Protein Desteği Gerekli Mi?

Protein Desteği Gerekli Mi

Sporcular başta olmak üzere birçok insan protein oranı yüksek diyet programları uyguluyorlar. Peki bu kadar proteine gerçekten ihtiyacınız var mı?

Spor yaparak daha fit bir vücuda sahip olmak isteyenler ya da kilo verip fazla yağlarından kurtulmak için çabalayanlar, birçok kişi uyguladıkları diyet programlarında protein ağırlıklı beslenmeye çalışıyorlar. Peki alınması gereken doğru protein miktarı nedir? Fazla protein zararlı mıdır? Protein ağırlıklı beslenme ile kilo verilip yağlardan kurtulmak mümkün müdür?

Özellikle son 20 yılda obez insanların sayısı büyük bir hızla artmaya başladı. Bununla birlikte de insanlar daha sağlıklı beslenmeye özen göstermeye başladılar. Birçok kişinin mutfaklarındaki normal ekmek yerini kepek ekmeğine, yağlı sütler ise yerlerini yağsız sütlere bırakmaya başladı. Bu noktada da protein insanların hayatında son derece önemli bir yer edindi. 2016 yılında dünya genelinde protein desteği ürünlerinin toplam pazar miktarı 12 milyar doları geçti. Protein desteği pazarının bu kadar büyümesi ile birlikte bazı uzmanlar proteinin gereğinden fazla abartıldığını ve fazla protein alımının israftan başka bir işe yaramadığını söylemeye başladılar.

Bu içeriğe göz atın: Karbonhidratlar ve Vücut Geliştirme

Protein Tam Olarak Nedir?

Protein vücudun büyümesi, gelişmesi ve yenilenmesi için vazgeçilmez bir maddedir. Protein bakımından zengin olan süt ürünleri, et, yumurta, balık ve baklagiller sindirildikten sonra aminoasitlere dönüşürler ve ince bağırsakta emilirler. Bu gerçekleşirken karaciğer tarafından vücudun hangi aminoasitlere ihtiyacı olduğu belirlenir ve ihtiyaç fazlası olanlar ise idrar yoluyla vücudun dışına atılır. Genel olarak bakıldığında fazla aktif olmayan bir iş ve günlük yaşama sahip kişilerin her kilogram ağırlıkları için 0.75 gram kadar protein almaları önerilmektedir. Bu oran ortalama olarak erkekler için günlük 55 gram iken kadınlar için ise 45 gram kadardır. Bu ihtiyacı karşılamak için iki avuç içi büyüklüğünde et, balık, baklagil, fındık türü çerez veya soya fasülyesinden yapılması tofu yeterlidir. Yeterli miktarda protein tüketilmediği takdirse ise saç dökülmesi, deride çatlama, kas erimesine bağlı olarak kilo kaybı gibi sağlık sorunları yaşanabilir. Ancak bu sorunların yaşanabilmesi için uzun süreli yeme ve beslenme sorunlarının olması gerekir. Kısa vadede düşük protein tüketiminden kaynaklı bu derece ciddi bir sağlık sorununun yaşanması pek mümkün değildir.

Bu içeriğe göz atın:  Antrenman Sonrası İzole Whey Protein Kullanımı

Protein Desteği Gerekli Mi?

Vücut geliştirme ile ilgilenen sporcular genellikle protein desteği kullanmayı tercih edeler. Özellikle güç ve ağırlık antrenmanları nedeniyle kaslarda protein ihtiyacının doğmasına neden olur. Bu nedenle kasları güçlendirmek ve yenilenme sürecini sağlıklı bir şekilde yürütebilmek için protein desteği gerekebilir. Önemli bir aminoasit olan lösin bu noktada protein sentezini tetiklemede görev yapar. Bazı uzmanlar ise yoğun bir şekilde antrenman yapan kişilerin yeterli miktarda protein almadığı takdirde kay kaybı yaşayabileceklerini bu nedenle de antrenman sonrasında lösin içeriği yüksek olan ve peynir altı suyu olarak bilinen protein tozu türü protein desteklerini tercih etmelerini önerirler. Anca bu noktada 2014 yılında yapılan önemli bir araştırmayı da hatırlatmak gerekiyor. Bu konu ile ilgili yapılan 36 araştırmanın sonuçlarının derlendiği bu çalışmada vücut geliştirmeye yeni başlayan kişilerin antrenmanlarının ilk birkaç haftasında aldıkları protein desteklerinin kas gelişimine herhangi bir etkisinin olmadığı belirlenmiştir.

Yine bu çalışmada protein desteğinin antrenmandan sonra alınması gerektiği ancak bu desteklerin etkisinin uzun süre devam etmediği de belirtiliyor. Bu nedenle optimum yararı görebilmek için proteinin hızlı bir şekilde sindirilebilen karbonhidratlar ile birlikte alınması gerektiği belirtilmiştir. Proteinin kas yenilenmesi için önemi büyük olmasına rağmen gereğinden fazla da tüketilmemesi öneriliyor. Çünkü fazla tüketilen protein vücuttan atılıyor ve gereksiz yere sindirim ve boşaltım sistemleri üzerinde yük oluşturuyor.

Bu içeriğe göz atın: Vücut Geliştirme ve Aminoasitler

Protein Desteği Gerekli Mi-2

Fazla Protein Zararlı Mı?

Yapılan araştırmalara proteinden vücudun zarar görebileceği kadar tüketilmesinin pek mümkün olmadığı konusunda hem fikirler. Proteinin kendisi zararlı olmasa da protein desteklerinde bulunan bazı karbonhidratların şişkinlik, gaz ve mide ağrısı gibi sorunlara yol açabileceği belirtiliyor. Bu noktada unutulmaması gereken bir diğer önemli nokta da bir besinin sadece protein içeriğinin yüksek olmasının tek başına yeterli olmadığıdır. Protein oranı yüksek olan bir besin aynı zaman yüksek miktarda karbonhidrat ve şekerde içerebilir. Bu tür besinlere dikkat edilmesi gerekmektedir. Kilo vermek isteyenlerin Paleo diyet gibi protein ağırlıklı beslenme yöntemlerini tercih etmesinin temel nedeni ise proteinli besinlerin tokluk hissini arttırması ve daha geç acıkılmasına neden olmasıdır. Ancak sadece protein dayalı bir beslenme alışkanlığı da sindirim sistemi ve sağlık açısından zararlı olabilir.

Bu içeriğe göz atın:  Çiya Tohumu Nedir? Çiya Tohumunun Faydaları Nelerdir?

Bu içerğe göz atın: Paleo Diyet Programı

Protein ve Karbonhidrat Dengesi Nasıl Olmalıdır?

Kilo vermek isteyen kişilerin yüksek protein ve orta seviyede karbonhidrat içeren diyetleri uygulaması önerilmektedir. Bu tür diyet programlarında %30 protein, %40 karbonhidrat ve%30 yağa dayalı bir programlama yapılabilir. Proteinin tek başına tüketimi kilo verilmesine neden olmaz. Protein oranı yüksek olan yağsız besinlerin tercih edilmesi gerekmektedir. Aynı zamanda da aşırı miktarda hayvansal protein tüketilmesi kilo sorunu, kanser ve kalp hastalıkları riskini de arttırabilir.


  • Protein Desteği Gerekli Mi? içeriği ile ilgili değerlendirmelerinizi ve aklınıza takılan soruları yorum bölümü aracılığı ile paylaşabilirsiniz.

Not: Tüm antrenman programları, diyet programları, egzersizler ve hareketler tamamen öneri amaçlıdır. Spor yapmadan önce mutlaka bir uzmana danışılması gerekir.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here