Kreatin Ne İşe Yarar ve Kreatin Kullanımı

Kreatin Ne İşe Yarar ve Kreatin Kullanımı

Vücut geliştirme sporcuları arasında oldukça popüler olan kreatin ne işe yarar ve kreatin kullanımı ile ilgili bilgileri bu içerikte bulabilirsiniz.

Vücut geliştirme ile ilgilenen sporcular tarafından en çok tüketilen besin desteklerinin (supplement) başında kreatin gelmektedir. Peki kreatin nedir, kreatin ne işe yarar ve kreatin kullanımı nasıl olmalıdır gibi soruların cevaplarını tam olarak biliyor musunuz? Hangi besin desteğini kullanırsanız kullanın onun ne işe yaradığını ve hangi amaçla ne zaman kullanılabileceğine dair mutlaka bilginiz olmalıdır. Özellikle bilinçsiz ve doktor kontrolünde tüketilmeyen besin destekleri bazı durumlarda ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Kreatinin popüler olmasının başlıca nedenlerinden birisi de gerçek manada kişilere fayda sağlaması olarak söylenebilir. Bununla birlikte kreatin üzerinde en çok bilimsel çalışmanın yapıldığı besin desteklerinin başında gelmektedir.

Peki son derece popüler ve faydalı olduğu belirtilen kreatin ne işe yarar, kreatin nedir, kreatin kullanımı nasıl olmalıdır? Antrenman öncesi mi yoksa sonrasında mı alınmalıdır? Ne kadar ve ne şekilde tüketilmelidir? Tüm bu soruların cevaplarını bu içerikte bulabilirsiniz.

Bu içeriğe göz atın: Antrenman Öncesi Destekleri (Supplement) Rehberi

Kreatin Nedir? Kreatin Ne İşe Yarar?

Kreatin enerji üretimi, harcaması ve yenilenme sürecinin ayrılmaz bir parçasıdır. Vücut antrenman sırasında ATP (Adenozin trifosfat) kullandığı için bu bileşiği ADP’ye (Adenozin difosfat) dönüştürür. Kreatin ne işe yarar sorusu ise tam burada cevap bulur. Kreatin ATP’den ADP’ye dönüşen bileşikleri tekrar ATP’ye döndürmekte/yenilemekte görev alır. Vücudun yapabilecekleri elindeki imkanlarla sınırlı olduğu için besin desteklerinin doktor kontrolünde kullanılması faydalı olabilir. Bu noktada kreatin monohidrat kullanımı ATP depolarının hızlı bir şekilde yenilenmesini sağlar.

Bu sürece ek olarak kreatin kas hücrelerine su taşıyarak (superhydrates) kas hücrelerinin hücre organellerinin düzgün çalışmasına, protein sentezinin gerçekleşmesine ve mikroskopik ölçekteki birçok döngünün sağlıklı bir şekilde yürütülmesine de katkı sağlar. Kreatin kullanımı ile suya doyun hale gelen kas hücreleridaha uzun, daha ağır ve daha sık antrenman yapmanıza olanak sağlar. Bunun sonucunda da kas kütlenizi arttırabilir, hacim kazanabilir ve spor salonunda harcadığınız saatlerin karşılığını alabilirsiniz.

Bu içeriğe göz atın: BCAA Nedir? BCAA Destekleri (Supplement) Rehberi

Kreatin Kullanımı: Antrenman Öncesi & Antrenman Sonrası

Kreatin kullanımı ile ilgili sorulan önemi sorulardan birisi de kreatinin antrenman öncesi mi yoksa antrenman sonrasında mı kullanılması gerektiği ile ilgilidir. Bu sorunun en kısa ve net cevabı ise hem antrenman öncesi hem de antrenman sonrası kullanılması yönündedir. Antrenman öncesi kreatin kullanımı ile kas hücreleri aldıkları kreatin takviyesi ile birlikte ağır ve yorucu bir antrenmana hazırlanırlar. Bu sayede de son derece zorlayıcı antrenmanları tamamlamanıza imkan sağlayabilirler.

Antrenman sonrası da en az antrenman öncesi kadar önemli bir zaman aralığıdır. Yorulmuş ve yıpranmış kasların yenilenmeye ihtiyaç duyduğu bu dönemde kreatin kullanımı kas yenilenmesine olumlu yönde etki gösterebilir. Antrenman sonrası alacağınız besinlere ek olarak kreatin kullanımı da son derece faydalı olabilir.

Bu içeriğe göz atın: En İyi Kas Rejenerasyonu İçin Karbonhidrat Tüketimi

Kreatin Ne kadar Kullanılmalıdır?

Kreatin nedir, kreatin ne işe yarar ve kreatin kullanımı ile ilgili soruların cevabını öğrendiğinize göre bir diğer önemli noktaya odaklanmanız gerekiyor. Kreatin ne kadar kullanılmalıdır? Kreatinin ne kadar kullanılacağına karar verilirken kilo, yaş, kas kütlesi ve diğer faktörler önemli rol oynarlar. Bu noktada verilebilecek genel dozaj antrenman öncesi ve sonrası 3 ile 5 gram arasında verilebilir.

Ancak burada bir noktaya daha dikkat etmeyi kesinlikle unutmayın. Kreatini antrenmana başlamadan dakikalar önce kesinlikle almayın. Çünkü vücudunuzun aldığınız kreatini sindirmesi onu kas hücrelerine ulaştırması belirli bir zaman alacaktır. Bunun için kreatin kullanırken antrenmandan en az 30 dakika kadar önce almaya dikkat edin. Bu süre antrenman öncesi ara ve ana öğünler içinde geçerlidir.

Bu içeriğe göz atın: Steroid Nedir? Steroid Kullanımı ve Yan Etkileri

Kreatin Yüklemesi

Kreatin yüklemesi yapılması kreatin destekleri ilk piyasaya sürüldüğü zaman önerilen bir yaklaşımdı. Ancak son dönemde yapılan çalışmalar ile birlikte böyle bir yöntemin izlenmesine gerek olmadığı da bilimsel olarak kanıtlandı. Kreatin yüklemesinin yapıldığı ve normal dozajda kullanıldığı örneklerde bir farklılığın olmadığının belirlenmesi ile birlikte kreatin yüklemesi yapılması da artık demode bir görüş oldu. Bilimsel olarak kanıtlanan bir görüş olduğu için gereksiz yere fazladan kreatin alarak vücudunuza yük bindirmemeniz en mantıklı yaklaşım olacaktır.

Ağırlık antrenmanı yapmadığınız yani dinlendiğiniz veya kardiyo çalışması yaptığınız günlerde ise günde iki kreatin kullanımı yerine tek dozaj tercih edebilirsiniz. Profesyonel bir sporcu değilseniz ağırlık antrenmanı yapmadığınız günlerde kreatin kullanmamanızda mantıklı bir yaklaşım olacaktır.

Bu içeriğe göz atın: Glutamin Destekleri Rehberi

En İyi Kreatin Türü Hangisi?

Kreatin birçok çeşidi olan bir besin desteği (supplement) türüdür. Monohidrat, kreatin etil-ester, sıvı, toz, dikratin malat, mikronize, kre-alkalin ve efervesan bunlardan sadece birkaçıdır. Hangi ürünü seçerseniz seçin size mükemmel sonuçlar vereceğini söyler. Ancak zaman içerisinde yapılan araştırmalar toz halindeki kreatin monohidratın en etkilisi olduğunu ortaya koymuştur. Fiyat/performans açısından da kreatin monohidrat diğer ürünlerin önüne geçmektedir.

Bu içeriğe göz atın: Kreatin Destekleri Rehberi


  • Kreatin Ne İşe Yarar ve Kreatin Kullanımı içeriği ile ilgili değerlendirmelerinizi ve aklınıza takılan soruları yorum bölümü aracılığı ile paylaşabilirsiniz.

Not: Tüm antrenman programları, diyet programları, egzersizler ve hareketler tamamen öneri amaçlıdır. Spor yapmadan önce mutlaka bir uzmana danışılması gerekir.

Bu içeriği öneriyor musunuz?
Oylanıyor
User Review
5 (6 oy)


Yorum Yap