Kaslarla İlgili 5 Önemli Bilgi

Hacim kazanarak kaslı bir yapıya sahip olmak istiyorsanız kaslar ilgili bilgi sahibi olmanız gereken çok önemli 5 başlığa dikkat etmeniz gerekiyor.

Başta kaslarla ilgili olmak üzere vücut geliştirme ve kas kütlesi arttırma ile ilgili birçok şehir efsanesi ve yanlış bilgi mevcuttur. Bu spora başlamadan önce internette biraz dolaştıysanız her şey daha en başından size çok karmaşık ve imkansız görünmüş olabilir. Hatta birçok forumda tartışmaların çok ateşli devam ettiğini ve adeta sanal bir savaş olduğunu bile görmüşsünüzdür. Aşağıdaki birkaç soru ise hala yoğun bir şekilde tartışılmaktadır.

 • Kas kütlesini arttırmak için düşük yoğunluklu antrenman mı yapılmalı yoksa yüksek yoğunluklu antrenman mı tercih edilmeli?
 • Setlerde ne kadar tekrar yapılmalı?
 • Tüm vücut antrenmanları kaç gün yapılmalı?
 • Yeni başlayanlar için en iyi yöntem hangisidir?
 • Drop setlerin ve bunun gibi yaklaşımların gerçekten bir faydası var mı?

Bu soruları kime sorsanız farklı cevap alacağınızdan emin olabilirsiniz. Bununla birlikte farklı yöntemleri deneyenlerin bunun kendilerinde ne kadar iyi sonuçlar doğurduğunu anlattıklarına da şahit olacaksınız. Bu tarz konuşmaları ve tartışmaları bu sporu yaptığınız sürece birçok defa duyacağınıza emin olabilirsiniz. Kaslarla ilgili bilgi sahibi olmak sizi diğer insanların bir adım önüne geçirecektir. Kaslarla ilgili bilgi sahibi olduğunuzda uygulamanız gereken antrenman ve diyet programı konusunda daha dikkatli olacaksınız.  Aslında kas kütlesi arttırma hedefi için aşağıdaki kuralları takip ettiğiniz sürece hangi yöntemi denerseniz deneyin mutlaka sonuç alacağınıza da emin olabilirsiniz.

 • İstikrarlı olun
 • İlerleyen antrenman stilini benimseyin. Yani belirli aralıklarla ağırlıkları arttırın.
 • Kas kütlenizi arttıracak kadar yemek yiyin.
 • Hareketlerinizi belirli aralıklarla değiştirin. Kaslarınızı monoton bir antrenman stiline alıştırmayın. Kısacası kaslarınızı şaşırtın.
 • Denenmiş ve başarıya ulaşmış antrenman programları üzerinden çalışın.
Bu içeriğe göz atın:  Protein Tozu: Faydalı mı Zararlı mı?

1. İstikrar Olmadan Olmaz

Fitness veya vücut geliştirme ile ilgilenen sporcuların başarılı olamamalarındaki en büyük neden sürekli bir antrenman ve beslenme programı uygulamamalarıdır. Kısacası istikrarlı olmamalarıdır. Ciddi oranda kas kütlesini arttırmış kişilerin bunu bir anda yapmadıklarını unutmamalısınız. Bununla birlikte 1 ay düzenli spora gidip sonrasında ise 1 ay da ara verirseniz bu şekilde de yanlış yapmış olursunuz. Bu şekilde düzensiz bir şekilde spor yaparsanız da başarıya ulaşmanız pek mümkün olmayacaktır. Makul ve kabul edilebilir olan ise her 2-3 ayda bir 1-2 hafta ara vermektedir. Bunun dışındakiler ise kısa bir aradan çok spor salonundan uzaklaşmanıza ve vücut geliştirmeden soğumanıza neden olabilir.

Bu noktada amacınız antrenmanlarınızı düzenli bir şekilde belirli aralıklarla (haftada 3 gün veya 5 gün gibi) yapmak ve hareketlerinizi mümkün olduğunda tekniğine uygun bir şekilde gerçekleştirmek olmalıdır. Bununla birlikte antenman günlerinizde vücudunuza aşırı yüklenmek tüm vücut antrenmanlarında toplamda 8-10 hareket ve hareket başına 3-4 set, 12-10 tekrar seviyesinde devam etmektir. Bu şekilde planlı ve sürekli bir antrenman programını benimserseniz kas kütlesi arttırma hedefinize her gün biraz daha yaklaşırsınız.

2. Çalışmadan Başaramazsınız

Vücut geliştirmede hiçbir şey bir ayda olmayacak. Uyguladığınız hiçbir antrenman programı da size bunun olacağını zaten garanti edemez. Bu durum sizin şevkinizi de kırmamalıdır. Haftalar ilerledikçe ağırlıkları arttırdığınız, düzenli bir beslenme programı uyguladığınız sürece antrenman programlarının bir çoğundan verim alabilirsiniz, ancak belirli bir süre geçtikten sonra ! Düzenli bir şekilde çalıştıktan sonra ise özellikle ilk 6 haftadan sonra kendinizde değişimleri görmeye başlayabilir ve daha da konsantre olabilirsiniz.

Kaslarla İlgili Bilmediğiniz 5 Önemli Bilgi

3. Başlangıçta Antrenman Türü Önemli Değildir

Ciddi oranda bir kas kütlesi elde edene, yağ oranınızı belli bir seviyenin altına indirene kadar kas kütlesi veya güç arttırmaya yönelik olarak özelleştirilmiş antrenmanların sizin için bir önemi yoktur.  Kaslarla ilgili olan en temel bilgilerden birisi de başlangıç seviyesinde hangi antrenman türünü tercih ederseniz edin gelişim gösterecek olmanızdır. Kısacası vücut geliştirmeye başladığınız ilk aylarda hatta yıllarda hangi programı uygularsanız uygulayın mutlaka faydasını görürsünüz. Çünkü her zaman belirli bir seviyeye ulaşana kadar bir önceki halinizden daha iyi olacaksınız. Hatta ilk 2-3 yıl ki hedefiniz sadece ve sadece vücudunuzun tüm kaslarını büyütmek, kuvvetlendirmek ve güçlendirmek olmalıdır.

Bu içeriğe göz atın:  Hangi Diyet Programı? Düşük ya da Yüksek Karbonhidrat

Bu içeriğe göz atın: Kas Yapmak İçin 35 İpucu

4. Kısır Döngüye Girdiğinizi Düşünmeyin

Vücut geliştirmeye başladığınız ve düzenli bir şekilde çalıştığınız ilk 12-24 ay süresince çok hızlı bir değişim ve gelişim gösterirsiniz. Bu süreç içerisinde belirli bir kas kütlesi ve vücut görünümüne kavuştuğunuz için bu süreden sonra gelişiminiz ilk 12-24 aylık döneme göre daha yavaş olacaktır. Ancak bu noktada birçok sporcunun yaptığı gibi paniklememelisiniz ! Doğal olarak gelişiminiz zamanla yavaşlayacaktır ancak asla durmayacaktır. İlk aylarda 2 haftada bir bench press’te 5 kilo arttırabiliyorken 3. yılınızda bunu yapmanız çok zor hale gelebilir. 18-24 ay süren bir çalışma programınızı takip eden 3 aylık dönemde kol kaslarınızda 1 cm’lik bir büyüme ve bench press’te 5 kg’lık ağırlık artışı kabul edilebilir ve uygundur. Unutmayın bu süreç kısır döngü veya duraksama değil yavaş bir ilerlemedir.

Kaslarla İlgili Bilmediğiniz 5 Önemli Bilgi

5. Kaslarla İlgili Küçük Kuralları Unutmayın

Vücut geliştirme ve kaslar ilgili var olan birkaç küçük altın kuralı unutmamalısınız. Kas kütlesi arttırma hedefi için süreklilik, doğru hareket seçimi ve beslenme, ilerleyici ve tekrar uygulanabilir bir antrenman programı seçmeniz gerektiğini unutmayın. Yaptığınız her çalışmayı bu temel kurallar üzerine kurmalısınız. Bununla birlikte spor salonunda size sürekli olarak yüksek yoğunluklu antrenmanları, super-set yaklaşımlarını ve buna benzer diğer teknikleri başarıya ulaşmanın kısa bir yolu olduğunu söyleyenlere inanmamalısınız. Siz her zaman programınıza sadık kalın ve istikrarlı olun.

 •  Vücut geliştirme konusunda kısa, orta ve uzun vadeli hedeflerinize ulaşmak için doğru bir şekilde planlanmış antrenman ve diyet programı uygulamanız kaçınılmaz bir gerekliliktir. Hedeflerinize en kısa sürede ulaşabilmeniz için Kas ve Güç | Remote PT “Kişiye Özel Uzaktan Eğitim” paketlerini inceleyebilir ve ihtiyacınıza uygun olanını tercih edebilirsiniz.
 • Kaslarla İlgili Bilmediğiniz 5 Önemli Bilgi içeriği ile ilgili değerlendirmelerinizi ve aklınıza takılan soruları yorum bölümü veya Kas ve Güç | FORUM aracılığı ile paylaşabilirsiniz.
Bu içeriğe göz atın:  Tatilde Sağlıklı Beslenmenin 10 Yolu

Not: Tüm antrenman programları, egzersizler ve hareketler tamamen öneri amaçlıdır. Spor yapmadan önce mutlaka bir uzmana danışmalısınız.

1 Yorum