Kas Yapmak İçin Yapılmaması Gereken 3 Yanlış

0
32

kas-kutlenizi-arttiramamanizin-3-nedeni-2

Uzunca bir süredir çalışıyorsunuz ve kas yapmak konusunda bir türlü istediğiniz seviyeye gelemediğiniz için şikayet mi ediyorsunuz? İşleri yoluna koymak için bu 3 öneriyi dikkate alabilirsiniz.

Hacimlenmek sandığınız kadar kolay bir iş değildir. Hacim kazanmak ve kas yapmak için ciddi bir şekilde çalışmalı ve beslenme alışkanlıklarınızı da daha sağlıklı bir şekle sokmalısınız. Eğer ki uzun süredir çalışmış ve istediğiniz sonuçlarını elde edememişseniz durup düşünmeli ve nerede yanlış yaptığınızı bulmalısınız.

Hedefinize ulaşamamanızın birden çok nedeni olabilir. Özellikle vücut geliştirmeye yeni başlayan sporcular dinlenme ve yenilenme süreçlerinin önemini bilmezler ve bunları gözardı ederler. Unutmayın ki kaslarınız spor salonundan daha çok siz uyurken gelişirler. Bu nedenle dinlenme ve yenilenme süreci son derece önemlidir. Antrenman yaptığınız akşamlarda 7-9 saat arasında verimli bir uykunuzun olması en önemli gerekliliklerden birisidir. Çünkü bu sürede vücut kendini toparlar, yenilenir ve de güçlenir. Bu nedenle gelişmek istiyorsanız uyku düzeninize mutlaka dikkat etmelisiniz. Bunun dışında aslında kas yapma konusunda herkesin bildiği ama üzerinde yeterince düşünmediği 3 neden söz konusu.

1. Yeterince Beslenmemek

Sadece yediğinizi zannediyorsunuz. Kilo vermek için aç kalmak günümüzde son derece popüler olsa da eğer ki kas kütlenizi arttırmak ve hacimlenmek istiyorsanız bolca yemek yemelisiniz. Çok yediğiniz takdirde bir miktarda yağ kütlenizde de artış olacak. Ancak unutmayın ki siz zaten yağ kaybetmek istemiyorsunuz hacimlenmek istiyorsunuz ! O nedenle bolca yemelisiniz !

Günlük 4-6 öğünlük bir beslenme programına sahip olmalı ve ihtiyacınız olduğu miktarda protein almalısınız. Protein alımı konusunda birçok farklı görüş olsa da genel olarak kabul gören görüş kilonuzun 1.5 katı kadar protein almanız gerektiği şeklindedir. Unutmayın ki ihtiyacınızdan fazla alacağınız proteinin de size bir faydası olmayacaktır. O nedenli 4-6 öğünden oluşan günlük beslenme programınızı zengin içeriklerle zenginleştirmeli ve öğünlerinizi de porsiyonlarınızı bol tutmalısınız. Genel olarak kas kütlesini arttırmak ve hacimlenmek isteyen bir sporcunun günlük 2500 kalorinin üstünde bir besin değerine ulaşması beklenmektedir.

Bu içeriğe göz atın:  Progressive Overload Nedir? Hızlı Kas Yapmak Mümkün mü?

Protein, karbonhidrat ve yağ alımınızı dengelemeli ve mümkün olduğunca ambalajlı ve işlenmiş ürünlerden kaçınmalısınız. Bunun için genellikle birçok sporcunun tercih şekilde pazar günleri 7 günlük yemeğinizi hazırlayabilir ve buzdolabında saklayarak hafta boyunca tüketebilirsiniz. Bu şekilde hergün 4-6 öğün hazırlamaktansa bir günde 28-42 öğünlük yemeğinizi hazırlamış olursunuz. Kas yapma konusunda tüm bu parametrelerin etkisi olduğunu unutmamalısınız.


Bu içeriğe göz atın: Vücut Geliştirme İçin Diyet Programı Nasıl Planlanır?

2. Üst Seviye Programları Uygulamaya Çalışmak

Vücut geliştirmeye yeni başlayan birçok sporcu 1 ay içinde hayalindeki vücuda kavuşabileceğini düşünerek yanlış ve gereksiz programları uygulamaya çalışırlar. Örneğin ya kaldırmayacağı kadar bir ağırlık ile sadece 3-5 tekrar yaparlar ya da hareketi düzgün bir şekilde yapamadan 10-12 tekrar yaparlar. Bu şekilde zaten istedikleri kas bölgesini çalıştıramadıkları gibi sakatlanma riski de yaşarlar. Bunun yerine bir başlangıç programı uygulamaya başlayarak kendinizi geliştirmeye çalışmanız çok daha verimli olacaktır. Bench press’te 20 kg ile başladığınız programınızda bir süre sonra 40 kg ağırlığı kaldırmaya başladınız ancak ağırlığı daha da arttıramıyorsanız göğüs bölgenizdeki diğer kasları da geliştirecek alternatif hareketleri deneyebilirsiniz. Zayıf bölgenizdeki kaslarınızı geliştirmeniz bench press’te daha yüksek ağırlıklara ulaşmanızı sağlayacaktır. Uygulandığınız programda ağırlık arttırmada sorun yaşadığınız diğer hareketlere yönelik olarakta benzer bir yöntem geliştirebilirsiniz. Unutmayın ki her hareketi tekniğine uygun ve düzenli bir şekilde yapıp, seviyenize uygun bir program uygularsanız başarıya ulaşmamanız için herhangi bir neden yok ! Yeter ki kas yapmak için sabırsız olmayın.

Bu içeriğe göz atın: Hızlı Kas Yapmak İçin 4 Günlük Antrenman Programı

3. Çok Fazla Çeşitlilik

Google’da biraz vakit geçirdiğinizde kas yapmak amacıyla hazırlanan yüzlerce program bulmanız mümkün. Bu programların bazıları gerçekten son derece başarılı olmasına rağmen büyük bir çoğunluğu ise sadece gereksiz karmaşadan ibaret olan birer çöplük ! Unutmayın kas kütlenizi arttırmanız ve hacim kazanmanızın en önemli yolu güçlenmektedir. Güçlenmeden daha büyük ağırlıkları kaldırma olanağınız bulunmamaktadır. Bu nedenle özellikle başlangıç seviyesinde güç arttırıcı programlara yönelmeniz daha faydalı olacaktır. Bununla birlikte farklı setler, farklı tekrarlar ve değişik yöntemleri içeren programlardan uzak durmalısınız.

Bu içeriğe göz atın:  Süper-Drop-Giant Set Nedir?

Bu içeriğe göz atın: Protein Sentezi, Kas Büyümesi ve Antrenman Sıklığı 


  • Vücut geliştirme konusunda kısa, orta ve uzun vadeli hedeflerinize ulaşmak için doğru bir şekilde planlanmış antrenman ve diyet programı uygulamanız kaçınılmaz bir gerekliliktir. Hedeflerinize en kısa sürede ulaşabilmeniz için Kas ve Güç | Remote PT “Kişiye Özel Uzaktan Eğitim” paketlerini inceleyebilir ve ihtiyacınıza uygun olanını tercih edebilirsiniz.
  • Kas Yapmak İçin Yapılmaması Gereken 3 Yanlış içeriği ile ilgili değerlendirmelerinizi ve aklınıza takılan soruları yorum bölümü veya Kas ve Güç | FORUM aracılığı ile paylaşabilirsiniz.

Not: Tüm antrenman programları, egzersizler ve hareketler tamamen öneri amaçlıdır. Spor yapmadan önce mutlaka bir uzmana danışmalısınız.1 Yorum