Temiz Beslenme (Clean Eating) Diyet Programı

Temiz beslenme (clean easting) diyet programı

Vücut geliştirme için uygulayabileceğiniz diyet programı şablonu olan temiz beslenme (clean eating) ile ilgili her şeyi bu içerikte bulabilirsiniz.

Kas ve Güç | Diyet Programları Rehberi serisinin ilki olan “Temiz Beslenme (Clean Easting) Diyet Programı” ile ilgili birçok bilgiye bu içerik aracılığı ile erişebilirsiniz.

Diyet programları ile ilgili bir planlama yapıldığı zaman temel olarak yemek miktarı ve kalitesi tüm planlama evrelerinde dikkat edilen iki önemli parametredir. Her diyet programının farklı bir amacı bulunsa da temel olarak bu iki parametreyi dikkate alarak tüm planlamalar yapılır. Temiz beslenme ya da uluslararası adıyla Clean Eating diyet programında temel olarak “temiz” olarak tanımlayabileceğimiz doğal, işlenmemiş ve tam buğdaylı besinleri tüketmeye çalışmaktır. Tüm diyet programı da bu temel üzerine kuruludur. Temiz beslenme nasıl olur sorusunun cevabını vermeden önce bu konu ile ilgili dikkat edilmesi ve uzak durulması gereken yiyecek ve içecekleri ise şu şekilde sıralayabiliriz;

  • İşlenmiş gıdalar
  • Rafine edilmiş gıdalar
  • Yapay maddeler
  • Alkol
  • Gazlı içecekler ve meyve suları

Temiz Beslenme Diyet Programının Tarihi

Temiz beslenmenin tarihi ile ilişkili bilgiler her ne kadar net olmasa da Eski Yunan döneminin ünlü hekimi Hipokrat’a kadar dayandığı söylenebilir. Hipokrat tarafından söylenen beslenmenin ilaç, ilacın da besin olmasına izin ver söylemi beslenmenin insan sağlığı üzerinde ciddi bir etkisi olduğunun çok eski dönemlerden beri bilindiğini de göstermektedir.

Temiz Beslenmenin Temel Kuralları ve Diyet Programı

Bu yöntem temel olarak doğal ve işlenmemiş gıdaların oluşturduğu bir diyet programının uygulanmasını kapsamaktadır. Hatta temiz beslenme yaklaşımı uygulayan birçok kişi bunun bir diyet programı olmadığını bir beslenme alışkanlığı olduğunu ve ömür boyu devam etmesi gerektiğini savunmaktadır. Temiz beslenme besin miktarına değil besin kalitesine odaklı olan bir diyet programıdır. Bu nedenle günlük kalori sayımı bu diyet programında uygulanmaz.

Bu içeriğe göz atın:  3 Günlük Vücut Sıkılaştırma Antrenman Programı

Öğün Zamanlaması, Sıklığı ve Kısıtlamalar

Temiz beslenme prensip olarak öğün zamanlaması ve sıklığı konusunda bir kural koymaz. Ancak bu diyet programını uygulayan birçok insan günde nispeten küçük 5-6 öğün tüketmektedir. Bu öğünlerde de kesinlikle yukarıda maddeler halinde açıklanan yiyecek ve içecekler bulunmamaktadır. Kimine göre çok büyük bir kısıtlama gibi olsa da temiz besleniyorsanız işlenmiş gıdaları, yapay maddeleri, gazlı ve şekerli içecekleri tüketemezsiniz. Bunun yerine doğal ürünleri tüketmeli ve işlenmiş gıdalardan kaçınmalısınız. Kısacası makarna, ekmek, cips, alkollü ve asitli içecekler ile meyve sularına kesin olarak veda etmelisiniz.

Diyet Programının Evreleri Var mı?

Temiz beslenme ya da clean eating diyet programı İsveç veya Dukan Diyeti gibi evreler içermemektedir. Temiz beslenmeyi tercih eden birçok kişi tarafından kitaplarda ve makalelerde önerildiği gibi ilk günden itibaren diyet programına çok sıkı bir şekilde 30 gün bağlı kalarak uygularlar. Bu sayede hem fiziksel olarak hem de zihinsel olarak 30 günde bu yeni beslenme alışkanlığına veya diyet programına kendilerini alıştırmış olurlar.

Temiz beslenme (clean eating) diyet programı

Temiz Beslenme Diyet Programını Kimler Uygulayabilir?

Temiz beslenme diyet programını günlük olarak kalori saymak gibi bir zorluğu yaşamak istemeyen herkes uygulayabilir. Her ne kadar zor ve imkansız gibi bir diyet programı olsa da aslında herkesin uygulaması gereken temel kuralları içerdiği için oldukça faydalı olduğunu unutmamak sizi bu zorlu süreçte motive edebilir.

Birkaç kısıtlama ve sınırlaması olması nedeniyle kas kütlesi arttırma, yağ yakma ve daha farklı hedefleri olan herkesin öğün zamanlaması ve sıklığını kendi ayarlayabilecekleri bu diyet programını tercih edebilirler.

Uygulaması Kolay mı?

Aslında bu sorunun cevabı kişiden kişiye değişmektedir. Uzun yıllardır son derece sağlıksız ve dengesiz beslenen bir kişi bu diyet programı uygularken çok zorlanırken düzenli spor yapan ve sağlıklı beslenen bir kişi ise kolaylıkla uygulayabilir. Eğer bu yöntemi uygulamaya çalıştıysanız ve zorlandıysanız bu konuda zorlanan birçok kişinin uyguladığı yöntemi de deneyebilirsiniz. Günlük besinlerinin %80-90 kadar kısmını temiz beslenme ile alırken kalan kısımları için yasak olan besinleri tercih ediyorlar. Siz de başlangıç aşamasında bunu uygulayabilirsiniz ama bunu kesinlikle alışkanlık haline getirmeyin ve %100 temiz beslenme hedefi için kendinizi sürekli zorlayın.

Bu içeriğe göz atın:  Sporcu Diyetinde Mutlaka Olması Gereken Besinler

Kalori Sorun Olmayacak mı?

Temiz beslenme diyet programını uygulayan kişilerin kalori saymadıkları için sorun yaşayabileceğini düşünebilirsiniz. Ancak girişte bahsedilen yasaklı yiyecek ve içecekleri tüketmediğiniz sürece günlük aldığınız kalori miktarının tehlikeli seviyelere yükselmesi pek mümkün değildir. Unutmayın ki bir bardak gazlı içecekte veya bir paket cipsten aldığınız kalori yerine temiz beslenme ile çok güzel bir öğün geçirebilirsiniz. Doğal ve sağlıklı beslenmenin yerini hiçbir şeyin tutmayacağını unutmayın.

Bu içeriğe göz atın: Beslenme ve Diyet Program İçin 10 Altın Kural

Temiz Beslenme Diyet Programı İle İlgili Bilimsel Veriler

Günümüze kadar temiz beslenme diyet programının etkileri ile ilgili kontrollü bir deney ve bilimsel çalışma henüz yapılmamıştır. Ancak tüketilen besinlerin faydası ile ilgili birçok çalışma literatürde yer almaktadır. Bütün ve doğal besinler diğer besinlere göre çok daha doyurucudur., Ayrıca kalori kontrolünün çok daha kolay yapılmasını sağlarlar. Bununla birlikte yüksek kaliteli olmaları nedeniyle diyabet riskini azaltıcı etkilere sahiptirler.


  • Temiz Beslenme (Clean Eating) Diyet Programı içeriği ile ilgili değerlendirmelerinizi ve aklınıza takılan soruları yorum bölümü  aracılığı ile paylaşabilirsiniz.

Not: Tüm antrenman programları, egzersizler ve hareketler tamamen öneri amaçlıdır. Spor yapmadan önce mutlaka bir uzmana danışmalısınız.

4 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here