Ketojenik & Düşük Karbonhidrat Diyet Programı

164
ketojenik & düşük karbonhidrat diyet programı

Vücut geliştirme için uygulayabileceğiniz diyet programı şablonu olan ketojenik & düşük karbondirat ile ilgili her şeyi bu içerikte bulabilirsiniz.

Bu diyet programı ile ilgili bilgileri vermeden önce “ketojenik” teriminin ne anlama geldiğinin bilinmesi gerekmektedir. Ketojenik durum düşük miktarda karbonhidrat tüketilmesi durumunda metabolizmanın içine girdiği durum olarak tanımlanabilir. Bu durumda karbonhidrat alımı düşük olduğu için vücut birincil yağ kaynağı olarak yağ asitlerine yönelir. Yağ asitlerinin oksidasyonu belirli bir seviyeye ulaştığında ve karbonhidrat miktarı yeterince düşük olduğunda vücut keton cisimleri üretmeye başlar. Bu keton cisimleri ise beyin hücreleri gibi spesifik dokularda kullanılırlar.

Ketojenik diyet programı uzun süre besin almadan ya da çok düşük miktarda alarak çok az miktarda karbonhidratla adeta hayatta kalmanızı sağlar. Bu nedenle özellikle yağ kaybetmek isteyen kişiler tarafından yaygın bir şekilde uygulanır. Düşük karbonhidrat alımı ile insülin seviyesi de düşeceği için yağ depolanması da pek mümkün olmayacaktır. Bu sayede de kısa sürede yağ kaybı başlayacaktır. Bu diyet programı hem ketojenik hem de düşük karbonhidrat olarak birçok yerde farklı isimlerle geçmektedir. Adı ne olursa olsun temel aldıkları felsefe aynıdır.

Ketojenik & Düşük Karbonhidrat Diyet Programının Tarihi

Bu yaklaşımın tarihi aslında bir ilginçtir. Önerilen birçok diyet programı genellikle sporcular ve vücut geliştirme ile ilgilenen kişilere yönelik olarak hazırlanmıştır. Ancak bu diyet programı ilk olarak tıp alanında ortaya çıkmıştır. Ketojenik & düşük karbonhidrat diyet programı ilk olarak epilepsi hastası olan çocukların beyin fonksiyonlarının düzenlenerek nöbet geçirmelerinin engellenmesine yardımcı olması amacıyla uygulanmaya başlamıştır. Arada geçen yıllarda ise geniş kitleler tarafından ağırlıklı olarak yağ kaybetmek amacıyla uygulanmaktadır.

Bu içeriğe göz atın: Temiz Beslenme (Clean Eating) Diyet Programı

Bu içeriğe göz atın:  Gluten, Gluten Hassasiyeti ve Glutensiz Diyet Programı

Ketojenik & Düşük Karbonhidrat Temel Kuralları ve Diyet Programı

Ketoz hali düşük miktarda protein, karbonhidrat alınması ve uzun süre aç kalınması durumunda ortaya çıkar. Yağ metabolizması belirli bir seviyeye çıktığında önemli Kreps döngüsünün devam edebilmesi için gerekli olan substratlar tükenir ve özellikle karaciğer keton cisimleri üretmeye başlar. Üretilen bu keton cisimleri ise sonraki aşamada kalp ve beyin gibi önemli dokuları için önemli bir yakıt kaynağı haline gelir.

Ketonik ve Düşük Karbonhidrat

Düşük karbonhidrat diyet programı ketojenik yaklaşım ile aynı temellere sahiptir. Bu nedenle iki terimin birbiri yerine kullanıldığına birçok platformda şahit olabilirsiniz. Ancak ketojenik çok daha bilimsel bir terim olduğu için düşük karbonhidrat çok daha yaygın bir kullanıma sahiptir. Her iki yaklaşımında temeli aynı olsa da psikolojik olarak özellikle de kan ketonları üzerindeki etkileri farklı olabilir. Bu da beyin ve kalp gibi önemli dokularda biriken substratların türünün değişmesine neden olur. Esasında ketojenik ve düşük karbonhidrat diyet programlarının birbirleri ile farklı bilimsel detaylarda saklıdır. Birçok insan ise bu konu yerine olması gerektiği gibi temel felsefeye yönelirler.

Ketosizde Nasıl Kalınır?

Ketosiz halinde kalabilmek için yani enerji kaynağı olarak yağların kullanılmasını sağlayabilmek için karbonhidrat alımının belirli bir seviyenin altında kalması gerekmektedir. Bu oran doğal olarak kişiden kişiye değişse de genel olarak günlük kalori alımının %5-15 arasında bir oranın karbonhidratlardan oluşması idealdir. Bununla birlikte protein alımının da göreli olarak düşük olması gerekmektedir. Protein alımı ile birlikte vücutta glikoz oluşabilir. Vücutta bu glikozu enerji kaynağı olarak yağların yerine kullanabilir. Her ne kadar protein dengesine karar vermek zor olsa da önemli olan karbonhidrat miktarını düşük tutmaktır.

Bu içeriğe göz atın:  Temiz Beslenme (Clean Eating) Diyet Programı

Öğün Zamanlaması, Sıklığı ve Kısıtlamalar

Temel olarak diyet programında herhangi bir öğün saati veya zaman kısıtlaması yoktur. Ancak bununla birlikte ketojenik diyet uygulayan birçok kişi intermittent fasting yönteminde olduğu gibi belirli süreler aç kalmaya çalışır. Diyet programında herhangi bir besine yönelik olarak bir zorunluluk yoktur. Ancak düşük karbonhidrat ve bazı durumlarda düşük protein hedeflerini tutturmak için belirli besinlere yönelmeniz gerekebilir.

Bu içeriğe göz atın: Intermittent Fasting Diyet Programı

Diyet Programının Evreleri Var mı?

Herhangi bir evresi bulunmayan bu diyet programında önemli olan ketosiz durumunda kalınmasıdır. Bunun içinde düşük karbonhidrat alımına dikkat edilmesi gereklidir.

Beslenme Diyet Programını Kimler Uygulayabilir?

Bu yöntemde özellikle kalori saymayı sevmeyen ve kısıtlamalarla uğraşmak istemeyen kişiler için uygundur. Bununla birlikte böyle bir diyet programı uygulayıp yanında da vücut geliştirme ve ya yüksek efor isteyen herhangi bir sporu yapmak mümkün olmayacağı için bu kişilerinde uygulamaması gerekir. Kısa zamanda hızlı bir şekilde yağ kaybetmek istiyorsanız da bu diyet programı sizin için uygun bir seçenek olarak öne çıkmaktadır.

Uygulaması Kolay mı?

Aslında uygulanması pek kolay olmayan bir diyet programıdır. Ancak hızlı yağ kaybı imkanı sunduğu için birçok kişi kendilerini zorlayarak bu programı uygulamaktadırlar. Özellikle karbonhidrat alımının çok düşük tutulması ile halsizlik gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Özellikle diyete ilk başlandığında yaşanan alışma evresi sizi oldukça zorlayabilir. Bu nedenle diyet programını uygulamadan önce psikolojik olarak kendinizi çok iyi hazırlamanız gerektiğini unutmayın.

ketojenik & düşük karbonhidrat diyet programı

Ketojenik & Düşük Karbonhidrat Diyet Progrmaı İle İlgili Bilimsel Veriler

Ketojenik diyet ile ilgili bilimsel veriler 1913 yılına kadar uzanmaktadır. Yukarıda da bahsedildiği gibi ilk olarak küçük çocuklarda epilepsi nöbetlerinin önüne geçmek için uygulamıştır. Zaman içerisinde de geniş kitleler tarafından uygulanmaya başlanmıştır.

Bu içeriğe göz atın:  Intermittent Fasting Hakkında Yanlış Bilinen 5 Şey

Bu içeriğe göz atın: Düşük Karbonhidrat Diyetine Eklenebilecek 10 Besin


  • Ketojenik & Düşük Karbonhidrat Diyet Programı içeriği ile ilgili değerlendirmelerinizi ve aklınıza takılan soruları yorum bölümü aracılığı ile paylaşabilirsiniz.

Not: Tüm antrenman programları, egzersizler ve hareketler tamamen öneri amaçlıdır. Spor yapmadan önce mutlaka bir uzmana danışmalısınız.1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here