Protein Oranı Yüksek Olan 7 Yiyecek

Protein oranı son derece yüksek olan bu 7 besini kullanarak diyet programlarınızın günlük almanız gereken makro değerleri ile uyumlu olmasını sağlayabilirsiniz.

Vücut geliştirme ile ilgilenen sporcuların kas kütlelerini arttırmak ve yağ yakmak için oluşturdukları beslenme programlarında protein alımının çok önemli bir yeri vardır. Vücut geliştirme ile ilgilenen sporcuların istedikleri oranda kas yapabilmelerin için yüksek protein değerlerine sahip besinleri tüketmesi gerekmektedir. Bu içerikte yer alan besinleri kullanarak ana öğünlerinizi zenginleştirebilirsiniz. Buna ek olarak ek öğün planlamalarınızda da kullanabilirsiniz. Hızlı ve lezzetli bir biçimde yemeklerinize lezzet katarken bir yandan da vücut geliştirme çalışmalarınıza da katkıda bulunabileceğini bu 7 besini mevcut diyet veya beslenme programlarınıza da entegre edebilirsiniz.

1.Whey Protein

Whey proteini aslında birçok kişi tarafından satın alınan alınan protein tozu markası ile karıştırılmaktadır. Whey proteini aslında bir protein çeşidi olup vücut geliştirme sporcularının en çok tercih ettiği protein çeşidinin başında gelmektedir. Whey proteini yulaf, yağsız puding, ev yapımı smoothieler ve çavdar unundan yapılan kreplerden alınabilir. Bir ölçek whey protein tozunda bulunan 20-24 gram arası proteini bu şekilde almak hem sağlıklı hem de daha lezzetli olabilir.

2. Yoğurt

Adeta milli besinimiz olan yoğurdun 1 kasesinde 10-15 gram kadar protein bulunması vücut geliştirme ile ilgilenen sporcular için adeta bulunmaz bir nimet diyebiliriz. Yoğurdun içine yulaf ekleyerek zengin bir ara öğün elde edebilirsiniz. Mümkün olduğunda yağsız yoğurt tercih etmeyi unutmayın.

yemeklere-protein-eklemenin-7-yolu

3. Chia Tohumu

Son dönemin popüler besinlerinden olan chia tohumlarını hemen hemen her yemeğe katabilir ve protein alımınızı arttırabilirsiniz. Chia tohumlarını neye ekleyip eklemeyeceğiniz tamamen sizin damak tadınıza kalmış bir durum. Önerilen tariflerde genellikle chia tohumu yoğurt, yulaf, salata, tavuk, et ve balıkla birlikte yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Chia tohumlarının yaklaşık 50 gramında 6-8 gram protein bulunmaktadır. Protein içeriğinin yanı sıra yüksek lif içeriği de bu tohumları tercih etmeniz için önemli bir neden olarak öne çıkıyor.

Bu içeriğe göz atın:  Kas Ağrısına İyi Gelebilecek 5 Öneri

4. Fasulye

Her ne kadar birçok kişi tarafından göz ardı edilse de fasulye yüksek lif içeriğinin yanı sıra sahip olduğu protein miktarı ile de tercih edilmesi gereken besinlerden birisidir. Özellikle pirinç gibi karbonhidrat içeriği yüksek besinlerle birlikte tüketildiğinde et yemeden protein almak isteyen sporcuların ihtiyacını büyük oranda karşılamaktadır. Birçok çeşidi olan fasulyelerin yarım bardağında yaklaşık olarak 20 gram protein bulunmaktadır.

yemeklere-protein-eklemenin-7-yolu-2

5. Süzme Peynir

Kas kütlenizi arttırmanız için tercih edebileceğiniz bir diğer besin olan süzme peynirin 1 porsiyonunda 25 grama kadar protein bulunmaktadır. Bunun yanında D vitamini ihtiyacınızı da süzme peynirden alabilirsiniz. Ayrıca süzme peynirde bulunan kasein ile de whey proteinin sindirimini küçük bir miktarda olsa hızlandırabilirsiniz.

6. Yumurta

Vücut geliştirme ile ilgilenen her sporcunun adeta temel besini olan yumurtayı da birçok yemeğe ekleyebilir ve farklı tarifler ortaya çıkabilirsiniz. Özellikle Türk mutfağında yumurta ile yapılan yemekleri düşününce tercih aralığınızın genişlediğini de göreceksiniz. 1 bütün yumurtanın 6 gram protein barındırdığını düşünürseniz bazı durumlarda ana öğün olarak bile yumurtalı yemekleri tercih edebilirsiniz.

yemeklere-protein-eklemenin-7-yolu-3

7. Fındık

Ara öğünlerin vazgeçilmezi olan fındık protein içeriğinin yanı sıra lezzetli ve sağlıklı olması nedeniyle de herkesin favori besinlerinin başında gelmektedir. 50 gramında 6 gram kadar protein bulunan fındıkları yulaf, salata, balık ve yoğurta deneyebilir ve her ne kadar bizim mutfağımıza biraz uzak olsa da farklı lezzetleri tadabilirsiniz. Fındıkla birlikte benzer besin değerlerine sahip olan ceviz, badem ve fıstığı da tercih edebilirsiniz.

2 YORUMLAR

    • Merhaba Can,

      Öncelikte bu içeriği beğendiğiniz için teşekkürler. Forumda yaptığınız bütün paylaşımları dikkatli bir şekilde takip ediyoruz ve cevaplandırıyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here