Karbonhidrat Nedir? Karbonhidrat Tozu Nasıl Kullanılır?

karbonhidrat_ve_karbonhidrat_tozlari

Vücudun temel enerji kaynağı karbonhidrat nedir? Karbonhidrat içeren besinler nelerdir? Karbonhidrat tozu nedir ve işe yarar? gibi önemli birçok sorunun cevabını bu içerikte bulabilirsiniz.

Kompleks bir yapı olan insan vücudunun temel enerji kaynağı olan karbonhidrat nedir? Karbonhidrat nedir sorusunun cevabını bilmeniz halinde diyet ve antrenman programlarınızı çok daha iyi bir şekilde planlayabilirsiniz. Özellikle karbonhidrat içeren besinler hakkında da bilgi sahibi olmanız ve bunların çeşitlerini bilmeniz de doğru besinleri tüketmeye karar vermenize yardımcı olacaktır. Özellikle vücut geliştirme ile ilgilenen kişilerin tercih ettikleri karbonhidrat tozu nedir ve hangi durumlarda tercih edilebilir?

Karbonhidrat Nedir?

Karbonhidratlar vücudun birinci enerji kaynağıdır. Karbonhidrat tüketimi ile ilgili her zaman çok farklı görüşler bulunsa da, bu besin maddelerinin temel görevlerinin vücuda enerji sağlamak olduğu unutulmamalıdır. Kasları besleyici ve sağlığı koruyucu etkileri olan karbonhidratlar, tüm yaş grupları ve sporcularında performanslarını koruyabilmeleri ve arttırabilmeleri için önemli besin öğelerinden birisidir. Sindirim enzimleri tarafından parçalanamayan posalı karbonhidratlar da kalın bağırsakların çalışmasını arttırarak zararlı besin artıklarının bağırsaklarda uzun süre kalmasını önler.

Karbonhidrat İçeren Besinler Nelerdir?

Karbonhidratlar ya da karbonhidrat içeren besinler basit ve kompleks olmak üzere üzere gruba ayrılır. Örnek olarak şeker basit karbonhidratlardan olup, enerji sağlar. Ancak basit karbonhidratlardan sağlanan enerji hızlı tüketilir ve kalıcı besin öğesi barındırmaz. Şeker gibi çikolata, kek, bisküvi, pasta vb. tatlılar ile birlikte hamur işleri, meyveler, reçel, bal, pekmez gibi besinlerde bol miktarda basit şeker içermektedirler. Basit karbonhidratlar özellikle kan şekerini ani olarak yükselmesine bunun sonucunda da çabuk bir şekilde acıkmaya ve buna bağlı olarak yeniden yemek yeme ihtiyacının ortaya çıkmasına neden olurlar. Tüm bu döngünün sonucunda da hızlı ancak kalitesiz kilo alma gibi sorunlarla karşılaşılabilir.

Bu içeriğe göz atın:  Kas Kütlesi Kazanımı İçin Besin Destekleri ve Diyet

Ekmek, pilav, makarna, bulgur, kuru baklagiller ve sebzeler ise kompleks karbonhidrat içerirler. Performans ve sağlık açısından özellikle sporcular basit karbonhidratlar yerine kompleks karbonhidratları tercih ederler. Şekerli içeceklerde bulunan karbonhidratlar enerji sağlarlar ancak vitamin ve mineral içermezler. Buna ek olarak yine sporcu içecekleri de zenginleştirilmedikleri takdirde vitamin ve mineral içermezler. Meyve, sebze ve tahıllardaki karbonhidratlar enerji verdiği gibi vitamin, mineral, lif ve fitokimyasal bileşikleri içerir. Bu nedenle de bu besinlerde bulunan karbonhidratlar en çok tercih edilmesi gereken karbonhidrat kaynakları olarak tercih edilmektedir.

Vücut Geliştirme ve Karbonhidratlar

Antrenman sırasında kullanılan enerjinin temel kaynağı karbonhidratlardır. Vücut antrenman sırasında ihtiyaç duyduğu karbonhidratı karaciğer ve kas dokularındaki glikojenlerden sağlar. Enerji dayanıklılık ve yoğun antrenmanlarda sporcuya güç verir. Yiyecekler ile birlikte alınan karbonhidratlar, karaciğer ve kaslarda glikojen olarak depolanır. Kaslarda yaklaşık 300-400 gram, karaciğerde 75-100 gram kadar glikojen deposu bulunmaktadır. Sporcular yüksek karbonhidratlı beslenme programları ile glikojen depolarını 1.5-2.0 kata kadar arttırabilirler. Eğer vücut antrenman sırasında ihtiyaç duyduğu karbonhidrata erişemezse enerji üretimi için yağ ve proteini kullanır. Ancak bu durumda performansın düşmesine neden olur. Sporcunun glikojen deposu ne kadar fazlaysa antrenman sırasında performansı da o kadar fazla olur. Özellikle azalmış ya da boşalmış olarak glikojen depoları ile antrenmana devam etmeye çalışmaları sakatlanma riskini arttırır. Bu nedenle de birçok sporcu antrenman öncesinde glikojen depolarını doldurmak için karbonhidrat alırlar. Tam bu noktada karbonhidrat tozu ile ilgili detayları da öğrenmek faydalı olacaktır.

Karbonhidrat veya Karbonhidrat Tozu Kilo Aldırır mı?

Karbonhidrat alımında dikkat edilmesi gereken önemli noktalardan birisi de kontrolsüz ve yüksek miktarda karbonhidrat alımının kilo alımına neden olmasıdır. Fazla tüketilen karbonhidrat karaciğer ve kaslarda depolanabilen miktarı aşacak olursa karaciğer kendisine ulaşan glikozu daha kalıcı bir enerji deposu olması nedeniyle yağa dönüştürür. Karaciğer genellikle yarım günlük glikojen ihtiyacını depolayabilecek yapıda olmasına karşın yağ hücrelerinde böyle bir kısıtlama yoktur. Bu nedenle yaklaşık olarak 2-3 saatte bir az miktarda karbonhidrat alınması, depolanmadan yavaş bir şekilde harcanmasına ve biriktirilmeden glikoza dönüştürülüp enerji olarak kullanılmasını sağlayacaktır.

Bu içeriğe göz atın:  Karbonhidratlar ve Vücut Geliştirme

sporcularda karbonhidrat gereksinimi antrenman türüne, yoğunluğuna ve süresine bağlı olarak değişir. Düzenli spor yapmayan kişilerde enerjinin karbonhidrattan elde edilme oranının %50-55 civarında olması önerilirken, spocularda bu değerin %60-65’e, çok yoğun antrenman ve dayanıklılık gerektiren sporcularda ise %70’e kadar kadar çıkmaktadır. Sporcuların günlük karbonhidrat ihtiyacını ağırlıklarına göre hesaplanmakta, antrenman şiddeti ve süresine göre günlük 5-10 gram/kg arasında olmalıdır.

Karbonhidrat Tozu Nasıl Kullanılır?

Vücut geliştirme ile ilgilenen sporcuların birçoğu kilo alma konusunda sorun yaşamaktadırlar. Günlük alınan karbonhidrat ve protein miktarlarına dikkat edildiği takdirde kilo alma sorunu rahatlıkla çözülebilir. Bu konuda sorun yaşayan sporcular özellikle antrenman öncesinde enerji vermesi amacıyla karbonhidrat alımını yaptıktan sonra da antrenmanın tamamlanmasından itibaren protein tozu ile birlikte kaybettikleri karbonhidratları yeniden tamamlamak için karbonhidrat tozlarını tercih etmektedirler. Bununla birlikte antrenman sonrasında karbonhidrat alınması kas kütlesine enerji verecek ve kilo alınmasına da yardımcı olacaktır. Karbonhidrat tozlarının kullanımında ise antrenmandan yarım saat önce ve antrenmandan hemen sonra en fazla iki porsiyon olacak şekilde karbonhidrat tozunu soğuk veya yağsız süt ile birlikte alınmasına dikkat edilmelidir.

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here