Salonda En Çok Yapılan 10 Yanlış

Vücut geliştirme kendinizi olumlu yönde dönüştürmenizi sağlayan ve düzenli spor alışkanlığın kazanmanıza, bunun sonucunda da sağlıklı bir hayat yaşamanızı sağlayan önemli bir spordur. Ancak bu işi düzgün bir şekilde yapmak için sürekli olarak spor salonuna gidip ağırlıkları kaldırmanız veya koşmanız yeterli değildir. Önemli olan doğru miktarda ve yoğunlukta çalışmaktadır. Bu nedenle sizler için spor salonunda en çok yapılan 10 yanlışı derledik.

1. Plan Yapın

Düzenli bir antrenman programınızın olmaması, sürekli değişen antrenman günleri, her hafta değişen hareketler… Bu kötü alışkanlıklar hem vücudunuzun gelişimini kötü yönde etkiler hem de spor salonundan soğumanıza ve motivasyonunuzun düşmesine neden olur. Bunun için kendinize bir antrenman programı belirleyin ve haftanın hangi günleri çalışacağınıza önceden karar verin. O gün spor salonuna ne yapacağınızı bilerek gitmeniz çok önemlidir. Örneğin pazartesi günü göğüs ve kol mu çalışacaksınız, düşünmeyin ve çalışın ! Planlı ve programlı çalışmanızın sonucunu beklediğinizden daha erken alacağınıza emin olabilirsiniz.

2. Mental Olarak Hazırlanın

Kaç kere spora başladınız ve bıraktınız? Bir türlü spor salonuna gitmek için motive mi olamıyorsunuz? Sürekli yarın çalışırım diyerek yapmanız gerekenleri öteliyor musunuz? Kendinizi zorlayın ve o salona gidin. O gün antrenman programınızda olan hareketleri eksiksiz olarak yapmaya çalışın. Kısacası terinizi akıtın ! Emin olun ki kısa bir süre içinde mental spor yapmaya her zaman hazır olacaksınız. Hatta spora gitmediğiniz günler kendinizi rahatsız hissetmeye başlayacaksınız.

3. Isınmadan Çalışmayın

Antrenmanı kısa sürede bitirmek için bazılarımız ısınma hareketlerini pas geçebiliyor. Ancak özellikle vücut geliştirmede doğrudan kaslarımız ağır yüklerin altına girdiği, zorlandığı ve gerildiği için mutlaka ısınmalısınız. Çünkü ısınma hareketleri ile birlikte kan dolaşımınız hızlanacak ve antrenman sırasında kaslar, eklemler ve tendonlar ihtiyaç duydukları yardımı kan akışı ile alabilecekler. Bu şekilde yaptığınız antrenmandan da en yüksek verimi alabilirsiniz.

Bu içeriğe göz atın:  Dukan Diyeti İle Kilo Vermek ve Zayıflamak

4. Biraz Yavaşlayın

Örneğin kol kaslarınızı çalıştıran bir hareket yapıyorsanız önemli olan 20 kg olan bir ağırlığı hızlı bir şekilde 10 kere kaldırmak değildir. Önemli olan 8-12 tekrar yapabileceğiniz ve son 3 tekrarda zorlandığınızı hissedebileceğiniz bir ağırlığı hissederek ve yavaş bir şekilde hareketi yapmaktır. Çünkü kaslarınızı geliştirmek istiyorsanız özellikle hem ağırlığı kaldırırken hem de indirirken mümkün olduğunca yavaş yapmalı ve kaslarınızın çalıştığını hissetmelisiniz. Unutmayın hızlı bir şekilde yüksek ağırlık kaldırmak yerine yavaş bir şekilde daha düşük bir ağırlık kaldırmak kas gelişimine daha çok katkıda bulunur.

5. Susuz Kalmayın

Kasların neredeyse %75’i sudan oluşmaktadır. Bu nedenle eğer kaslarınızda yeterli miktarda su bulunmazsa performansınızda düşüş meydana gelir. Bu nedenle gün içinde düzenli olarak su içmelisiniz. Gün içinde içtiğiniz suya ek olarak antrenman yapacağınız zaman en az yarım litre su içmeye dikkat edin.

salonda-en-cok-yapilan-10-yanlis-2

6. Vücudunuza Dikkat Edin

Kolunuzda bir ağrı mı var? Ya da sağ diziniz mi sızlıyor? Bu belirtileri ihmal edip eğer ki ben iyiyim diyerek yoğun bir antrenman yapmaya devam ederseniz olmasını beklemeniz gereken tek bir şey var o da sakatlık ! Vücudunuzun belli yerlerinde ağrı var ise o bölgeyi ya çalıştırmayın ya da o gün antrenmanı iptal edip dinlenin. Bu şekilde önlem almadığınız takdirde uzun süre spor yapamayabilirsiniz.

7. Telefonu Bırakın

Cep telefonları artık vücudumuzun ayrılmaz bir parçası gibi neredeyse. Günün neredeyse 24 saati cep telefonuyla birlikte olan hatta onlarla beraber uyuyanlar her yerde, etrafımızda… Eğer siz de spor salonuna cep telefonuyla gidenlerdenseniz buna bir dur demelisiniz ! Aksi takdirde cep telefonu ile harcadığınız her saniye vücut gelişiminizi olumsuz etkileyecektir. Gelen bir mesaja cevap vermek için ayıracağınız 30 saniye kimi zaman size 1 sete mal olabilir. Ya da bir telefon görüşmesi tamamen bir hareketi yapmamanıza neden olabilir. Bu nedenle cep telefonunuzu dolabınızda, evinizde ya da arabanızda bırakın ve antrenman programına ile birlikte hareketleri düzgün ve doğru bir şekilde yapmaya odaklanın !

Bu içeriğe göz atın:  Spor Salonu Dışında Yapılması Gereken 8 Şey

8. Set Aralarını Uzatmayın

Özellikle salonda arkadaşlarınız varsa ya da birisiyle yeni tanıştıysanız muhabbetin set aralarını olduğundan daha fazla uzatmasına izin vermeyin. Unutmayın ki siz spor salonuna çalışmak için gidiyorsunuz. Eğer sohbet etmek isterseniz spordan sonra bunun için yeterince vaktiniz olacaktır ama spor salonunda sohbet etmek için malesef ki vaktiniz olmamalıdır. Spor salonundaki insanlarla iletişiminizin set araları ile sınırlı kalmasına özen gösterin.

salonda-en-cok-yapilan-10-yanlis

9. Monotonlaşmayın

Aynı antrenman programını uzun süre uygulamak kas gelişiminizi olumsuz yönde etkileyebilir. Özellikle belli bir gelişimden sonra kaslarınızı daha farklı hareketlerle çalıştırarak geliştirmeniz gerekir. Her bir kası çalıştırmak için birden fazla hareket bulunmaktadır. Bu nedenle belli döngülerle antrenman programındaki hareketleri değiştirmek kaslarınızın tüm yönüyle gelişmesini sağlayacaktır. Antrenman programlarınızın içinde 2-4 haftada bir hareketleri değiştirmeye çalışın.

10. Dinlenin

Haftanın yedi günü de çalışmak zorunda değilsiniz. Kaslarınız da dinlenmeye ihtiyacı var. Hatta kaslarınızın gelişmek için dinlenmeye ihtiyacı var ! Yoğun bir antrenman sonrasında gerekli besin desteğini alan kaslar yenilenme sürecine girer ve özellikle geceleri siz uykudayken gelişir. Özellikle göğüs, sırt gibi uzun kas gruplarının 2 gün , kol gibi kısa kas gruplarının 1 gün dinlenme araları uygulanacak şekilde çalıştırılmasının nedeni de budur. Spor salonunda tüm benliğinizde çalışın ve sonrasında ise sadece dinlenin. Aslında iş son derece basit spor salonunda verimli 1-2 saatlik bir çalışma ve peşine de dinlenme. İşte bu kadar kolay !

  • Vücut geliştirme konusunda kısa, orta ve uzun vadeli hedeflerinize ulaşmak için doğru bir şekilde planlanmış antrenman ve diyet programı uygulamanız kaçınılmaz bir gerekliliktir. Hedeflerinize en kısa sürede ulaşabilmeniz için Kas ve Güç | Remote PT “Kişiye Özel Uzaktan Eğitim” paketlerini inceleyebilir ve ihtiyacınıza uygun olanını tercih edebilirsiniz.
  • Salonda En Çok Yapılan 10 Yanlış içeriği ile ilgili değerlendirmelerinizi ve aklınıza takılan soruları yorum bölümü veya Kas ve Güç | FORUM aracılığı ile paylaşabilirsiniz.
Bu içeriğe göz atın:  Kas Ağrısına İyi Gelebilecek 5 Öneri

Not: Tüm antrenman programları, egzersizler ve hareketler tamamen öneri amaçlıdır. Spor yapmadan önce mutlaka bir uzmana danışmalısınız.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here