Kas Yapmak Hakkında Bilmediğiniz 5 Madde

Kas yapmak için birbirinden farklı yöntemleri denemiş olabilirsiniz. Bu makalede şu ana kadar bilmediğiniz 5 maddeyi sizin için sıraladık. Kas yapmak ile ilgili birçok şehir efsanesi ve kulaktan dolma bilgi vücut geliştirme sporcuları arasında yaygın bir şekilde konuşulmaktadır. Hangi yöntemin doğru olduğuna dair her ne kadar kesin bir  sonuç ortada olmasa da birçok farklı kişi tarafından uygulanan ve başarılı sonuçlar elde edilen yaklaşımlar bulunmaktadır.

Vücut geliştirmeye yeni başladıysanız ya da bir süredir ilgileniyorsanız internetteki bilgileri araştırdığınız zaman kafanız tamamen karışabilir ve şaşkına dönebilirsiniz. Sosyal medyada ve birçok platformda sonu gelmeyen tartışma başlıklarından bir kaçı aşağıda yer alıyor;

  • Yüksek yoğunluklu antrenman mı yoksa düşük yoğunluklu antrenman mı daha faydalı?
  • Hangi tekrar yaklaşımı uygulanmalı? (Super-Drop-Giant Set)
  • Tüm vücut antrenmanı mı yapılmalı yoksa bölgesel mi çalışılmalı?
  • Yeni başlayanlar için en iyi antrenman yöntemi hangisi?

Yukarıdaki başlıklara ait soruları herhangi bir forumda veya grupta sorduğunuzda ortaya bir kaos çıkması olasıdır ve muhtemelen bu soruların cevaplarına ilişkin ortak bir cevap çıkması da mümkün olmayacaktır. Tüm yapılan bu tartışmalarda gözden kaçırılan önemli bir nokta vardır. O da bu yöntemlerin hepsinden verim alınabildiği, kişinin kendi vücudunun ihtiyaçlarına uygun antrenman yapması gerektiğidir. Bununla birlikte temel olarak aşağıdaki başlıklara bağlı kaldığınız sürece yaptığınız antrenmanlardan alacağınız verimi en üst seviyeye çıkarmanız ve kas yapmanız mümkündür.

  • Devamlılığınız olsun.
  • Progressive overload yöntemini benimseyin.
  • Kas yapımı için yeterli derecede beslenin.
  • Doğru hareketleri antrenman programınıza ekleyin.
  • Daha önceden denenmiş ve başarılı sonuçlar elde edilmiş antrenman programlarını tercih edin.

Tüm bu veriler ışığında aşağıda verilen 5 maddeyi uygulayarak kas yapımı için uyguladığınız antrenman programlarından daha fazla verim alabilir ve hayalinizdeki vücuda kavuşabilirsiniz.

Bu içeriğe göz atın:  Testosteron ve Vücut Geliştirme

Kas Yapmak İçin 5 Önemli Madde

1. Süreklilik Gösterin

Her yıl eylül ayından itibaren spor salonlarında inanılmaz bir yoğunluk olur ve bu yoğunluk zaman geçtikçe yavaş yavaş azalır. Hatta bazı günler koca salonda tek başınıza bile spor yapabilirsiniz. Vücut geliştirme süreklilik, adanmışlık ve sabır isteyen bir spor dalıdır. Bu nedenle kısa süre içerisinde hayalinizdeki vücuda kavuşmanız mümkün değildir. Disiplinli bir yaklaşım ile birlikte kas yapımı için uygulayacağınız programlardan sonuç alabilirsiniz.

2-3 ayda bir spor salonuna gitmeye 1 hafta ara vermeniz normaldir ama bu süre uzadıkça hem konsantrasyonunuz bozulur hem de aldığınız verim git gide düşer. Gerçek manada vücudunuzda bir değişimi görmek ve kas yapmak için en az 6 ay süreyle haftada 3-4 gün antrenman yapmanız gerekmektedir. Tabi bunun yanında da sağlıklı, dengeli ve düzenli bir beslenme programı da uygulamalısınız.

2. Sabırlı Olun

Hangi antrenman programını uygularsanız uygulayın bir anda istediğiniz vücuda kavuşamayacağınızı bilin. Vücut tipinize uygun antrenman ve beslenme programını uygulamanız hedeflerinize ulaşmanız için son derece önemlidir. Antrenman sırasında yaptığınız hareketleri tekniğine uygun bir şekilde yaptığınız ve beslenme programınıza uyduğunuz sürece sonuca ulaşmamanız için hiçbir neden yoktur.

3. Antrenman Türüne Takılmayın

Vücut geliştirmeye başladığınız ilk 2-3 yıllık sürede vücudunuzki her kas grubunu çalıştırmalı ve güçlendirmelisiniz. Bu nedenle yeni başlayanlar için özelleştirilmiş antrenman tipleri genellikle önerilmez. Başlangıç seviyesinde önemli olan antrenman tipi değil yapılan hareketin tekniğine uygun bir şekilde yapılması ve belirli bir süre sonrasında serbest ağırlıklara geçilmesidir. Özelleşmiş antrenman programlarına ise belirli bir seviyeye geldikten sonra geçmelisiniz.

4. Kas Yapımı Zamanla Azalır

Kas kütlesinde özellikle ilk 1-2 sene ciddi oranda bir artış yaşanması normaldir. Ancak zaman içerisinde kas kütlesindeki artışta azalma meydana gelir. Bu sizin antrenman ve beslenme programınızın yanlış olduğu anlamına gelmemektedir. Vücut geliştirmedeki en temel kurallardan birisi olan kazanımın zaman içinde yavaşlamasıdır. Eğer ki yaptığnıız hareketleri, tekrarları ve ağırlıkları düzenli olarak takip ediyorsanız kas kütlenizdeki artışın yavaşlamasına rağmen antrenmanlarda daha fazla ağırlık kaldırabildiğinizi de göreceksiniz. Örneğin 2 yıllık düzenli bir antrenman ve beslenme düzeni sonrasında kol kaslarınızı 1 cm’ye yakın ve bench press’te ağırlığınızı 5 kg arttırmak için 3 aylık bir sürenin geçmesi son derece başarılı denilebilir. Özellikle 2 sene sonrasında elde ettiğiniz sonuçlara aylık bazda değil de 3 aylık dönemler halinde takip etmeye çalışın.

Bu içeriğe göz atın:  Landmine Hareketleri İle Kas Gelişiminizi Hızlandırın

5. Temel Kuralları Bilin

Kas yapımı için mutlaka bilinmesi ve uygulanması gereken birkaç temel nokta bulunmaktadır. Hedeflerinize ulaşabilmek için temel olarak süreklilik göstermeli, doğru hareket tekniğini benimsemeli ve antrenman programını uygulamalı, beslenmenize dikkat etmeli, progressive overload tekniğini benimsemeli ve sonuç alınmış yöntemleri uygulamalısınız. Bunlar dışında onlarca farklı yardımcı yaklaşım da bulunmaktadır.Ancak bu temel noktaların mutlaka uygulanması gerekmektedir.

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here