Karbonhidrat Döngüsü Diyet Programı

5
99
Karbonhidrat döngüsü diyet programı

Vücut geliştirme için uygulayabileceğiniz diyet programı şablonu olan karbonhidrat döngüsü ile ilgili her şeyi bu içerikte bulabilirsiniz.

Bu diyet programı aynı anda hem açlığın hem de tokluğun yaşandığı bir yöntemdir. Bununla birlikte programın temel aldığı nokta ise makro alımlarında sadece karbonhidrat miktarına odaklanılmasıdır. Uzun süreler boyunca karbonhidrat almanın yasak olduğu programda sadece çok kısa zaman aralıklarında karbonhidrat tüketmenize izin verilmektedir.

Karbonhidrat döngüsü olarak adlandırılmasının nedeni de karbonhidrat alımının zaman ve miktara bağlı olmasından almaktadır. Diyet programının temel amacı da birçok diyet programı gibi yağ kaybının en yüksek seviyeye çıkarılabilmesidir. Bu diyet programı ketojenik & düşük karbonhidrat diyetinin aksine küçük zaman aralıklarında dahi olsa yüksek miktarda karbonhidrat almanıza izin verir. Ayrıca bu diyet programı bazı kaynaklarda ketojen döngüsü olarak adlandırılmaktadır.

Karbonhidrat Döngüsü Diyet Programının

Karbonhidrat döngüsü diyet programı seksenli yılların sonunda ve doksanlı yılların başında dünyaca ünlü vücut geliştirme sporcusu Franco Carlotto tarafından önerilmiştir. Önerildiği dönemde özellikle yüksek ve düşük karbonhidrat diyetleri çok yaygın bir şekilde uygulanmaktaydı. Carlotto tarafından önerilen bu yaklaşım bu iki diyet programına bir alternatif oluşturmuştur. Bu yöntem aslında zaten bilinen ve diyet programlarında uygulanan temel felsefeleri de kendi içine alan yeni bir yaklaşım olarak zaman içinde de oldukça popülerlik kazanmıştır.

Bu içeriğe göz atın: Ketojenik & Düşük Karbonhidrat Diyet Programı

Karbonhidrat Döngüsü Temel Kuralları ve Diyet Programı

Bu diyet programında genel olarak 5 gün boyunca çok düşük miktarda karbonhidrat alınması gerekmektedir. Bu da günlük olarak yaklaşık 50 gram karbonhidrat anlamına gelmektedir. 6. ve 7. günlerde ise karbonhidrat alımı 450-600 grama kadar arttırılmaktadır. Yüksek karbonhidrat alınan günlerce ise yağ alımı çok düşük oranda tutulmalıdır. Karbonhidrat yüklemesindeki temel amaç hafta boyunca düşük karbonhidrat alımından dolayı düşen glikojen seviyelerini tekrar yükseltmektedir. Ek olarak hafta boyunca etkilenen hormonların tekrar düzene sokulması amaçlanmaktadır.

Bu içeriğe göz atın:  Kahvaltı İçin 5 Farklı Yüksek Protein İçeren Besin

Karbonhidrat yüklemesinin yapıldığı günleri bu diyeti özellikle ketojenik diyetten ayıran özelliğidir. Yüksek yoğunluklu ve miktarda karbonhidrat alımı ile birlikte vücudun ve metabolizmasının ihtiyaçlarını kısa bir süreliğine de olsa karşılaması amaçlanmıştır. Bu yöntem özellikle yüksek yoğunluklu antrenman programları uygulayan ve yağ kaybını hedefleyen vücut geliştirme sporcuları için son derece uygundur.

Öğün Zamanlaması, Sıklığı ve Kısıtlamalar

Bu diyet programında öğünlerin zamanları ile ilgili olarak kesin kurallar yoktur. Bunun birlikte günlük öğün sayısı içinde bir kural bulunmamaktadır. Günlük karbonhidrat hedefinizi tutturduğunuz sürece öğün sayısı ve miktarını kendinize göre ayarlayabilirsiniz. Karbonhidrat döngüsü makro alımları üzerinde keskin kurallar koyar. Haftada 5 gün karbonhidrat alımını günde 50 gram, son iki gün ise 450-600 gram kadar almanıza izin verir. Bu arada yağ alımı da son derece düşük olmalıdır.

Bu içeriğe göz atın: Intermittent Fasting Diyet Programı

Diyet Programının Evreleri Var mı?

Bu diyet programında iki evre bulunmaktadır;


  • Düşük karbonhidrat evresi (5 gün)
  • Yükleme (yüksek karbonhidrat) evresi (2 gün)

Bu evreler genellikle 5 gün düşük, 2 gün yeniden yükleme olacak şekilde uygulanmaktadır. Ancak kişiler kendi durumlarına göre 6 gün düşük 1 gün yeniden yükleme olacak şekilde de uygulayabilirler. Aylık diyet programı planlayanlar ise 5:1, 6:1 gibi oranları tercih edebilirler. Çok yoğun ve ağır vücut geliştirme antrenmanları yapanlar ise 4:1 veya 3:1 oranını tercih edebilirler.

Kimler Uygulayabilir?

Bu yöntem genellikle düşük karbonhidratla beslenme durumunda kendilerini halsiz hissetmeyen yani bu yaklaşımı kaldırabilen herkes için uygundur. Bununla birlikte yoğun antrenman programı uygulayan vücut geliştirme sporcuları da bu diyet programını tercih edebilirler. Özellikle yoğun antrenman programı uygulayanlar yeniden yükleme günleri ile uyumlu olacak şekilde antrenman programlarını ayarladıkları takdirde antrenman performansında da düşüş yaşama sorununun önüne geçebilirler.

Bu içeriğe göz atın:  Vücut Geliştirme İçin Diyet Programı Nasıl Planlanır?

Uygulaması Kolay mı?

Kolaylık kavramı kişiden kişiye değişse de genellikle bazı ağır diyet programları ile kıyaslandığında bu diyet programı son derece uygulanabilir kalmaktadır. Özellikle öğün ve zaman kısıtlaması olmadığı için günlük beslenme düzenini herkes kendi oluşturabilir. Bu diyet programındaki en zor nokta düşük karbonhidrat alınan günlerde yaşanacak alışma dönemidir. Bu dönem atlatıldıktan sonra ciddi miktarda yağ kaybı ile motivasyonda yükselecektir. Özellikle yeniden yükleme günlerinde bir günde 450-600 gram karbonhidrat almak için ciddi miktarda yemek yemeniz gerekecektir. Düşük karbonhidrat günlerindeyken kendinizi yeniden yükleme dönemini düşünerek motive edebilirsiniz.

Karbonhidrat döngüsü diyet programı

Karbonhidrat Döngüsü Diyet Programı İle İlgili Bilimsel Veriler

Karbonhidrat döngüsü ile ilgili kayıtlarda kontrollü bir deney veya bilimsel çalışma yer almamaktadır. Ancak bununla birlikte ketojenik diyetle ilgili literatürde yer alan birçok çalışma düşük karbonhidrat alımının diyet programlarında faydasını ortaya koymuştur. Bu nedenle nispeten benzer temel üzerine kurulan bu diyet programı da verimli olacaktır. Yıllar boyunca bu kadar yaygın ve çok kişi tarafından uygulanması da bunun bir göstergesidir. Esasında karbonhidrat döngüsü diyet programı ketojenik diyetin vücut geliştirme ile ilgilenen sporculara uygun olarak kas gelişimi ve yağ kaybı için uyarlanmıştır bir versiyonu olarak tanımlanabilir.

Bu içeriğe göz atın: Düşük Karbonhidrat Diyetine Eklenebilecek 10 Besin

  • Vücut geliştirme konusunda kısa, orta ve uzun vadeli hedeflerinize ulaşmak için doğru bir şekilde planlanmış antrenman ve diyet programı uygulamanız kaçınılmaz bir gerekliliktir. Hedeflerinize en kısa sürede ulaşabilmeniz için Kas ve Güç | Remote PT “Kişiye Özel Uzaktan Eğitim” paketlerini inceleyebilir ve ihtiyacınıza uygun olanını tercih edebilirsiniz.
  • Karbonhidrat Döngüsü Diyet Programı içeriği ile ilgili değerlendirmelerinizi ve aklınıza takılan soruları yorum bölümü veya Kas ve Güç | FORUM aracılığı ile paylaşabilirsiniz.
Bu içeriğe göz atın:  Paleo Diyet Programı

Not: Tüm antrenman programları, egzersizler ve hareketler tamamen öneri amaçlıdır. Spor yapmadan önce mutlaka bir uzmana danışmalısınız.5 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here