla birlikte niktrik oksit üretiminin arttırılmasına da katkı sağlamaktadır. Nitrik asit üretiminin artması da kan dolaşımının hızlanmasına ve buna paralel olarak kas gelişimi üzerinde etkili olabilmektedir.

Bu içeriğe göz atın:  BCAA Nedir? BCAA Ne İşe Yarar?

Günlük kullanım önerisi: 300-600 mg

Stimülasyon: Bir psikoloji terimi olan stimülasyon, alıcı durumunda olan bir organın ya da bir duyu organının karakteristik etkinliği yolunda uyarılması, harekete getirilmesi ya da tembih edilmesi olayıdır.

Bu içeriğe göz atın: BCAA (Branched Chain Amino Acid) Destekleri Rehberi

ZMA

ZMA çinko (I-monometiyonin, aspartat), magnezyum (aspartat olarak) ve B6 vitamininden (piridoksin HCL olarak) oluşan bir üründür. ZMA’yı sadece vücut geliştirme sporcuları değil tüm sporcular kullanmaktadır. Çünkü antrenman sonrası vücudun ihtiyaç duyduğu vitaminleri barındıran bir üründür. Çinko testosteron, insülin, büyüme hormonu ve öströjen gibi çeşitli hormonlarla etkileşimi olan bir mikro mineraldir. Çinko vücut içinde 200’ün üzerinde enzim reaksiyonunda yer almaktadır. Özellikle vücut geliştirme sporcularının yapmış oldukları ağır antrenmanlar sonrasında yenilenme ve toplanma süreçlerinde çinkoya ihtiyaç duydukları da birçok çalışma ile kanıtlanmıştır. 1996 yılında yapılan bir çalışmada günlük 30 mg çinko eksikliği sorunu olan ve çinko desteği alan erkeklerin testosteron seviyelerinin iki ay gibi bir sürede iki katına çıktığı belirlenmiştir. Magnezyum ise vücut içerisinde 300’den fazla enzim reaksiyonunda yer almaktadır. Bunlardan bazıları glikoliz, Kreps döngüsü, kreatin fosfat oluşumu, nükleik asit sentezi, amino asit aktivasyonu ve kas kontraksiyonu olarak sıralanabilir. Dolayısıyla magnezyumun testosteron seviyeleri üzerinde etkisi bulunduğu söylenebilir. ZMA türü besin destekleri (supplement) içinde genellikle 450 mg kadar magnezyum bulunmaktadır.

ZMA içinde bulunan bir önemli bileşen ise B6 vitaminidir. B6 vitamini ayrıca piridoksin olarak adlandırılmaktadır. Protein sentezi ve buna bağlı olarak kas oluşumu, yenilenmesi ve gelişimi üzerinde doğrudan etkisi bulunmaktadır. B6 vitamini ayrıca glikojen katabolizmasında karbonhidrat enerjisinin kullanılmasında, kortizol bazlı bazı steroidlerin etkilerinin azaltılmasında da etkilidir. ZMA türü besin destekleri (supplement) genellikle 10-11 mg B6 vitamini içerirler. Üç bileşenden oluşan ZMA türü besin destekleri (supplement) testosteron seviyelerini %30 oranında arttırabilmektedirler.

Günlük kullanım önerisi: Uyumadan 30 dakika önce bir ölçek

Bu içeriğe göz atın: Temel Yağ Asitleri (EFAs) Destekleri Rehberi

Testosteron Destekleri (Supplement) RehberiEurycoma Longifolia (Tongkat Ali)

Vücut geliştirme sporcuları tarafından kullanılabilecek bir diğer doğal testosteron yükseltici olarak Eurycoma Longifolia tercih edilebilir. Bu bitki ağırlıklı olarak başta Endonezya olmak üzere Uzak Doğu ülkelerinde yaygın olarak bulunmaktadır. Bu bitki ayrıca cinsel gücü arttırıcı etkisi olduğu gerekçesi ile de yaygın olarak bir doğal ürün olarak kullanılmaktadır. Vücutta bulunan testosteronun büyük bir bölümü SHBG (Sex hormone binding globulin) olarak bilinen protein ile birlikte bulunmaktadır. Bu proteine bağlı olarak bulunan testosteron etkisidir ve kas büyümesi üzerinde etkisi bulunmamaktadır. Eurycoma Longifolia ise SHBG proteinini yakalayarak etkisi hale getirir ve bu sayede testosteronun etkili olabilmesine olanak sağlar. Vücutta bulunan serbest testosteron seviyesinin artması ile de kas oluşumundaki artış meydana gelecektir.

Günlük kullanım önerisi: Günlük 200-600 mg

Bu içeriğe göz atın: Glutamin Destekleri Rehberi

Bu içeriğe göz atın:  Protein Destekleri Rehberi

Epidemum (Azgın Teke Otu)

Türkiye’de azgın teke otu olarak bilinen epidemum yaygın olarak Asya ve Akdeniz Bölgesi ülkelerinde bulunmaktadır. Keçi yapraklı olarak tanımlanmasından dolayı bu ismi alan bitki özellikle geleneksel Çin tıbbi uygulamalarında yaygın bir kullanım alanına sahipti. Azgın teke otu bünyesinde icariin adı verilen aktif bir bileşen içerir. Icariin azgın teke otunun testosteron seviyesini arttırmasındaki en önemli etkendir. Sıçanlar üzerinde yapılan kontrollü deneylerde bu bitkinin hormon seviyesini 3 katına kadar arttırdığı gözlemlenmiştir. Azgın teke otudan bulunan icariin ayrıcan PDE-5 enzimi içermektedir. PDE-5 enzimi özellikle ereksiyon sorunu yaşayan kişilerin kullandığı ilaçlarda bulunur ve kas akışı ile libidoyu arttırır. Azgın teke otu içeren testosteron destekleri (supplement) genellikle %10 ve üzeri miktarda icariin içermektedirler.

Günlük kullanım önerisi: Prospektüse uygun şekilde alınalıdır.

Bu içeriğe göz atın: Karbonhidrat Destekleri Rehberi

EFAs (Temel Yağ Asitleri)

Temel yağ asitleri sadece testosteron seviyesinin arttırılması için değil vücudun tamamının sağlıklı ve düzgün çalışabilmesi için gereklidir. Temel yağ asitleri ilgili olarak mevcut olarak Temel Yağ Asitleri (EFAs) Destekleri (Supplement) Rehberi‘ni inceleyebilirsiniz.

Günlük kullanım önerisi: 2.0-3.5 gr Omega-3, 7.5-14.00 Omega-6

Bu içeriğe göz atın: Kreatin Destekleri Rehberi

DHEA (Dehidroepiandrosteron)

Dehidroepiandrosteron veya kısa adıyla DHEA’nın doğal testosteron destekleri içinde sayılıp sayılamayacağı hala tartışmalı bir konudur. DHEA, vücutta bulunan ve böbrek üstü bezleri tarafından salgılanan bir hormondur. İnsan vücudu üzerinde çok geniş bir aralıkta etkili olduğu bilinmektedir. DHEA androstenediol ve androstenedion aracılığı ile androjen reseptörlerine hem doğrudan hem de dolaylı olarak etki yapmaktadır. Bu metabolitlerin her ikisi de testosteron veya östrojen üretmek için dönüşüm sağlabilmektedir. Bu nedenle DHEA ile ilgili olarak aslında bir nörostereoid olduğu yönünde de düşünceler bulunmaktadır. DHEA seviyesi genellikle 25-30 yaş aralığında en yüksek seviyeye ulaşır. 80’li yaşlarda ise bu oran 25-30 yaş aralığına göre %5-10 aralığına düşebilir. Bu nedenle genellikle 30’lu yaşların sonundaki kişişlere DHEA yaygın bir şekilde önerilmektedir. DHEA’nın vücutta testosterona dönüşerek hormon seviyesini yükseltme olasılığı bulunmasına rağmen bu konuda henüz bir fikir birliğine varılamamıştır. Bununla birlikte DHEA birçok spor organizasyonu tarafından da yasaklı bir madde olarak tanımlanmıştır. Özellikle lisansı ve yarışmalara katılan bir sporcuysanız bu maddeden uzak durmanız gerektiğini unutmayın.

 • Androjen: Hem kadın hem erkek vücudunda bulunan ve çoğunluğu böbrek üstü bezinin kabuk kısmınca salgılanan maddeye denir.
 • Nörostereoid: Beyinde oligodendrosit türü gliya hücreleri tarafından ve ufak ölçüde olmak üzere de nöronlar tarafından kolesterolden üretilerek salıverilen belirli steroit ön maddesi ve metabolitleri.

Günlük kullanım önerisi: Günlük 10-50 mg

Bu içeriğe göz atın: Protein Destekleri Rehberi

Anti-Östrojenler (Aromataz İnhibitörleri)

Birçok kişi vücudunda östrojen bulunduğunun farkında değildir. Erkeklerde kadınlara göre daha az bulunan östrojen hormonu kas gelişimi noktasında önemli bir etkiye sahiptir. Kas gelişimi için testosteron hormonunun seviyesi kadar bu hormonun östrojen hormonuna oranı da son derece önemlidir. Optimum kas büyümesi için östrojen seviyesi mümkün olduğunca düşük tutulmalı buna karşında ise testosteron seviyesi yükseltilmelidir. Ancak testosteron seviyesi yükselmeye başladığında bu oranı düşürmek için bu hormonu östrojene dönüştürmekle görevli olan ve aromataz adı verilen bir enzim bulunmaktadır. Özellikle bu amaca yönelik olarak üretilen ve östrojen miktarını azaltmaya yönelik olarak destekler (supplement) bulunmaktadır.

DIM (Diindolimetan)

DIM, indol-3-karbinolün sindirilmesi ile elde edilen bir fitoturdenttir. Indol-3-karbinol genellikle tuprgillerden olan sebzelerde bulunur ve bu gıdaların sağlığa yararlı olması üzerinde de etkisi bulunmaktadır. DIM, zararlı östojen metabolizmasını hızlandırabilir. Bu sayede östrojenler daha hızlı bir şekilde metabolik sürece dahil edilir ve idrar yoluyla vücuttan atılabilir.

 • Fitoturdent: Meyve, sebze, baharat, kuruyemiş ve tohumlarda bulunan ve aktif olarak insan sağlığına yararlı olan bitki özlü moleküllerdir.
 • Indol-3-karbinol: Sebzelerden elde edilen, göğüs kanserini önleme konusunda etkili olan bir bioaktif bileşendir.
Bu içeriğe göz atın:  Antrenman Öncesi Destekleri (Supplement) Rehberi

Günlük kullanım önerisi: Günlük 100-300 mg

Chrysin (Dihydroxyflavone)

Chrysin, çarkıfelekgil ailesine mensup çiçeklerden üretilen bir flavonoiddir. Chrysin testosteronun östrojene dönüşümünü sağlayan aromataz enzimini inhibe etme yeteğine sahiptir. Bu sebeple vücut geliştirme sporcuları arasında önemli bir anti-östojen olarak yere sahiptir.

 • Flavonoid: Güçlü antioksidan özellikleri ile iltihabı azaltan, sağlıklı damar oluşumunu destekleyen ve hücresel hasarı onararak gelişimini sağlayan bunun sonucunda da yaşlanmayla mücadele eden bileşiklerdir.

Günlük kullanım önerisi: Günlük 1-4 gr

Testosteron Destekleri (Supplement) Rehberi

Testosteron Desteklerine (Supplement) Genel Bakış

Eğer testosteron seviyeniz olması gerekenden düşükse bu sorunu nasıl çözebileceğine dair birçok bilgiyi öğrendiniz. Bu sorunu çözmek için birden fazla bileşenden oluşan ürünleri tercih edebileceğiniz gibi sadece bir bileşene sahip olanları da seçebilirsiniz. Vücut geliştirme ile ilgileniyorsanız ve amacınız hayalinizdeki gibi kaslı bir vücuda sahip olmaksa bu amaca sadece testosteron destekleri ile ulaşamayacağınızı unutmamanız lazım. Vücut geliştirme antenman ve diyet programı, düzenli bir yaşam ve gereken durumlarda besin desteği (supplement) kullanımı ile birlikte yapılması gereken karmaşık bir spordur. Yine de testosteron ile ilgili herhangi bir besin desteğine ihtiyaç duyduğunuzda bilmeniz gereken birçok bilgiye bu rehber aracılığı ile ulaşabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Tüm ürünleri birlikte alabilir miyim?

 • Bu ürünlerin birbirleri ile etkileşime girme ihtimali son derece düşüktür. Bu nedenle birlikte alınmasında bir sakın olmadığı düşünülebilir. Ancak önerilen yöntem her zaman bir ürünü denemek ve sonuçları gördükten sonra yeni bir değerlendirme yapmaktadır.

Bu ürünleri almak için kaç yaşında olmalıyım?

 • Özellikle testosteron desteklerinin kullanımı için en azından 25 yaşında olmak önerilmektedir. Doğal testosteron seviyeleri 25 yaşına kadar oldukça yüksek seviyededir. 25 yaşından sonra ise zamanla düşmeye başlar. Bu nedenle bu ürünler özellikle 25 yaşından sonra tercih edilmesi önerilmektedir.

Bu destekler sadece vücut geliştirme sporcuları tarafından mı kullanılabilir. 

 • Testosteron güç, hız ve kas kütlesini arttırıcı özelliğe sahip olduğu için bu özelliklerin ihtiyaç duyulduğu her spor alanındaki kişiler tarafından kullanılabilir.

Testosteron destekleri diğer besin destekleri ile birlikte alınabilir mi?

 • Birden fazla besin desteğini (supplement) bir arada kullanmakta herhangi bir sakınca yoktur. Özellikle testosteron desteği kullanan kişiler kreatin ve BCAAs destekleri ile birlikte yaygın olarak kullanılmaktadır. Ancak bu ürünlerin mutlaka doktor kontrlünde kullanılması gerektiği de unutulmamalıdır.

Bu içeriğe göz atın: Protein Sentezi, Kas Büyümesi ve Antrenman Sıklığı

 • Vücut geliştirme konusunda kısa, orta ve uzun vadeli hedeflerinize ulaşmak için doğru bir şekilde planlanmış antrenman ve diyet programı uygulamanız kaçınılmaz bir gerekliliktir. Hedeflerinize en kısa sürede ulaşabilmeniz için Kas ve Güç | Remote PT “Kişiye Özel Uzaktan Eğitim” paketlerini inceleyebilir ve ihtiyacınıza uygun olanını tercih edebilirsiniz.
 • Testosteron Destekleri (Supplement) Rehberi içeriği ile ilgili değerlendirmelerinizi ve aklınıza takılan soruları yorum bölümü veya Kas ve Güç | FORUM aracılığı ile paylaşabilirsiniz.

Not: Tüm antrenman programları, diyet programları, egzersizler ve hareketler tamamen öneri amaçlıdır. Spor yapmadan önce mutlaka bir uzmana danışılması gerekir..

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here