Kasların Çeşitleri, Görevleri ve Yapısı

Vücuttaki kemiklere kuvvet uygulayarak vücudun istenildiği şekilde hareket etmesi kompleks bir yapıya sahip olan kaslar sayesinde gerçekleştirilir.

Kasların Çeşitleri

1. Çizgili Kaslar

İskelet kasları çizgili kaslar olarak tanımlanır. Çizgili kasların hücreleri uzun ve silindir şeklindedir. Çizgili kaslar hücre zarının alt kısmında yer alır. Çizgili kaslar iskelet ile birlikte vücudun hareket etmesini sağlar. Çizgili kaslar düz kaslara göre daha hız bir şekilde kasılır ve daha çabuk yorulur.

2. Düz Kaslar

Düz kaslar mekik şeklinde yapılardır ve bu kasların hücreleri tek çekirdekten oluşur. Görünümü oval şekilli olan çekirdekleri hücrelerin ortasında yer alır. Düz kaslar, çizgili kaslara göre daha yavaş hareket ederler ancak daha dayanıklıdırlar. İstemsiz bir şekilde çalışan düz kaslar solunum, sindirim, üreme ve boşaltım sistemlerinde bulunan organların yapılarında mevcuttur.

3. Kalp Kası

Kalp kası yapı olarak çizgili kasa benzemektedir. Kalp kasının çalışma sistemi çizgili kas gibi istemli değil istem dışıdır. Bu nedenle genellikle ayrı bir kas grubu olarak nitelendirilir. Kalp kası vücudun her yerine kanın pompalanmasını sağladığı için daha fazla oksijen ve enerjiye ihtiyaç duyar.

Kasların Görevleri

En basit haliyle kasların görevi vücutta güç oluşturmak ve hareket etmeyi sağlamak olsa da bulundukları yere göre üstlendikleri görevlerde değişiklik olabilir. Kasların büyük bir bölümü istem dışı çalışır. İskelet sisteminin dik ve bir bütünlük içerisinde tuttukları ve bazı hayati organların işleyişlerini sağladıkları için yaşamsal döngünün devam edebilmesi için son derece önemlidirler.

Kasların görevleri aşağıda maddeler haline yazılmıştır.
  • İskelet sistemini bir arada ve dik olarak tutmak.
  • Vücuttaki organların hareketlerini düzenlemek.
  • Kanın vücuttaki dolaşımına yardımcı olmak.
  • Kalbin çalışmasını sağlamak.
  • Vücutta kullanılan enerjiyi depolamak.
  • Nefes alıp-vermek, besinlerin tüketilmesini sağlamak, konuşmak ve sindirimi sağlamak.
  • Doğum esnasında esneme-gevşeme sayesinde doğuma yardımcı olmak.
Bu içeriğe göz atın:  Vücut Geliştirme İçin Diyet Programı Nasıl Planlanır?

Kasların Yapısı

Çizgili kasları oluşturan hücresel yapılar uzun ve silindirik bir yapıdadırlar. Bu nedenle hücre boyunca birden fazla hücre çekirdeği bulunur. Bu yapıdaki kasları oluşturan hücrelerin sınır yapıları belirsizdir. Çizgili kaslar beynin direk kontrolünde çalışırlar. Düz kaslar otonom sinir sistemine bağlı olarak çalıştıkları için istem dışı olarak çalışmaktadırlar. Kasılmaları yavaştır ve bir düzene bağlı olarak hareket etmektedirler. Bu kasları oluşturan hücrelerde bir çekirdek bulunmaktadır. Kalp kasının karma bir yapıya sahiptir. Çünkü yapı olarak çizgili kas yapısındadırlar ama çalışma şekilleri düz kaslara benzer. İstemsiz olarak çalışırlar. Hücre çekirdeği hücrenin tam orta kısmında bulunmaktadır. Hücreler lif şeklindeki telcikler şekline sahiptir. Hücrelerin yapısı kısadır. Hücredeki telciklerin birbirlerine bağlandıkları kısımlarda ara disk denilen yapılar bulunmaktadır.

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here