Spor Salonu Dışında Yapılması Gereken 8 Şey

Spor Salonu Dışında Yapılması Gereken 8 Şey

Vücut geliştirme sadece spor salonu sınırları içinde yapılan bir spor değildir. Spor salonu dışında da dikkat etmeniz gereken bazı kurallar vardır.

Vücut geliştirme ve diğer spor dalları ile ilgili internette ve diğer kaynaklarda okuduğunuz birçok bilgi sadece antrenman programlarına odaklanmıştır. Birçok spor dalı gibi hatta onlarda daha da fazla olacak şekilde vücut geliştirme sadece spor salonu sınırları içinde yapılan bir spor değildir. Spor salonunda harcadığınız saatleri spor salonu dışında yapmanız gerekenler ile desteklemediğiniz sürece hayalinizde vücuda ve sağlıklı yaşama ulaşmanız pek mümkün olmayacaktır. Bu nedenle vücut geliştirme ile ilgilenen herkesin mutlaka dikkat etmesi ve uygulaması gereken 8 maddeye bu içerikten ulaşabilirsiniz.

1. Daha Fazla Uyuyun

Vücut geliştirme ile ilgileniyorsanız uyumak zorundasınız ! Bu belki de vücut geliştirme ilgili olan en güzel şey olabilir ! Özellikle gece uykusu (REM) sırasında vücudunuz daha fazla testosteron salgılar. Bu da gece boyunca kaslarınızın ihtiyacı olan hormonlara ulaşabilmesi anlamına geliyor. Özellikle spor salonunda yoğun ve yorucu bir antrenman yaptıysanız o günün gecesinde en az 7-8 saat uyumanız gerekmektedir. Bu süre boyunca vücudunuz kendini yeniler ve en önemlisi de gelişir. Kas rejenerasyonu için uygunun önemini hiçbir zaman göz ardı etmemeniz gerekmektedir.

2. Hedeflerinize Uygun Olarak Beslenin

Vücut geliştirme ile ilgileniyorsanız mutlaka bir hedefiniz olmalıdır. Kas kütlenizi arttırıp hacim kazanacak bir antrenman mı uygulamalısınız yoksa yağ yakarak define bir vücuda mı sahip olmalısınız. Öncelikle buna karar vermeniz gerekmektedir. Çünkü ortaya koyduğunuz hedefinize uygun olarak bir diyet programı uygulamanız gerekmektedir. Yağ yakıcı bir diyet programı ile kas kütlesini arttırıcı bir diyet programı arasında ciddi farklar vardır. Bu nedenle diyet programlarınız da hedeflerinize uygun olmalıdır. Hacim kazanmak için bir program uyguluyorsanız ancak yeterince yemiyorsanız bu hem spor salonunda harcadığınız zamanının boşa gitmesine neden olur hem de aşırı miktarda zaman kaybetmenize sebep olur.

Bu içeriğe göz atın:  Gece Uykusundan Önce Protein Tüketimi

Bu içeriğe göz atın: Tüm Vücut İçin Hipertrofi Antrenmanı

3. Stresten Uzak Durun

Özellikle büyük şehirlerde yaşayan veya iş ortamında sıkıntıları olan insanlar yoğun stres altında yaşarlar. Gün boyu böyle bir ortamda bulunmak size oldukça zarar verebilir. Her ne kadar bu durumda uzaklaşmak pek mümkün olmasa da mental olarak kendinizi motive etmeye çalışmalısınız. Bunun için gün içeriside çalışırken rahatlatıcı müzikler dinleyebilir, öğle aralarında kısa yürüyüşlere çıkabilir veya nefes egzersizleri yapabilirsiniz. Bu tarz etkinlikler İstanbul gibi bir metropolde çoğu zaman mümkün olmasa da yine de siz elinizden geleni yapmaya çalışın.

4. Sporla İlgilenin

Vücut geliştirme zaten bir dalı ancak sizin ikinci bir uğraşınız da olmasına çalışın. Özellikle haftada 1 veya 2 gün farklı aktivitelerde bulunmanız yağ yakmanıza yardımcı olabilir. Bunun için haftada 1 gün 1 saat basketbol oynayabilir veya tenis kursuna gidebilirsiniz. Alternatif olarak yüzme, trekking gibi aktivitelerde de bulunabilirsiniz. Unutmayın spor sadece spor salonu içinde yapılmaz.

Bu içeriğe göz atın: Antrenma Öncesi Destekleri (Supplement) Rehberi

5. Kötü Alışkanlıklardan Uzak Durun

Alkol ve uyuşturucu gibi kötü alışkanlıklardan herkesin uzak durması gerekir. Ancak herhangi bir spor dalı ile ilgilenenlerin daha da uzak durması gerekir. Özellikle haftada birkaç gün alkol alan birisinin antrenmanlarından istediği verimi alması imkansızdır. Alkol sadece karaciğer ve böbreklerinize ek yük bindirmekle kalmaz. Bunun üzerine bir de sinir sisteminizi de yorar. Vücut geliştirme konusunda başarılı olmak istiyorsanız bu tarz kötü alışkanlıklardan uzak durmanız bir gereklilik değil zorunluluktur.

6. Kas Ağrılarını Yönetmeye Çalışın

Yoğun bir antrenman gününü hakkıyla tamamladıysanız bir sonraki gün sizi kas ağrılarının beklediğini bilmeniz gerekir. Özellikle vücut geliştirme ile yeni yeni haşır neşir olmaya başlayan kişiler ilk günden dahi adeta perte çıkar ve spor salonuna bir süre gidemez. Özellike DOMS olarak tanımlanan antrenman sonrası kas ağrılarının önüne geçmek pek mümkün olmasa da belirli bir seviyeye kadar azaltılabilir. Bunun için her sabah uyandığınızda açma-germe hareketleri yapabilir, haftada bir sauna veya buhar banyosuna girebilir veya yüksek yoğunluklu tüm vücut antrenmanlarını deneyebilirsiniz.

Bu içeriğe göz atın:  Deadlift Uzmanı Hugh Jackman

Bu içeriğe göz atın: Dukan Diyeti İle Kilo Verin ve Zayıflayın

7. Masaj Yaptırın

Masaj özellikle bir profesyonel tarafından yapıldığında bir çok sorunu çözebilir. Özellikle anatomi bilgisi olan eğitimli kişiler tarafından yapılan masaj sonucunda birçok kas ağrısından kurtulmanız mümkündür. Bu nedenle çok sık olmasa da ayda 1 kere düzenli olarak masaja gitmeniz faydalı olacaktır.

8. Antrenman Hakkında Düşünmeyin

Aslında birçok kişi bu hatayı yapıyor. Antrenmana nasıl gideceğini, gitmeden yapması gereken çok şey olduğunu, antrenman sonrasında da yine saatlerce vaktini boşa harcayacağını düşünüyor. Bunu asla yapmayın. Vücut geliştirme ile ilgileniyorsanız ve hedeflerinize ulaşmak istiyorsanız spor salonu sizin gitmek istemeyeceğiniz bir yer olmamalıdır. Haftada 4 gün birer saat antrenman yapmak imkansız bir şey değildir. Hazırlanma ve antrenman sonrası süreleri de birer saat olarak düşünürseniz haftada toplamda 12 saat vakit ayırmanız gerekmektedir. Bu yaklaşık olarak haftalık zamanın sadece %7’sini oluşturur. Haftalık ve aylık programlarınızı yapın, bunlara uyun.

Bu içeriğe göz atın: Yeni Başlayanlar İçin 3 Günlük Antrenman Programı


  • Vücut geliştirme konusunda kısa, orta ve uzun vadeli hedeflerinize ulaşmak için doğru bir şekilde planlanmış antrenman ve diyet programı uygulamanız kaçınılmaz bir gerekliliktir. Hedeflerinize en kısa sürede ulaşabilmeniz için Kas ve Güç | Remote PT “Kişiye Özel Uzaktan Eğitim” paketlerini inceleyebilir ve ihtiyacınıza uygun olanını tercih edebilirsiniz.
  • Spor Salonu Dışında Yapılması Gereken 8 Şey içeriği ile ilgili değerlendirmelerinizi ve aklınıza takılan soruları yorum bölümü veya Kas ve Güç | FORUM aracılığı ile paylaşabilirsiniz.

Not: Tüm antrenman programları, egzersizler ve hareketler tamamen öneri amaçlıdır. Spor yapmadan önce mutlaka bir uzmana danışmalısınız.

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here