Protein Tozu Nedir? Protein Tozu Çeşitleri Nelerdir?

protein tozu nedir protein tozu çeşitleri nelerdir

Vücut geliştirme ile ilgileniyorsanız protein tozu nedir, protein tozu çeşitleri nelerdir gibi soruların cevaplarını bu içerikte bulabilirsiniz.

Vücut geliştirme ile ilgilenen sporcular günlük almaları gereken protein miktarında çok hassastırlar. Sporcular seviyelerine göre kas yapmak, güçlerini korumak veya yağ yakıp daha define bir vücuda sahip olmak için farklı protein tozu çeşitleri tüketerek günlük almaları gereken protein miktarına ulaşmaya çalışmaktadırlar. Protein tozu mutlaka doktor önerisi ve kontrolü ile kullanılması gereken bir besin desteğidir. Doktor önerisi olduğu takdirde ise kullanım miktarlarına uyularak günlük alınması gereken protein miktarının tamamlanabilmesi için besin desteği olarak tercih edilebilir. Birçok farklı protein tozu bulunmaktadır. Peki hangi protein tozu nedir? protein tozu ne işe yarar ve hangi protein tozu çeşitleri tercih edilmelidir?

Protein Tozu Nedir?

Protein tozu vücut geliştirme ile ilgilenen sporcuların günlük almaları gereken protein miktarının bir bölümünün hızlı bir şekilde sindirilerek vücuda alınmasını sağlayan büyük oranda proteinden oluşan yapay ürünler yani besin destekleridir. Protein tozlarının yerli ve yabancı firmalar tarafından üretilen ve yaygın olarak satışı yapılan birçok çeşidi bulunmaktadır. Bu içerikte de bu ürünlerin içinde bulunan ve farklı isimlere sahip olan protein tozu çeşitleri hakkın bilgi edinebilirsiniz.

Protein Tozu Çeşitleri

Birçok farklı protein tozu çeşidi bulunmaktadır. Birçok insanın ise protein tozu çeşitleri hakkında yeterli bilgisi olmadığı için hangi ürünü nasıl tüketeceğini de bilememektedir. Bundan dolayı da bilinçsiz tüketim alışkanlığı oluşmaktadır. Bu içerikte en çok bilinen 5 farklı protein çeşidi hakkında detaylı bilgileri bulabilirsiniz.

1. Whey

Peynir altı suyu ya da herkes tarafından bilinen adıyla whey, protein bakımından son derece zengin olmasının yanı sıra laktozda içermektedir. Bununla birlikte whey proteini üretimi sırasında bu laktoz miktarı azalsa da son ürün haline geldiğinde yine içerisinde bir miktar laktoz bulunur. Whey proteini tüketmeyi düşünüyorsanız laktoz hassasiyetinizin olup olmadığı veya ne seviyede olduğunu bilmeniz bilinçli bir tüketim gerçekleştirebilmek için önemlidir.

Bu içeriğe göz atın:  Kasların Çeşitleri, Görevleri ve Yapısı

Whey proteini aynı zamanda kasların gelişimine yardımcı olan bir BCAA (Dallı Zincirlik Amino Asitler) türü olan lösin bakımından da zengindir. Bu nedenle whey proteini zengin içeriği nedeniyle en çok bilinen ve tüketilen protein tozu olarak öne çıkmaktadır. Lösin içermesi nedeniyle aynı zamanda birçok atlet tarafından da tercih edilen whey proteini kas yenilenmesine de olumlu yönde katkı sağlar. Bunun yanında whey proteini kas gelişimi, yağ yakımı ve bazal metabolizma hızının arttırılmasına da katkı sağlamaktadır.

Whey Protein Tozu Yararları

Kaz Kazanımı: Lösin amino asitler arasında en anaboliği olarak söylenebilir. Bu da doğrudan kas gelişimi, kazanımı üzerinde olumlu yönde etki etmektedir. Bu nedenle kas yapmak isteyen sporcular için whey vazgeçilmez bir ürün olarak öne çıkmaktadır.

Kilo Verme: Whey protein tozu sadece kas yapımı veya kazanımı için değil aynı zamanda kilo vermek içinde faydalıdır.

Stres: Whey protein tozunun bünyesinde alfa-laktalbumin adı verilen bir bileşen bulunmaktadır. Bu da kortizol seviyesini düşürürken aynı zamanda da seratonin miktarını arttırır. Seratonin miktarının artması da ruh halinin pozitif yönde değişmesine katkı sağlayacaktır.

Bağışıklık Sistemi: Whey protein tozu lösin yanında sistein de içermektedir. Sistein de hücre ve dokular için antioksidan görevi görmektedir. Bu da bağışıklık sisteminin güçlenmesine katkı sağlamaktadır.

2. Kazein

Bir diğer önemli protein tozu kaynağı ise kazeindir. Kazein de whey gibi yine sütten elde edilen bir protein tozudur. Ancak kazein wheyin aksine çok çabuk bir şekilde sindirilemez. Kazeinin sindirilmesi belirli bir zaman alır bu nedenle de tüketilecek zaman dilimi wheye göre farklılık göstermektedir. Kazein vücuttaki kas proteinlerinin bozulmasını azaltmaya yardımcı olur. Bundan dolayı da gece yatmadan önce alınarak vücudun uzun süre proteinsiz kalmasının engellenmesi sağlanmaya çalışılır.

Bu içeriğe göz atın:  İsveç Diyeti Nedir? İşveç Diyeti ile Kilo Vermek

Kazein Protein Tozu Yararları

Emilim Süresi: Kazein diğer protein tozu türlerine göre vücutta daha uzun süre kalmaktadır. Yani daha uzun sürede sindirilmektedir.

Güç Artması: Kazein anti-anabolik bir ürün olarak bilinir. Konu güç artması olduğu takdirde kazeinin verimi wheye göre iki kata kadar olabilir. Özellikle bacak, göğüs ve omuz bölgesinde güç artışı için kazein son derece faydalıdır. Bununla birlikte de antrenman sonrasında kas liflerinin yenilenmesi için ihtiyaç duyduğu amino asitleri de sağlamaktadır.

Diş Sağlığı: Düzenli kazein tüketiminin diş minesinde meydana gelmesi muhtemel aşınma riskini azalttığı birçok diş hekimi tarafından belirtilmektedir. Kazein dişleri güçlendiren kalsiyum, fosfat ve hidroksit gibi bileşenleri de barındırmaktadır.

3. Kollajen

Kollajen genellikle sağlık, estetik ve kişisel bakım ürünlerinde yaşlanma karşıtı olarak bilinir. Bunun en önemli nedeni ise kollajenin dokuların gücünü ve esnekliğinin korunmasına katkı sağlanmasıdır. Kollajen vücutta doğal olarak üretilen bir proteindir. Deri, eklem ve kaslarda bol miktarda bulunur. Kollajen içinde lisin, prolin ve glisin gibi önemli amino asitler bulunmaktadır. Dokuların güçlü ve esnek olarak tutulması için kollajen çok önemli bir bişelendir.

Kollajen Protein Tozu Yararları

Kemik Sağlığı: Günlük olarak kollajen tüketimi kemik metabolizmasını yükselterek daha sağlıklı kemiklere sahip olunmasına katkı sağlanır. Özellikle kalsiyum eksikliği çeken kişiler kollajen tüketimi ile bu açığı kısmen de olsa kapatabilirler.

Hormon Üretimi: Arginin, glutamin, glisin ve prolin gibi amino asitler hormonal denge ve düzenin sürdürülebilir olması için gereklidir. Kollajen bu amino asitler açısından zengindir. Kollajen tüketimi bu amino asitlerin alınabilmesi için son derece önemlidir. Ayrıca kollajen tüketimi kortizol üretimini de dengelemektedir.

Sindirim: Kollajen sindirimi kolaylaştıran hidroklorik asit üretimini de destekler. Kollajen suyu kolay bir şekilde emekerek yiyeceklerin bağırsak sistemine girmesine de yardımcı olmaktadır.

Bu içeriğe göz atın:  Glisemik İndeks Nedir?

4. Böcek (Insect)

Özellikle bizim beslenme alışkanlıklarımıza göre ters hatta iğrenç dahi gelse de dünyada birçok yerde zengin protein içeriği nedeniyle böcek protein tozu tercih edilmektedir. İçeriğinde ise daha etine oranla iki kat daha fazla protein bulunmaktadır. Her ne kadar ülkemizde bulmak zor olsa da bu tür genellikle multi vitamin toz formunda bulunabilir.

Böcek Protein Tozu Yararları

Makrolar: Protein miktarı, kalsiyum, çinko ve demir bakımından son derece zengindir.

Daha Az Risk: Hayvansal kökenli ürünlerden bulaşması muhtemel hastalık risklerine oranla çok daha düşük hastalık ve enfeksiyon riski barındırmaktadır.

5. Vegan

Vegan yani hayvansal kökenli olmayan protein kaynağı bezelye, soya gibi bitkisel kaynaklarda bol miktarda bulunur. Bu tür proteinlerin en önemli eksikliği ise kişinin ihtiyaç duyduğu tüm amino asitleri barındırmamasıdır. Bu nedenle vegan bir yaşam stiline sahipseniz ve vücut geliştirme ile ilgileniyorsanız bazı sıkıntılar yaşamanız muhtemeldir. Bununla birlikte vegan proteinlerin etkisi whey ve kazein türlerine göre ise çok daha düşüktür. Vegan katkılı ürünleri de ülkemizde bulmak diğer ürünlere nazaran biraz zordur.

Vegan Protein Tozu Yararları

Enfeksiyon: Vegan proteini oldukça iyi bir klorofil kaynağıdır. Bu da enfeksiyon riskinin azaltılması ve hatta engellemesi bakımından son derece faydalıdır.

Kan Basıncı: Kenevir ve kahverengi pirinç gibi vegan protein kaynakları kan basıncını düşüren mineraller, vitaminler ve lifler içermektedir.

5 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here