Süper-Drop-Giant Set Nedir?

super-drop-giant-set-nedir

Birçok antrenman programını incelediğiniz gözünüze çarpan drop set veya super set tanımlamalarını görürsünüz. Peki bu tanımlamalar ne anlama geliyor?

SUPER SET NEDİR?

Super set tanımlaması birbiri ile zıt çalışan iki kas grubuna ait hareketlerin ara vermeden peş peşe yapılmasıdır. Birbirine zıt çalışan kas grupları ise biceps-triceps, sırt-göğüs türü ikililerdir. Peş peşe olacak şekilde bu hareketlerin yapılması ile bir super set yapılmış olur ve set arası verilerek dinlenilir.

DROP SET NEDİR?

Bir hareketi yaparken belirli bir ağırlık ile tekrar yapamayacak hale gelene kadar kendinizi zorlamanız ve bu duruma geldiğinizde ağırlığı düşürerek hedef tekrar sayısına ulaşmanız olarak tanımlanabilir. Tek bir set içinde birden fazla ağırlık düşümü yapabilirsiniz. Önemli olan tekrar yapamayacak hale gelip ağırlık düşürerek devam etmenizdir.

Drop setin avantajları nelerdir?

  • Kas şişkinliğini arttırır.
  • Kaslar üzerinde daha yoğun ve uzun süreli bir baskı oluşturur.
  • Psikolojik olarak tatmin eder.
  • Tekrar yapamayacak duruma gelseniz bile tekrar sayısına ağırlık düşümü yaparak ulaşabilirsiniz.

Drop setin dezavantajları nelerdir?

  • Her harekette uygulanamaz.
  • Özellikle başlangıç seviyesindeki sporcular için uygun değildir.
  • Düşüm yaparak seçeceğiniz ağırlıkları bulmanız zor olabilir.

GIANT SET NEDİR?

Giant set ile super set genellikle birbirine karıştırılan iki set türüdür. Uygulama yöntemi benzer olsa da aralarında fark aslında çok basittir. Giant sette amaç aynı kas grubunu çalıştıran 2 ya da daha fazla hareketin peş peşe ara verilmeden yapılmasıdır.

Not: Tüm antrenman programları, egzersizler ve hareketler tamamen öneri amaçlıdır. Spor yapmadan önce mutlaka bir uzmana danışmalısınız.

Bu içeriğe göz atın:  Melatonin Hormonu ve Uyku

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here