Protein Nedir? Protein Çeşitleri Nelerdir?

Birey için çok önemli olan proteinler hakkında protein nedir, protein çeşitleri nelerdir gibi birçok önemli sorunun cevabını bu içerikte bulabilirsiniz. Protein nedir? Protein herkes için vazgeçilmez bir organik bileşiktir. İnsan vücudunun günlük olarak belirli bir miktarda proteine ihtiyacı vardır. Bunun için hem doğal hem de doğal olmayan yani besin desteği şeklinde protein tüketimi tercih edilebilir. En doğal protein kaynakları yumurta, süt, yoğurt, kırmızı et, balık, tavuk ve peynirdir.

80 kg ağırlığındaki bir bireyin normal şartlardaki günlük ihtiyacı olan proteini karşılayabilmesi için 2-3 porsiyon süt-yoğurt, 3-4 porsiyon et/tavuk/balık/peynir veya 5-6 porsiyon sebze-meyve tüketmesi yeterli olmaktadır. Ancak yoğun ve yorucu spor yapan kişilerde ihtiyaç duyulan proteinin karşılanabilmesi için takviye alınması ihtiyacı ortaya çıkmaktadır. Günlük olarak uygulanan diyet ve beslenme programları ile alınan proteine ek olarak ihtiyaç duyulan proteinin alımında protein takviyeleri tercih edilebilir.  Besin desteği olarak yaygın bir şekilde birçok firma tarafından üretilen protein tozu seçeneği mevcuttur. Ancak protein tozu kullanımı düşünülmeden önce protein nedir, protein çeşitleri nelerdir sorularının cevaplarının bilinmesi çok yararlı olacaktır.

Protein Nedir?

Protein birçok amino asitin bir araya gelmesiyle oluşan organik bir bileşik olarak tanımlanabilir. Vücutta bulunan dokuların gelişimi, dokularda meydana gelen hasar ve yaraların tamiri için protein varlığı son derece önemlidir. Bunun yanında proteinler metabolizmanın düzenlenmesi ve sağlıklı bir biçimde çalışması, bağışıklık sisteminin güçlenmesi başta olmak üzere vücutta azotun kullanılabilmesi gibi diğer önemli fonksiyonların sürdürülebilmesi içinde hayati önem taşır.

Protein Çeşitleri Nelerdir? Whey Protein Nedir?

Whey Proteini (Peynir altı suyu proteini)

Whey proteinleri sütteki protein miktarının yaklaşık %20’sini oluşturmaktadır. Whey proteini peynir üretiminde elde edilmektedir. Günümüzde çok yaygın olarak tercih edilen Whey proteinlerinin biyolojik değerleri çok yüksek olup, kasları doğrudan geliştiren aminoasitlerden olan lösin, izolösin ve valin açısından da son derece zengindir. Whey proteinleri hızlı sindirilen proteinlerden olması nedeniyle özellikle antrenman sonrasında tercih edilirler.

Bu içeriğe göz atın:  Kahvaltı İçin 5 Farklı Yüksek Protein İçeren Besin

Whey İzolat

Whey izolat, Whey proteinin daha zenginleştirilmiş hali olarak tanımlanabilir. Whey izolat, Whey proteinine göre porsiyon başına daha az miktarda yağ ve laktoz içermektedir. Whey izolat genel olarak %90-98 oranında protein içerirken Whey proteinde bu oran %70-85 arasıdna değişmektedir.

Whey Kontanstre

Whey kontansterleri ise %70-85 arasında değişen oranlarda protein içeren ve Whey izolatlara göre bir miktar daha fazla oranda yağ ve laktoz içerirler.

Whey Proteini Karışımları

Whey proteini karışımları ise içeriğinde hem Whey izolatları hem de Whey konsantreleri barındıran özel protein karışımlarıdır. Genel olarak Whey izolatlara göre daha uygun fiyatlarda bulunmalarına karşın Whey konsantrelerinden daha pahalıdırlar.

Kazein Proteini

Kazein proteinleri sütte bulunan proteinlerin %80’ini oluştururlar. Kazein proteini Whey proteinine göre daha yavaş sindirilmektedir. Kazein proteinin %92’si proteinden oluşmaktadır. Bu nedenle de özellikle kilo almaya çalışan sporcular arasında yaygın olarak tercih edilir. Kazein proteini vücut tarafından kas gelişiminde kullanıldığından ve enerji kaynağı olarak nispeten daha az kullanılması nedeniyle karbonhidrat ve yağların kullanılmasını sağlar.


  • Protein Nedir? Protein Çeşitleri Nelerdir? içeriği ile ilgili değerlendirmelerinizi ve aklınıza takılan soruları yorum bölümü aracılığı ile paylaşabilirsiniz.

Not: Tüm antrenman programları, egzersizler ve hareketler tamamen öneri amaçlıdır. Spor yapmadan önce mutlaka bir uzmana danışmalısınız.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here