Steroid Nedir? Steroid Kullanımı ve Yan Etkileri

Vücut geliştirme ile ilgilenen herkesin merak ettiği steroidler hakkında bilmeniz gereken tüm bilgileri bu içerikte bulabilirsiniz.

Steroidler Nedir ve Kullanım Alanları Nelerdir?

Vücut geliştirme ile ilgilenen çoğu kişinin en az bir kere kullanmayı düşündüğü ve hızlı kas gelişimi için tercih edilen steroidler hakkında yeterli bilgiye sahip misiniz? Steroid nedir?, steroid kullanımı ve yan etkileri gibi konular bilmeniz gereken birçok detay bulunmaktadır. Steroidler aslında çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılan bir ilaç sınıfına verilen isimdir. Steroidler kanser gibi sorunlar nedeniyle testisleri alınan erkeklerin cinsel özelliklerini koruyabilmeleri veya hipofiz bezindeki sorunların çözümü için ya da kanser sonrası kas kaybını tedavi etmek amacıyla kullanılabilmektedir. Tüm bu ağır tıbbi sorunların yanı sıra steroidler metabolizmanın düzenlenmesi, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi, kas ve kemik kütlesinin arttırılması gibi çeşitli tıbbi amaçlar için de tercih edilebilmektedirler.

Anabolilk Androjenik Steroidler (AAS)

Vücut geliştirme ile ilgilenen kişiler tarafından tercih edilen steroidler, anabolik androjenik steroidler olarak adlandırılır ve kas kütlesinin arttırılması için kullanılır. Günlük kullanımda ise anabolik steroidler olarak adlandırılmıştır.  Anabolik steroidler testosteron hormonunun vücuttaki etkisini taklit etmek amacıyla üretilmiş olarak sentetik ilaçlardır. Testosteronlar vücutta kolesterolden elde edilir ve kas dokuları üzerinde etki gösterir. Testosteron üretildikten sonra bir vücut hücresine gider, oradaki reseptöre bağlanır ve protein sentezinin başlamasını sağlar ve bu sayede de kas gelişimine katkıda bulunur. Protein sentezinin başlaması ile yenilenme ve gelişme süreci başlar. Özellikle vücut geliştirmenin de dışında düşünüldüğünde genel sağlık açısından bakıldığında protein sentezinin vücutta arttırılması ile hastalık ve yaralanmalar sonrasındaki iyileşme süresi de kısaltılabilir.

Tıbbi amaçla tercih edilen steroid kullanımında genel olarak hastalara tek bir tür steroid verilir. Verilen steroid dozu ise dikkatli olarak takip edilir ve vücudunun doğal olarak ürettiği miktarları geçmemesine özen gösterilir. Sportif amaçlı olarak steroid kullanımını tercih eden kişiler ise tıbbi amaçlı kullanılan tek türün aksine birden fazla steroid türünü önerilen doz miktarının 10 ile 100 katına kadar alarak uygulamayı tercih etmektedirler. Özellikle vücut geliştirme konusunda steroid kullanımının son derece bilinçsiz, doktor kontrolü olmadan ve tehlikeli seviyelerde yapıldığı söylenebilir. Özellikle düşük fiyatlarla elde edilebilen birçok steroidin sahip olması gereken içeriğin çok daha azına sahip olduğu su, boya ve fıstık yağı gibi ürünler içerebileceği de unutulmamalıdır.

Steroid Yan Etkileri Var Mı?

Steroid kullanımı kaynaklı olarak birçok yan etkinin görülmesi söz konusu olabilir. Özellikle steroid kullanımı sonrasında kansere kadar varabilen ciddi yan etkiler görülebilir. Ancak bir çok kişi bu kestirme yolu kullanarak amaçlarına ulaşmaya çalışmaktadır. Bunun sonucunda ise meydana gelebilecek tıbbi sorunların ise aşılması bazı durumlarda mümkün bile olmayabilir. Steroid kullanımı kaynaklı olarak vücutta meydana gelmesi muhtemel yan etkileri ise başlıklar haline okuyabilirsiniz.

Bu içeriğe göz atın:  Vücut Geliştirmede Antrenman Süresi Ne Kadar Olmalıdır?

Beyin İle İlgili Yan Etkiler

Yapılan bazı bilimsel çalışmalar sonucunda yüksek testosteron seviyesine sahip kişilerin agresif davranışlar sergilemeye yatkın olduğu veya sergilediği belirlenmiştir. Steroid kullanımı kaynaklı olarak kişilerde bu tarz benzeri saldırgan davranışlar görülebilmektedir. Ayrıca yüksek dozajda steroid kullanan kişilerde psikotik sendromlardan gözlenmiştir. Bunlarla birlikte uyku düzeninin bozulması, nedensiz mutluluk, aşırı paranoya, depresyon ve ani ruh hali değişiklikleri gözlenmiştir. Steroid kullanımının beyinde uyuşturucu etkisi yaptığı ve buna bağlı yan etkilerin görülmesine neden olduğu söylenebilir.

Yüz İle İlgili Yan Etkiler

Steroid kullanımı ile birlikte vücutta su tutma eğilimi gözlenir. Bunun sonucunda özellikle yüz bölümünün daha yuvarlak görünmesine neden olacak ödemlerin oluşması söz konusu olabilir. Özellikle kadınlarda ise bu etki yüzde kıllanma-tüylenme şeklinde görülür. Bunun yanında ağır bir ağız kokusu, kadınlarda ses kalınlaşması ve sivilcelenme meydana gelebilir.

Göz İle İlgili Yan Etkiler

Uzun süreli steroid kullanımı sonucunda gözlerde enfeksiyon meydana gelebilir katarakt ve glokoma (Göz tansiyonu: Göz içi sıvısının iyi boşalmaması yüzünden göz tansiyonunun artması gibi rahatsızlar söz konusu olabilir.

Saç İle İlgili Yan Etkiler

Steroid kullanımı sonucunda vücuttaki yüksek testosteron seviyesinin dihidtestosterona dönüşmesi sebebiyle saç folikülleri küçülür ve saçlar incelir. Bunun sonucunda da normalde erkeklere özgü olan kellik kadınlarda da meydana gelebilir. Steroidlerin uzun süreli kullanımı sonucunda ise saç folikülünde meydana gelen küçülme kalıcı hale gelir ve kalıcı kellik söz konusu olabilir.

Kalp İle İlgili Yan Etkiler

Steroid kullanımı sonucunda meydana gelen yan etkiler içinde belki de önemlisi kalbi etkileyenlerdir. Özellikle herkesin dikkat etmesi gereken kalp sağlığına steroid kullanan kişilerin çok daha fazla dikkat etmesi gerekmektedir. Ancak ciddi bir kardiyovasküler rahatsızlık meydana gelene kadar bu konu birçok kişi tarafından göz ardı edilmektedir. Steroidlerin uzun süreli kullanımı kalp hastalıklarına, kolesterol seviyesinin yüksek miktarlara ulaşmasına ve damar duvarlarında kolesterol oluşmasına neden olur. Bunun sonucunda da inme veya kısmi felç olabilir. Tüm bunların yanında kas basıncının artması ve damarlardaki kan pıhtıların kan akışını bozması nedeniyle kalp krizi meydana gelebilir.

Bu içeriğe göz atın:  İdeal Uyku Süresi Ne Kadar Olmalıdır?

Mide İle İlgili Yan Etkiler

Steroid kullanımı sonucunda midede şişme hissi, bulantı, bulanıklık hissi, mide duvarında tahriş ve mide asidindeki artış en çok rastlanılan yan etkilerdir.

Böbrek İle İlgili Yan Etkiler

Vücut geliştirme ile ilgilenen herkesin en çok dikkat etmesi gereken organlardan birisi de böbreklerdir. Çünkü vücuda alınan tüm kimyasal ve sentetik ürünler böbrekler üzerine fazladan yük oluşturur. Atık maddelerin kandan uzaklaştırılması, tuz ve su seviyelerinin düzenlenmesi için sağlıklı böbreklere sahip olunması gerekmektedir. Bunların yanında böbrekler kan basıncını düzenler. Steroid kullanımı sonucunda kan basıncından meydana gelebilecek artışlar böbreklere ve filtreleme sistemine doğrudan zarar verir. Böbreklerde meydana gelen steroid kullanımı kaynaklı rahatsızlıklar genellikle kan pıhtılaşmasını engelleyecek seviyeye ulaşan kullanımlardan son görülmektedir. Bununla birlikte steroid kullanımı ile birlikte kişiler yüksek miktarda protein almaya başlarlar. Bu da böbrekler üzerinde fazladan bir yük oluşturur. Bu yükün yanında böbreklerin filtreleme işleminde yetersiz kalması sonucunda böbrek taşları da oluşabilir.

Karaciğer İle İlgili Yan Etkiler

Karaciğer kandaki zararlı toksinleri süzmek ve vitamin/mineral gibi bazı önemli besin maddelerinin depolanması görevini yapar. Karaciğer vücutta protein, kolesterol ve şeker gibi kimyasalların yönetimi ve kullanımı konusunda da görev yapar. Gıdaların sindirimi sırasında safra üretiminde de yardımcı olan karaciğer üzerinde steroid kullanımı geri dönülemez hasarlara ve kansere neden olabilir. Özellikle sahte veya kalitesiz steroidlerin kullanımı sonucunda karaciğerin bu ürünler kaynaklı toksik atıkları temizleme kabiliyeti azalır ve karaciğer fonksiyonlarında bozulma meydana gelir. Bunun sonucunda da cildin ve gözlerin sararmasıyla ortaya çıkan sarılık nedeniyle ciddi sağlık sorunları yaşanabilir.

Göğüs İle İlgili Yan Etkiler

Uzun süreli steroid kullanımı sonucu göğüs bölgesinde jinekomasti (meme oluşumu/gelişimi) çok yaygın olarak görülen bir rahatsızlıktır. Böyle bir durumun oluşması sonucunda estetik cerrahi müdahelesi yapılması gerekebilir. Kadınlarda ise bu durumun tam tersi olarak göğüslerde küçülme görülebilir.

Kemikler İle İlgili Yan Etkiler

Ergenlik ve gençlik döneminden itibaren başlayan steroid kullanımı sonucunda epifiz bezlerinin erken kapanmasına ve bunun sonucunda kemik gelişiminin yavaşlamasına neden olur. Bunun sonucunda ise boy kısalığı, kemik ağrısı ve kemik gelişimi sorunları görülebilir.

Kas ve Tendonlar İle İlgili Yan Etkiler

Steroid kullanımı sonucunda vücut geliştirme ile ilgilenen kişiler kendilerini daha güçlü hissederler. Bunun sonucunda da antrenmanlarda daha fazla ağırlık kaldırmaya çalışırlar. Bu durumlarda ise kaslar ve tendonlar gereğinden fazla zorlanarak zedelenebilir veya kopabilir.

Bu içeriğe göz atın:  Karın Kası (Six Pack) İçin Yapılması Gerekenler

Deri/Cilt İle İlgili Yan Etkiler

Steroid kullanımı derideki gözenekleri etkiler ve pürüzlü bir deriye sahip olunmasına neden olabilir. Bununla birlikte yaygın olarak yüzde ve sırtta sivilcelenme görülebilir. Ayrıca hızlı kas gelişimi nedeniyle vücudun bazı bölgelerinde gerilmesi, incelme izleri görülebilir. Karaciğer üzerindeki yan etkileri nedeniyle ciltte sararma da görülebilir.

Prostat Bezi İle İlgili Yan Etkiler

Prostat bezi erkeklere özgüdür ve mesanenin hemen altında bulunur. Prostat bezi özellikle meninin önemli bir bileşeni olan prostat sıvısının üretimi ve sperm aktivitesi üzerine etkilidir. Steroid kullanımı ile birlikte prostat bezinde hacimsel olarak büyüme meydana gelebilir. Prostat bezinin büyümesi ile de sidik torbasına baskı uygular, idrar içinde parazite neden olabilir. Tüm bunların yanında prostat bezinde meydana gelebilecek herhangi bir değişiklik erkeklerin cinsel performansı üzerinde de etkili olur. Ayrıca sperm sıvısında ciddi oranda artış ama bununla birlikte sperm kalitesinde düşüş görülebilir.

Cinsel Performans İle İlgili Yan Etkiler

Steroid kullanımı testislerin normal işlevinin azalmasına neden olur. Steroid kullanımının uzun süreli olması nedeniyle vücutta testosteron seviyesi yükselir buna bağlı olarak vücut doğal testosteron üretimini durdurur. Bu üretimin ihtiyaç doğrultusunda tekrar başlaması ise belirli bir süre alır. Özellikle steroid kullanımına son verilmesinin ardından vücudun doğal döngüsüne tekrar kavuşması zaman alacağı için bu sürede cinsel performansta düşüş, ereksiyon sorunları ve iktidarsızlık görülebilir.

Kadınlar İçin Steroid Kullanımı

Günümüzde artık kadınlar da erkekler gibi antrenman performansını, kas gelişimini ve gücünü arttırmak için steroid kullanmayı tercih edebiliyor. Ancak aynı erkeklerde olduğu gibi kadınlarda da steroid kullanımı sonucunda ciddi sağlık sorunlarının ortaya çıkmasına neden olabilecek yan etkiler söz konusudur. Kadınlarda görülmesi muhtemel yan etkiler yüz ve göğüs bölgesinde kıllanma/tüylenme, saçlarda azalma/kellik, ses kalınlaşması, göğüslerde küçülme, adet döngüsünde bozulma ve klitoral genişleme olarak sıralanabilir.

Yukarıda bahsedilen tüm yan etkileri okuduktan sonra steroid türü sentetik maddeleri kullanırken iki kereden daha fazla düşünmeniz gerektiği rahatlıkla söylenebilir. Sağlıklı bir ve amaçlarınıza göre hazırlanmış bir diyet programı ile birlikte uygulayacağınız antrenman programı ile hedeflerinize belki biraz daha uzun sürede ancak doğal bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Not: Bu içerikte steroid kullanımı sonucu meydana gelebilecek yan etkilere ilişkin görseller rahatsız edici olabileceği gerekçesi ile paylaşılmamıştır.

25 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here