Temel Yağ Asitleri (EFAs) Destekleri Rehberi

3
149

EFAs ya da Temel Yağ Asitlerinin kas kütlesi arttırma ve yağ yakma konusunda rolü oldukça büyüktür. Bu rehber ile EFAs kullanımı ve elde edilebilecek sonuçlar hakkında detaylı bilgilere sahip olacaksınız.

Vücut geliştirmeye başlayan her sporcunun karşısına çıkan ve yapılması gereken şeylerin en başında protein değeri yüksek ve yağ oranı düşük yiyeceklerin tüketilmesine dikkat edilmesi öne çıkmaktadır. Bununla birlikte incelmek isteyen herkes bir şekilde yağ tüketimini düşürmesi gerektiğini ve bunun sonunda da istediği vücuda kavuşacağını düşünmektedir. Kısacası yağlara vücut geliştirme ile ilgilenen insanlar başta olmak üzere hemen hemen herkes tarafından ön yargıyla bakılmaktadır. Ancak insan vücudunun kas kütlesini arttırabilmesi, yağ yakabilmesi ve sağlıklı olabilmesi için bazı yağları düzenli olarak alması gerekmektedir. Bu tür yağlara “Essential Fatty Acids (EFAs)” ya da “Temel Yağ Asitleri” denilmektedir.

Temel yağ asitleri (EFAs) vücut tarafından sentezlenemediği için uygulanan beslenme programı ile alınması gerekmektedir. İnsan vücudu bu temel yağ asitlerini (EFAs) çeşitli şekillerde işleyerek metabolizmaya katar ve bu sayede antrenmandan ve uygulanan diyet programlarından alınması beklenen verim en yüksek seviyeye çıkar.


EFA’LAR NEDİR?

Temel yağ asitleri (EFAs) iki temel gruba ayrılmaktadır. Omega 3 ve omega 6 yağları temel yağ asitlerini (EFAs) oluşturan gruplar olup, kendi altlarında da farklı yağ asitlerini kapsarlar. Bunlarla birlikte yine bir diğer yağ asiti grubu olan omega 9 vücut tarafından az miktarda da olsa sentezlenebildiği için temel yağ asitlerinden (EFAs) sayılmamaktadırlar. Temel yağ asitlerinden (EFAs) en yüksek verimin alınabilmesi için omega 3 ve omega 6 yağlarının belirli bir oranda alınması gerekmektedir. Omega 3 ve omega 6 arasındaki ideal oran 4:1 ile 3:1 arasındadır. Birçok kişi bu ideal orana dikkat etmez ve genellikle insanların tüketim alışkanlıklarına göre bu oran 10:1 ile 25:1 arasında değişmektedir. Vücut geliştirme ile ilgilenen profesyonel sporcuların bile birçoğu bu oranı tutturmakta zorlanmaktadır. Omega 3 ile omega 6’nın ideal oranlarda vücuda alınmaması sonucunda kas kütlesi artımı ve yağ yakımında azalma, yenilenme süreçlerinde yavaşlama ve bazı sağlık problemlerinin görülmesi olasıdır.

Bu içeriğe göz atın:  Karbonhidrat Destekleri Rehberi

Omega 3 Asitleri

  • Alfa Lipoik Asit (Alpha Linolenic Acid – LNA)
  • Eykosapentenoik Asit (Eicosapentaenoic Acid – EPA)
  • Dokosaheksaenoik Asit (Docosahexaenoic Acid -DHA)

Omega 6 Asitleri

  • Linoleik Asit (Linoleic Acid -LA)
  • Gamma Linolenik Asit (Gamma Linoleic Acid – GLA)
  • Dihomo Gamma Linolenik Asit (Dihomogamma Linoleic Acid – DGLA)
  • Arakinodik Asit (Arachidonic Acid – AA)

Omega 3 yağ asitlerinden olan LNA diğer iki asit olan EPA ve DHA’ya, omega 6 yağ asitlerinden olan LA ise diğer üç asit olan GLA, DGLA ve AA’ya vücut tarafından dönüştürülebilir.3 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here