Protein Tozu: Faydalı mı Zararlı mı?

Protein Tozu: Faydalı mı Zararlı mı?

Vücut geliştirme ile ilgilenen sporcuların vazgeçilmezi olan protein tozu başta olmak üzere besin destekleri yararlı mı yoksa zararlı mı?

Protein Nedir?

Protein tozu ile ilgili konuşmaya başlamadan önce proteinin tam olarak ne olduğunu bilmeniz gerekiyor. Protein vücudumuzun sahip olduğu en önemli yapı taşıdır. Kas dokusunun kendini yenileyebilmesi ve gelişebilmesi için proteine ihtiyacı vardır. Vücudunuzdaki tüm hücreler 24 saat süreyle yenilendikleri için protein ihtiyacı da gün boyu devam eder. Proteinler hücre zarının hemen altında bulunan bölge yani sitoplazmada çözünmüş halde bulunurlar. Vücudun her yerinde protein ihtiyaç duyulmaktadır. Ancak kas, karaciğer ve organların genellikle büyük bir bölümü proteinden oluşmaktadır. İskelet sistemi ve yağ dokusundaki protein miktarı ise daha azdır. Vücut geliştirme sporcularının protein ve protein tozu konusunda bu kadar hassas olmalarının nedeni de kas gelişiminin doğrudan protein ile alakalı olmasından dolayıdır.

Proteine Neden İhtiyacımız Var?

Kısacası proteinler insan vücudu içinde büyüme, kas gelişimi, doku yenilenmesi, bağışıklık sisteminin güçlenmesi, sıvı dengesi ve zeka gelişimi başta olmak üzere birçok nedenden çok önemli bir yer tutar. Kısacası proteinler insanlar için hayati öneme sahiptir. Ayrıca kas serumunda bulunan katı maddelerin büyük bölümü de proteinlerden oluşmaktadır. Bu katı maddelerin önemlilerinden olan fibrijonen kanın pıhtılaşmasında, albümin ise hücrelerdeki sıvı ve tuz dengesinin sağlanmasında görev alır. Bununla birlikte proteinler kan dolaşımı ile vücut içinde ihtiyaç duyulan maddelerin taşınmasında da görevlidir. Kısacası protein olmadan bir insanın yaşaması mümkün değildir denilebilir.

Vücut Geliştirme Sporcuları Neden Daha Fazla Proteine İhtiyaç Duyarlar?

Vücut geliştirme sporcular haftada birkaç gün çok yoğun ağırlık antrenmanları yaparlar. Bu antrenmanlarda da kaslar yoğun bir şekilde çalışır ve yıpranır. Antrenman sonrasında kas dokusunun yenilenebilmesi ve gelişebilmesi için de proteine ihtiyaç duyulur. Dolayısıyla vücut geliştirme ile ilgilenen sporcuların günlük protein ihtiyacı normal insanlara göre daha fazladır. Vücut geliştirme ile birlikte kas sisteminin yoğun bir şekilde kullanıldığı yüzme, basketbol, halter, boks gibi spor dallarıyla ilgilenen kişilerin de günlük protein ihtiyaçları diğer kişilere fazladır.

Bu içeriğe göz atın:  S.M.I.T. (Supramaksimal Interval Training ) Antrenman Rehberi

Protein Tozu İhtiyaç mı?

Vücut geliştirme ile ilgilenen sporcuların günlük protein ihtiyacı normal insanlara göre 2 kat daha fazla olabilir. Bu kadar büyük miktarda protein alımını ise normal besinlerden karşılamak çok zordur. Bununla birlikte normal besin alırken proteinin yanında karbonhidrat ve yağ alınacaktır. Ayrıca vücudun bu besinleri sindirmesi yani proteinin kana karışarak kas dokularına gitmesi ise birkaç saati bulabilir. Bu nedenle ihtiyaç duyulan proteinin sadece beslenme yoluyla alınması hem aşırı kilo sorununa hem de ekonomik sıkıntılar yaşamanıza neden olabilir.

Tam bu noktada zorunlu olmasa bir alternatif olarak protein tozu devreye girmektedir. Günlük diyet programından alınan proteinden eksik kalan miktar protein tozu ile kapatılabilir. Birçok vücut geliştirme sporcusu da bu yöntemi tercih etmektedir. Protein tozu çeşitlerine göre değişmekle birlikte %80’in üzerinde saf protein içerdiği için çok hızlı bir şekilde sindirilir ve kas dokularına ulaştırılır. Spor salonunda birçok kişinin antrenman biter biter protein tozu içmelerinin nedeni de budur. Kas yıkımı meydana gelmeden kasların kendilerini yenilemeleri için ihtiyaç duydukları yakıtı göndermeye çalışırlar. Bu konu ile ilgili çok sık duyacağınız iki terim vardır; anabolizma ve katabolizma. Anabolizma kas gelişimini anlamına gelir. Katabolizma ise bunun tam tersi olarak kas yıkımı yani kay kaybı anlamına gelir. Vücut geliştirme sporcuları da antrenman sonrasında anabolizmayı sağlayabilmek için protein tozu kullanırlar. Aksi halde ihtiyaç duyular protein alınmadığı için katabolizma meydana gelebilir.

Protein Tozu Zararları mıdır?

Yazılı ve görsel medyada protein tozu kullandığı için hayatını kaybeden ya da ağır hastalıklar geçiren insanlara ilişkin haberleri mutlaka görmüşsünüzdür. Bu tür haberlerin çıkması protein tozunun zararlı olduğu anlamına gelmemektedir. Her insanın kendine has bir metabolizması ve bağışıklık sistemi olduğu için bu konuda bir genelleme yapmak yanlıştır. Özellikle protein tozu başta olmak üzere besin desteklerinin hepsi ilgili ülkelerde bakanlıklar tarafından onaylanmış ürünlerdir. Bu nedenle bunların insan sağlığına zararlı olması mümkün değildir. Ancak her türlü kimyasal üründe olduğu gibi protein tozu gibi besin desteklerinin kullanımında da uyarılar dikkatle okunmalı ve doktor tavsiyene de başvurulmalıdır. Kaliteli protein tozlarının bir çoğunda %90’ın üzerinde protein bulunmaktadır. Bu proteinin doğrudan alınmasında herhangi bir sakınca bulunmamaktadır. Protein tozu kullanımında pahalı olsa bile kaliteli olan ürünlerin seçilmesi doğru bir yaklaşımdır.

Bu içeriğe göz atın:  Yeşil Çay, Yeşil Çayın Faydaları ve Yeşil Çay Zayıflatır mı?

Peki protein tozunun zararlı yok mudur? Kesinlikle var ! Eğer ki günlük ihtiyacınızın çok üzerinde bir miktar protein tozu almanız durumunda sağlık sorunları yaşayabilirsiniz. Vücudunuz belirli bir noktaya kadar bu fazlalığı tolere edebilir. Ancak bu durum sürekli yaşanırsa özellikle böbreklerde ciddi bir sıkıntı yaşayabilirsiniz.  Doğru, düzgün, zamanında ve doktor tavsiyeli ile kullanıldığında protein tozunun yararları kesinlikle çok daha fazladır.

Protein Tozu Ne Kadar Kullanılmalıdır?

Özellikle vücut geliştirme ile ilgilenen sporcular günlük olarak ağırlıklarının 2 katı kadar gram proteine ihtiyaç duyarlar. Bu oran kişiden kişiye değişmekle birlikte genel kabul 1.5 katı kadar gramdır. Bununla birlikte bu oran, haftada kaç gün alınacağı da vücut geliştirmedeki seviyenize, kas ve yağ oranlarınız ile de doğrudan ilişkilidir. Haftada 4 gün antrenman yapan bir sporcunun antrenman sonrasında 1 ölçek (30 gr) protein tozu kullanması idealdir. Ancak özellikle başlangıç seviyesindeki sporcuların kas gelişimi daha hızlı olduğu için antrenman günlerinde 2 ölçek protein tozu içebilirler.

Tüm bu bilgiler göz önüne alındığında doğru kullanıldığında protein tozunun yararları çok daha fazladır. Ancak her kimyasal katkılı besin desteğinde olduğu gibi protein tozunu da 8-12 hafta süreyle kullandıktan sonra 1-2 hafta boşluk vermeniz vücudunuz için faydalı olacaktır.

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here