Temel Protein Kaynağı: Yumurta

2
46

Temel Protein Kaynağı Yumurta

Herkes için protein içeren besinlerin en önemlilerinden olan ve protein kaynağı olarak tüketilen yumurta ile ilgili bilgileri bu içerikte bulabilirsiniz.

Yumurta başta vücut geliştirme ile ilgilenen kişiler olmak üzere birçok kişi tarafından temel protein kaynağı olarak tercih edilir. Protein içeren besinler arasında önemli bir yere sahip olan yumurta hemen hemen herkesin çok sık olarak tükettiği besinlerin başında gelir. Proteinli besinler arasında ve fiyatının ucuz olması nedeniyle de özellikle vücut geliştirme ile ilgilenen sporcular arasında son derece popüler olan yumurta ile ilgili birçok bilgiye bu içerikten ulaşabilirsiniz. Protein kaynağı olan besinler veya protein içeren besinler hakkında bu içerikte bilgi verilmeyecektir. Sadece proteinli besinler arasında en çok tercih edilen yumurta hakkında bilinmesi gereken ve faydalı olduğu düşünülen yoruma açık olmayan kesin bilgileri içeren besin değerleri ve benzer bilgiler detaylı olarak açıklanacaktır. Bununla birlikte yumurta sadece protein kaynağı olmasından dolayı değil doğal bir protein kaynağı olmasında dolayı da çok önemli bir besindir. Yine protein kaynağı olarak yumurta işlenmemiş besinler grubuna girer ve diğer işlenmiş proteinli besinler ile kıyaslandığında daha yüksek sodyum ve kimyasal katkı gibi riskleri de barındırmaz.

Bu içeriğe göz atın: Protein Destekleri Rehberi

Protein Kaynağı Olarak Yumurta

Yumurta yoğun besin değerleri ile sadece vücut geliştirme sporcularının değil diğer spor dallarıyla ilgilenen kişiler içinde son derece önemli bir besin kaynağıdır. Sporla ilgilenmeyen birçok kişinin de zayıflamak, yağ oranlarını düşürmek veya farklı amaçlar ile uyguladıkları diyet programlarında da yumurta çoğu zaman bulunur. Yumurta doğrudan tüketilebildiği gibi diğer besinler ile birlikte de tüketilebilirler. Bu sayede de çok geniş bir tüketim alanının olması da yumurtanın tüketim miktarını arttırmaktadır. Kısacası yumurta içeren onlarca tarif bulabilir ve damak zevkinize uygun şekilde tüketebilirsiniz. Yumurta çok kaliteli bir protein kaynağı olmakla beraber A, E, K, B12, riboflavin ve folik asit bakımından son derece zengindir. Bunların yanında yüksek oranda da demir, çinko ve kalsiyuma da sahiptir. Ayrıca insan vücudu için gerekli olan 8 aminoasite de sahiptir.

Bu içeriğe göz atın:  Efsanevi Dolph Lundgren

Tüm bu yüksek besin değerlerini yanında yumurtanın bir de kötü şöhreti vardır. Yumurta sarısının hep çok fazla içeriğinden dolayı fazla tüketilmemesi önerilir. Ortalama olarak bir yumurta sarısının ağırlığı 5 gram kadardır bunun 1.4 ile 1.8 gram kadarı doymuş yağdır. Özellikle vücut geliştirme sporcuları hem enerji üretebilmeleri için hem de vücut sağlıkları için doymuş yağ tüketmeye ihtiyaç duyarlar. Yumurta da bu doymuş yağ kaynağı için doğal bir cevaptır. Doymuş yağlarla ilgili yapılan bir çalışmada günlük 2000 kalorilik diyet uygulayan bir kişinin yaklaşık 20 gram kadar doymuş yağa ihtiyacını olduğunu ortaya koymuştur. Özellikle hacim kazanma döneminde olan bir vücut geliştirme sporcusunun günlük 3000-4000 kalori arası tükettiği göz önüne alınırsa günlük doymuş yağ ihtiyacının da 30-40 gram seviyesine çıkacağı ortadadır. Günde 5 yumurta tüketseniz dahi yumurta kaynaklı olarak alacağınız doymuş yağ oranı en fazla 9 gram olacaktır. Ve hala doymuş ihtiyacını olacağını da göz önüne alırsanız protein kaynağı olarak yumurtadaki yağın abartıldığı gibi zararlı olmadığı da ortaya çıkmaktadır. Marketlerde farklı boylarda satılan yumurtalara göre besin değerlerini ise aşağıda bulabilirsiniz;

Besin Değerleri
Jumbo Boy (63 gram)
Büyük Boy (56 gram)
Orta Boy (44 gram)
Küçük Boy (38 Gram)
Kalori
90
80 gram
63 gram
54 gram
Protein
8 gram
7 gram
6 gram
5 gram
Yağ
6 gram
6 gram
4 gram
4 gram
Karbonhidrat
0 gram
0 gram
0 gram
0 gram
Kolesterol
226 mg
237 mg
186 mg
161 mg
Soydum
88 mg
78 mg
62 mg
53 mg
Doymuş Yağ
2 gram
2 gram
1 gram
1 gram
Omega 3
46 mg
41 mg
32 mg
28 mg
Omega 6
723 mg
643 mg
505 mg
436 mg
A vitamini
%6
%5
%4
%4
Kalsiyum
%3
%3
%2
%2
Demir
%6
%6
%4
%4
D vitamini
%6
%5
%4
%3
E vitamini
%3
%3
%2
%2
Tiamin
%3
%3
%2
%2
Riboflavin
%18
%16
%12
%11
B6 vitamini
%5
%4
%3
%3
Folat
%7
%7
%5
%4
B12 vitamin
%14
%12
%9
%8
Pantotenik asit
%9
%8
%6
%5
Fosfor
%12
%11
%8
%7
Çinko
%5
%4
%3
%3
Selenyum
%29
%25
%20
%17

Bu içeriğe göz atın: Vücut Geliştirme ve Aminoasitler

Vücut Geliştirme ve Yumurta

Vücut geliştirme ile ilgilenen sporcular genellikle kahvaltıda yumurta tüketirler. Güne başlarken protein ihtiyaçlarını gidermek için zengin protein kaynağı olarak yumurta tercih edilmektedir. Kahvaltı için 4 tane büyük boy yumurta tercih edilebilir. Bu durumda güne başlarken 28 gram kadar protein alınmış olur. Proteinin yanında da 8 gram kadar doymuş yağ ile birlikte vücudun ihtiyaç duyduğu vitamin ve minerallerinde tüketilmesi sağlanabilir. Protein içeren besinler arasında önemli bir yeri olan yumurtanın diğer proteinli besinler gibi birçok yararı vardır. Özellikle beyin sağlığı ve iltihaplanmayı önleyen kolin bakımından zengin olan yumurta kardiyovasküler sağlığa da olumlu katkı yapar. Özellikle son yıllarda yapılan çalışmalara göre yumurtanın kolesterol üzerinde eskiden düşünüldüğü gibi negatif yönde bir etkisi yoktur. Bu nedenle yumurta sarısını tüketmekten kaçınmanıza da gerek yoktur. Tüm bu bilgiler ışığında yumurtanın protein içeren besinler arasında çok önemli bir yeri olduğu söylenebilir. Proteinli besinler arasında seçim yapmanız gerektiğinde yumurtanın ilk sıralarda olması gerektiği son derece açıktır. Uyguladığınız diyet programlarında hem protein hem de doymuş yağ kaynağı olarak yumurtanın olmasına mutlaka dikkat etmeyi unutmayın.

Bu içeriğe göz atın: Tüm Vücut İçin 6 Günlük Antrenman ve Diyet Programı


  • Vücut geliştirme konusunda kısa, orta ve uzun vadeli hedeflerinize ulaşmak için doğru bir şekilde planlanmış antrenman ve diyet programı uygulamanız kaçınılmaz bir gerekliliktir. Hedeflerinize en kısa sürede ulaşabilmeniz için Kas ve Güç | Remote PT “Kişiye Özel Uzaktan Eğitim” paketlerini inceleyebilir ve ihtiyacınıza uygun olanını tercih edebilirsiniz.
  • Temel Protein Kaynağı: Yumurta içeriği ile ilgili değerlendirmelerinizi ve aklınıza takılan soruları yorum bölümü veya Kas ve Güç | FORUM aracılığı ile paylaşabilirsiniz.

Not: Tüm antrenman programları, egzersizler ve hareketler tamamen öneri amaçlıdır. Spor yapmadan önce mutlaka bir uzmana danışmalısınız.Bu içeriğe göz atın:  Yağ Yaktıran Besinler

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here