Omuz Ağrısı Nedenleri Nelerdir? Omuz Ağrısı Nasıl Engellenir?

Omuz ağrısı çekiyorsanız bu içerikte omuz ağrısı neden olur ve omuz sakatlığı yaşamamak için dikkat edilmesi gereken bazı önemli bilgileri bulabilirsiniz. Vücut geliştirme ile ilgilenen sporcular için omuz ağrısı en çok korkulan problemlerin başında gelir. Çünkü omuz bölgesinde yer alan kaslar göğüs, kol, sırt başta olmak üzere birçok kas grubunu çalıştıran hareketlerde kullanılır. Bu nedenle omuz ağrısı nedenleri nelerdir, omuz ağrısı nasıl engellenir, omuz sakatlığı yaşamamak için dikkat edilmesi gerekenlerle ilgili bilgileri bu içerikte bulabilirsiniz.

Omuz Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

Omuz bölgesi çok kompleks yapıda olan kaslardan oluşur. Bu kompleks yapı kendi içinde birçok kastan oluşurken göğüs, sırt, boyun gibi bölgeler arasında da bağlantı bölgesi olarak görev yapar. Tüm bunların yanında da omuz kaslarında çok sayıda eklem bulunduğu için sakatlıkların en çok yaşandığı bölgelerden birisidir. Bu nedenle antrenmanlar sırasında aşırı yüklenme veya tekniğine uygun olmayan şekilde bir hareket yapmanız omuz ağrısı veya sakatlığı yaşamanıza neden olabilir. Omuz ağrısı yaşamamak için omuz ağrısı nedenlerini, omuzların anatomik yapısını bilmeniz faydalı olacaktır. Bu sayede de omuz ağrısı nasıl engellenir sorusunun cevabını öğrenmiş olursunuz.

Omuz kemeri skapula (omuz kanadı), humerus (üst kol bölgesi) ve klavikula (köprücük kemiği) bölümlerinden oluşur. Bu yapıda çok önemli olan iki bağlantı/eklem noktası bulunmaktadır. Bunlardan ilki Akromiyoklaviküler (AC) eklemdir. Bu eklem köprücük kemiği ile skapula arasındaki bağlantıyı oluşturur. Glenohumeral eklem olarak adlandırılan diğer bağlantı/eklem noktası ise humerus ile skapula arasında yer almaktadır. Omuz kaslarının anatomisini aşağıda yer alan resimde detaylı olarak görebilirsiniz.

Omuz Ağrısı Nedenleri Nelerdir Omuz Ağrısı Nasıl Engellenir

Kaynak: https://www.anatomi.gen.tr/images/Omuz-Anatomisi-73.jpg

Yukarıda yer alan resimden de görebileceğiniz omuz bölgesi son derece karmaşık ve önemli kas ve eklemlerden oluşan bir bölgedir. Omuz bölgesinin anatomisini anlamanız, bu bölgedeki kasların nasıl çalıştığınız kavramanız omuz ağrısı ve sakatlığı yaşama ihtimaline karşı neler yapmanız gerektiğini daha iyi anlamanızı sağlayacaktır. Bu nedenle omuz bölgesine yönelik yaptığınız hareketlerde çok daha dikkatli olmalı ve muhtemel omuz sakatlıklarının yaşanmasını engellemek için almanız gereken önlemleri bilmeniz gerekmektedir.

Bu içeriğe göz atın:  Melatonin Hormonu ve Uyku

Daha Çok Çekme Hareketleri Yapın

Bu öneriye özellikle vücut geliştirmeye yeni başlayan kişilerin dikkat etmesi gerekmektedir. Kas kütlesi nispeten daha az, vücut geliştirme ile daha önce ilgilenmemiş kişilerin antrenmanlarda sakatlanma riski her zaman daha yüksektir. Özellikle zayıf omuz kasları belirli bir süre boyunca çalıştırılarak geliştirilmediği takdirde zorlayıcı hareketler altında ciddi sakatlıklar yaşanabilir. Omuz başlarında bulunan kasların özellikle güçlendirilmesi hem hareketleri daha rahat ve kolay yapmanızı sağlar hem de vücut duruşunu düzelterek daha sağlıklı bir vücut yapısına kavuşmanıza yardımcı olur. İtme temelli hareketler bu bölgedeki kasların gelişimine çok fazla katkı sağlamaz. Bu nedenle daha çok çekme temelli hareketleri yaparak omuz kaslarınızı geliştirebilirsiniz. Özellikle Row türü hareketler bu noktada çok faydalıdır. Ancak burada yine çekme temelli olan Pull Up hareketini başlangıç seviyesindeyseniz yapmayabilirsiniz. Çünkü Pull Up her ne kadar çekme temelli bir hareket olsa da tekniğine uygun şekilde yapılması gereken oldukça zorlayıcı bir harekettir. Omuz kasları yeterince gelişmeden yardımsız Pull Up hareketini yapmaya çalışırsanız omuz ağrısı ve sakatlığı yaşayabilirsiniz.

Omuriliğinizi Güçlendirin

Omuz bölgesinin hareketliliği yani farklı hareketleri rahatlıkla yapabilme yetisi sadece omuz kasları ile ilgili değildir. Omuz bölgesinin hareketliliği daha çok omuriliğin ikinci bölgesi olarak adlandırılan T-spine (Torasik) omurilik bölgesi ile ilgilidir. Skapula bölgesinin daha rahat ve tam kapasitede hareket edebilmesi için orta ve üst omurilik bölgesinin güçlü olması bir gerekliliktir. Bunun içinde hem göğüs hem de sırt bölgesine yönelik olan ve omuriliğini daha güçlü hale getirecek hareketleri tercih edebilirsiniz. Bunun için yapacağınız hareketlerde tekrarlarınızı daha yavaş ve kontrollü olarak yapmanız gerekmektedir. Bu hareketleri yaparken genellikle Lat Pull Down hareketi yaparken olduğu gibi oturarak ve kalçanız tam olarak sehpanın üzerinde iken yapmaya özen göstermelisiniz. Bir tekrarı yaparken karın kaslarınızı gevşetin, derin nefes alın, göğüs kafesinizi genişletin ve hareketi bu şekilde yapın. Bu sayede T-spine bölgenizi geliştirebilirsiniz. Bu yaklaşımda 1-2 hareketten oluşan kombo setler yapabilirsiniz.

Bu içeriğe göz atın:  Diz Ağrısı Nedenleri Nelerdir? Diz Ağrısı Nasıl Engellenir?

Bench Press Yapın

Bench Press gibi hareketleri yapmak özellikle ön omuz bölgesinin güçlenmesi için son derece önemlidir. Özellikle Bench Press ve varyasyonlarını yaparken çok dikkatli olmanız gerekmektedir. Bunun için aşağıda verilen Kas ve Güç | Hareket Rehberi bağlantılarını inceleyebilirsiniz.

Omuz bölgesine yönelik yapacağınız antrenman ve hareketlerde başlangıç aşamasında daha basit ve daha düşük ağırlıkları tercih edebilirsiniz. Zamanla omuz bölgesindeki kaslar geliştikçe daha üst seviye hareketleri daha yüksek ağırlıklarla yapabilirsiniz. Vücut geliştirme ile ilgili her konuda olduğu gibi bu konuda da sonuçları bir anda alamazsınız. Haftalık, aylık ve yıllık bazda planlarınızı yapıp ona göre hareket etmeye dikkat edin.

4 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here