Protein Tozu Nedir ve Protein Tozu Nasıl Kullanılır?

0
118

protein-cesitleri-nelerdir

Birçok vücut geliştirme sporcusu tarafından tercih edilen protein tozu nedir? Protein tozu nasıl kullanılır, protein tozu ne işe yarar ve protein tozu zararlı mıgibi birçok önemli sorunun cevabını bu içerikte bulabilirsiniz.

Protein tozu! Tüm vücut geliştirme sporcularının adeta aşık oldukları besin desteklerinden (supplement) birisi! Peki protein nedir? Proteinler vücutta bulunan kas dokusunun temel yapı taşlarıdır. Özellikle hücrelerimizin büyük bir bölümü proteinlerden oluşmaktadırlar. Vücudumuzda bulunan hücrelerimizde sürekli olarak bir yenilenme içinde olmalarından dolayı düzenli olarak protein desteğine ihtiyaç duyarlar. Hücrelerin yenilenme sürecinde yeterli derecede protein alınmaması durumunda ise kas kütlesinde azalma görülür. Bu nedenle özellikle günlük olarak vücudun ihtiyaç duyduğu oranda protein alınması önerilmektedir. Proteinler özellikle düzenli olarak spor yapan kişilerde kasların gelişim sürecinde ve spor sonrasında kasların yenilenmesinde büyük önem taşırlar. Bununla birlikte doku oluşumu, yaraların iyileşmesi ve bağışıklık sisteminin güçlenmesinde de proteinlerin etkisi vardır. Günlük olarak ihtiyaç duyulan enerjinin en az %20-25’inin gün içerisinde yıkıma uğrayan kas dokusunun kendisini yenileyebilmesi için proteinlerden alınması gerekmektedir. Buna ek olarak yoğun ve yorucu spor yapan kişilerde bu oran %40-50 oranlarına kadar çıkmaktadır. Bu noktada ise normal besinlerle alınabilecek protein miktarının yetersiz kalması durumu ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle ek protein desteği için protein tozu kullanımı ihtiyacı ortaya çıkmaktadır. Peki protein tozu nasıl kullanılır? Protein tozu ne işe yarar? Protein tozu zararlı mıdır?

Bu içeriğe göz atın: Protein Çeşitleri Nelerdir?

Protein Tozu Nedir?

Özellikle yoğun ve yorucu bir şekilde ağırlık antrenmanı yapan kişilerin günlük protein ihtiyaçları normal bir kişiye göre iki kata kadar artış gösterebilmektedir. Bu durum dikkate alındığında da ihtiyaç duyulan bu protein miktarının normal besinlerle alınması çok zordur. Bununla birlikte tükettiğimiz besinler doğal koşullarda saf olarak karbonhidrat, yağ ve protein barındırmadıkları için ihtiyaç duyulan protein miktarı kadar besin alınırken aynı anda istenmeyen miktarlarda karbonhidrat ve yağda alınması söz konusudur. Ayrıca hayvansal kaynaklı olan proteinlerin aynı zamanda doymuş yağ ve kolesterol açısından da zengin olması nedeniyle artan protein ihtiyacının tamamının doğal besinlerle elde edilmeye çalışılması sakıncalı olabilir. İşte tam bu noktada protein tozu nedir sorusunun cevabını verebiliriz. Protein tozu beslenme takviyesi olarak günlük protein ihtiyacının tamamlanabilmesi için yaygın olarak birçok sporcu tarafından tercih edilmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta ise protein tozlarının doğrudan protein alımında değil, günlük beslenme sonrasında ihtiyaç duyulan protein miktarının alınmasında kullanılmalarıdır.

Bu içeriğe göz atın:  Tip 1 Diyabet Nedir? Tip 1 Diyabet Belirtileri Nelerdir?

Bu içeriğe göz atın: Protein Tozu Nedir? Protein Tozu Çeşitleri Nelerdir?

Protein Tozu Nasıl Kullanılır?

Protein tozu nasıl kullanılır sorusunun aslında birden çok cevabı var. Genel olarak cevap vermek gerekirse protein tozu kullanımı hangi aşamada olduğunuza, yaptığınız diyete ve uyguladığınız programlara bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Ancak genel anlamda protein tozu kullanımı için 5 farklı zaman dilimi bulunmaktadır. Ancak bu 5 zaman aralığının tamamında protein tozu kullanımı sakıncalıdır ve sağlığınız açısından sorunlar yaşamanıza neden olabilir. Bu nedenle protein tozu kullanmadan önce mutlaka bir uzmana danışmanlı ve kontrollü bir şekilde kullanmalısınız.


Sabah Protein Tozu Kullanımı

Uyku sonrasında sabah uyanıldığında vücut besine aç durumdadır. Belirli bir süre besin almayan vücut azot dengesini koruyabilmek için proteine ihtiyaç duyar. Bu amaçla özellikle hızlı sindirilmesi nedeniyle protein tozu tercih edilmektedir. Daha yavaş sindirilen bir protein desteği için ise yumurta veya peynir gibi süt ürünleri de tercih edilebilir.

Öğün arası Protein Tozu Kullanımı

Uygulanan diyet veya beslenme programı içinde yer alan ara öğünlerde tercih edilen proteinler özellikle kasein veya yumurtada bulunan ve yavaş sindirilen proteinlerden seçilmelidir. İki ana öğün arasında alınan ve yavaş sindirilen protein gün boyunca vücut dengesinin korunmasına katkı sağlayarak kasların beslenmesini sağlar.

Gece Protein Tozu Kullanımı

Uyumadan önce özellikle yavaş sindirilen bir protein desteği almak uyurken vücudun azot dengesinin azami seviyeye çıkarılmasını sağlayacaktır. Gece boyunca vücut büyüme hormonu salgılayacağı için özellikle kasların gelişiminde yavaş sindirilen bir protein alınması önemlidir. Bunun için kasein türü protein tozu ve çeşitleri tercih edilebileceği gibi bir büyük bardak yağsız sütte içilebilir.

Antrenman Öncesi Protein Tozu Kullanımı

Yoğun ve uzun sürecek bir antrenman öncesinde alınacak olan protein desteği sayesinde antrenman sırasında yıkıma uğrayan kasların beslenmesi sağlanabilir.

Bu içeriğe göz atın:  Antrenman Sonrası İzole Whey Protein Kullanımı

Antrenman Sonrası Protein Tozu Kullanımı

Özellikle antrenman sonrası yorgun ve yıkıma uğramış kasların hızlı bir şekilde beslenebilmesi için özellikle protein tozları tercih edilmektedir. Yumurta, süt gibi yavaş sindirilen proteinler yerine hızlı bir şekilde sindirilmesi nedeniyle protein tozları bu noktada öne çıkmaktadır.

Protein Tozu Zararlı mı?

Birçok kişiye göre protein tozu zararlı mı diye sorsanız alacağınız cevap koca bir evettir! Peki bu doğru mu? Aslında protein tozu zararlı mı sorunun cevabı çok uzun yıllardır tartışılmaya devam ediyor. Ancak günümüzde sadece kimyasal katkılı protein tozlarının kullanımını yanı sıra sağlımıza zararlı çok fazla şey var değil mi? Kablosuz internet, manyetik alanlar, ambalajlı gıdalar, genetiği değiştirilmiş besinler ve daha onlarcası… Aslında bu noktada protein tozu zararlı mı sorusunun cevabını vermek pek kolay değil. Önemli olan protein tozunu kullanmaya karar verdiyseniz bunu bir uzman önerisi ve kontrolünde belirli bir miktarda kullanmaktadır.

Metabolizmayı hızlandırır

Vücut özellikle proteinleri sindirmek için daha fazla enerjiye ihtiyaç duyar. Bu nedenle de vücuda alınan proteinlerin sindirilmesi sırasında metabolizma hızlanır. Günlük protein alımının ihtiyaç duyulanın altında olması durumunda ise vücut metabolizmayı harekete geçirecek olan yağ depolarını yakarak enerjiye çevirmekte zorlanır. Bununla birlikte yine proteinler kandaki insülin seviyesine düzenlemesinde yardımcı olur. Bu sayede de vücudun enerji döngüsünü düzenlenir.

Kas gelişimi

Protein alımı ile birlikte vücut anabolik (kas gelişimi) hale geçer. Yeterli miktarda proteinin alınmadığı durumlarda ise katabolizma (kas yıkımı) durumuna geçilir.

Büyüme hormonu

Sağlıklı bir vücut yapısı için vücudun hormonal seviyesinin düzgün olması önemlidir. Yeterli miktarda protein alınması ile birlikte vücudun büyüme hormonu için ihtiyaç duyduğu temel maddelerinde alınması sağlanır. Büyüme hormonun eksik olması durumunda ise metabolizmanın yavaşlaması, kas kaybının görülmesi gibi sorunlar ortaya çıkabilir.

Bu içeriğe göz atın:  Testosteron ve Vücut Geliştirme

Beslenme

Özellikle atletler ve ağırlık çalışmaları yapan sporcuların protein ihtiyaçları diğer sporculara göre daha fazladır. Bu nedenle de hem antrenman sırasında hem de sonrasındaki protein ihtiyacının karşılanması, kas oluşumunun hızlandırılması ve bağışıklık sisteminin de güçlendirilmesi içinde protein tozları yaygın olarak kullanılmaktadır.

Bu içeriğe göz atın: Steroid Nedir? Steroid Kullanımı ve Yan Etkileri


  • Protein Tozu Nedir ve Protein Tozu Nasıl Kullanılır? içeriği ile ilgili değerlendirmelerinizi ve aklınıza takılan soruları yorum bölümü aracılığı ile paylaşabilirsiniz.

Not: Tüm antrenman programları, diyet programları, egzersizler ve hareketler tamamen öneri amaçlıdır. Spor yapmadan önce mutlaka bir uzmana danışılması gerekir.1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here