Sağlıklı Kilo Almak İçin 3 Yiyecek

57

Fitness ve vücut geliştirme ile ilgileniyorsanız kas kütlenizi arttırabilmeniz için kilo almanız kaçınılmazdır. Ancak bu noktada kilo almak için sağlıklı besinleri tercih etmediğiniz takdirde aşırı yağlanma riski ile de karşı karşıya kalabilirsiniz. Ya da bunun tem tersi olarak çok zor kilo alan biriyseniz yaptığınız antrenmanlardan yeterince verim alamayabilirsiniz.

Sağlıklı ve Kaliteli Kilo Almak

Çoğu kişi kilo vermek için yoğun bir çaba içerisine girer. Her ne kadar bazılarımızı şaşırtsa da kilo almak bazen düşündüğünüzden çok daha zor olabilir. Hele de sağlıklı ve kaliteli bir şekilde kilo almak. Tam bu noktada kilo almak için yapmanız gerekenlerin çok karmaşık, yapması zor şeyler olmadığını bilmenizde fayda var. Özellikle kilo almak ve hacim kazanmak için birçok sağlıklı ve içerik açısından son derece zengin besinleri tüketebilirsiniz. Peki hangi besinler? Bu içerikte 3 farklı, besin içeriği yüksek ve kaliteli besin bulabilirsiniz. Bunları gün içerisinde tüketerek sağlıklı kilo alabilirsiniz.

Badem

Bademi hemen herkes seviyor. Ortalama olarak 100 gram kadar bademde yaklaşık olarak 600 kalori mevcut. Badem içeriğinde bulunan protein, lift, E ve B vitaminleri ile mineraller bakımından son derece zengin bir besin olması nedeniyle mutlaka tercih edilmelidir. Bunun yanında içerdiği yağlar da sağlıklı yağlardan olduğu için size her zaman faydası dokunacaktır. Her gün yiyeceğiniz badem ile kilo almak için ihtiyacınız olan kalori değerine hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz. Unutmayın ki kilo almak için günlük tükettiğiniz kaloriden fazlasını tüketmeniz gerekmektedir. Özellikle spor yapıyorsanız sağlıklı bir şekilde protein ağırlıklı bir şekilde kilo almanız için baden gibi sağlıklı besinleri tüketmeniz adeta bir zorunluluktur.

Tam Yağlı Süt

Özellikle vücut geliştirme ile ilgilenen kişiler için tam yağlı süt uzun yıllardır vazgeçilmez bir besindir. Bir bardak tam yağlı sütte yaklaşık olarak 8 gram kadar protein bulunur ve vitamin açısından da son derece zengindir. Bu özellikleri nedeniyle tam yağlı süt spor yaparken kilo almak isteyen kişiler tarafından da yaygın olarak tercih edilmektedir. Tam yağlı sütün bu özelliklerinden faydalanmak için en azından her gün 1 bardak tüketmeyi düşünebilirsiniz.

Bu içeriğe göz atın:  3 Günlük Vücut Ağırlığı İle Başlangıç Programı

Bitter Çikolata

Bunu seveceksiniz 🙂 Tatlı açlığınızı gidermesinin yanı sıra bitter çikolata kalori bakımından yoğun bir besin olması nedeniyle de kilo almak isteyen kişiler tarafından tercih edilmektedir. Çünkü bitter çikolatanın özellikle yağ oranı normal veya sütlü çikolataya göre oldukça düşüktür. 30 gram bitter çikolatada yaklaşık olarak 150 kalori bulunur. Bu nedenle şeker oranı son derece yüksek olan atıştırmalıkların yerine bitter çikolata tercih edilebilir. Şeker kriziniz geldiğinde bunu bastırmak için bir iki parça bitter çikolata tüketmeyi düşünebilirsiniz.

Kilo Almak İçin Beslenme Programı

Badem, tam yağlı süt ve bitter çikolatayı beslenme programınıza nasıl eklemelisiniz? Beslenme programınızın protein açısından dengeli olduğu ve genellikle akşam saatlerinde antrenman yaptığınızı düşünelim. Genel olarak eğer aralıklı oruç (intermittent fasting) yapmıyorsanız 3 öğün yemek yemeniz gerekiyor. Kahvaltı, öğle ve akşam yemeklerine badem, tam yağlı süt ve bitter çikolatayı ekleyebiliriz. Bunun için aşağıda örnek olacak şekilde günlük beslenme programını bulabilirsiniz.

Kahvaltı (07.00)

 • 1 bardak yulaf ezmesi ve 30 gram fıstık ezmesi
 • 1 büyük muz
 • 3 yumurta ve 30 gram peynirden omlet
 • 745 kalori, 37 gram protein

1. Ara Öğün (09.30)

 • 2 bardak yağlı süt ve 1 ölçek protein tozu
 • 30 gram badem
 • 563 kalori, 46 gram protein

Öğle Yemeği (12.00)

 • 1 bardak kinoa ve salata (karıştırabilirsiniz)
 • 200 gram tavuk göğsü
 • 1 bardak haşlanmış brokoli
 • 541 kalori, 57 gram protein

2. Ara Öğün (14.30)

 • 2 bardak yağlı süt ve 1 ölçek protein tozu
 • 30 gram badem
 • 563 kalori, 46 gram protein

Akşam Yemeği (17.30)

 • Akşam yemeği antrenman sonrasında yenilmelidir. Akşam yemeği için 1000 kalorilik sebze, kompleks karbonhidrat ve en az 30 gram protein içeren bir yemek tercih edebilirsiniz.
 • 1000 kalori, 40 gram protein
Bu içeriğe göz atın:  8 Haftada Düz Bir Karın Bölgesine Sahip Olun

3. Ara Öğün (20.00)

 • 1 bardak tam yağlı süt ve 1 ölçek protein tozu
 • 60 gram bitter çikolata
 • 557 kalori, 34 gram protein

Kilo Almak İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sağlıklı ve kaliteli bir şekilde kilo almak için bazı önemli noktalara dikkat etmeniz gerekmektedir. Bunlardan en önemlisi ise akşam yemeğini antrenman sonrasında tüketmenizdir. 3 ana ve 3 ara öğünden oluşan kilo almanız için hazırlanmış olan bu beslenme programını uygulayarak günde yaklaşık 4000 kalori 260 gram protein tüketebilirsiniz. Kas kütlenizi arttırmak ve hacim kazanmak için hazırlanmış olan bu beslenme programını yıl boyu sürdüremeyeceğinizi de kesinlikle unutmayın. Özellikle kilo almanız ve hacim kazanmanız gereken dönemlerde kısa süreli olarak uygulamaya dikkat edin.


 • Sağlıklı Kilo Almak İçin 3 Yiyecek içeriği ile ilgili değerlendirmelerinizi ve aklınıza takılan soruları yorum bölümü aracılığı ile paylaşabilirsiniz.

Not: Tüm antrenman programları, diyet programları, egzersizler ve hareketler tamamen öneri amaçlıdır. Spor yapmadan önce mutlaka bir uzmana danışılması gerekir.CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here