Kaliteli Uyku İçin Yatmadan Önce 8 İpucu

daha-kaliteli-bir-gece-uykusu-icin-8-ipucu

Uyku, antrenman ve beslenme ile birlikte, sağlıklı bir vücudun üç temel direğinden birisidir. Bu direklerin her biri diğeri kadar eşit derecede önemlidir ve eğer bunlardan bir tanesi bile ihmal edilirse, vücudunuz asla gerçek potansiyelini gösteremeyecektir. Kaliteli uyku için uygulayabileceğiniz 8 öneriyi bu içerikte bulabilirsiniz.

Huzurlu bir gece uykusunun önemine rağmen, elde edilen istatistikler, insanların büyük bir bölümünün her gece yeterli miktarda gece uykusu alamadığını gösteriyor. Bu sayının 30-50 milyon arasında olduğu tahmin edilmektedir. Kaliteli uyku eksikliği, vücudun hormonal düzenini hızla karmaşık hale getirebilecek bir sorundur; ne yazık ki bu soruna kas sisteminin inşası, testosteron ve büyüme hormonu gibi iyileşme hormonlarının düşürülmesi de dahildir. Bu durum yalnızca bedene yağ eklemeye, iyileşme sürecini yavaşlatmaya ve güç ile kas kazanımlarının istediğinizin çok çok çok az seviyede olmasına neden olur. Uykunun hem nicelik hem de kalitesini iyileştirmenin anahtarı yatma saati alışkanlıklarını geliştirmekten geçmektedir. Bunu yaparak, gece boyunca vücudunuza artık kapanma zamanının geldiğini öğretecek ve haplar, reçeteler veya pahalı uyku apnesi testlerine gerek kalmadan uzun vadede uyku kalitenizi yükselteceksiniz. Aşağıda, vücudunuzu daha iyi uykuya hazırlamak için hemen alabileceğiniz adımlar atılmaktadır. Bu numaraları aşağı yukarı bir hafta boyunca denemeyin ve uyku kalitenizde ki düzelmeyi gözlemleyin. Eğer ilk haftada düzelmezse endişelenmeyin. Her insan, bedenine yapılan müdahalelere farklı oranlarda tepki verirler, bu sebeple kendinize biraz daha uzun süre vermek zorunda kalabilirsiniz. Kaliteli uyku için 8 ipucu için okumaya devam edin.

Bu içeriğe göz atın: İnsülin Direnci Nedir? Gizli Şeker Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

1) Yatma Saatinizi Düzenleyin

Unutmayın, uyku saati alışkanlığını düzenlemek uyku kalitesini artırmanın önemli bir parçasıdır ve bu alışkanlığı düzenlemenin en kolay yolu tabii ki her gece aynı saatte yatmaktır. Bu bir rutin haline geldiğinde, zamanla uykuya dalma konusunda rahatlayacaksınız.

Bu içeriğe göz atın:  Tip 1 Diyabet Nedir? Tip 1 Diyabet Belirtileri Nelerdir?

2) Kaliteli Uyku İçin Karanlıkta Uyuyun

İnsanlığın ilk zamanlarını düşünün, çevremizde yapay ışık yoktu. Bu sebeple insan vücudu karanlık bir odada uyuyacak şekilde gelişti. Odanızda ne kadar az ışık bulundurursanız o kadar iyi olur. Bazen, çalar saatten gelen donuk bir ışık bile uyku düzenimizi bozmak için yeterlidir, bu sebele ortamda bulunan ışık yayıcı cisimlerden kurtulmayı amaçlayın.

3) Yatmadan 1-2 Saat Önce Tüm Elektronik Cihazlara Veda Edin

Bu madde tüm dizüstü bilgisayar, TV, iPad / Pod veya cep telefonu gibi cihazları kapsamaktadır. Sözü edilen elektronik cihazlardan gelen parlak görüntüler, iyi bir gece dinlenmesinin önemli bir bileşeni olan melatonin üretimini bastırdığı bilimsel olarak gösterilmiştir.

4) Magnezyum Yağını Deneyin

Magnezyum en çok bilinen uyku ilacı mineralidir. Ancak, çoğu oral esaslı magnezyum takviyesinin problemi, optimal şekilde emilmemesidir. Magnezyumdan en iyi şekilde yararlanmak için cildinize sürmeniz gerekiyor ve bunun için en iyi yöntem magnezyum yağı içeren malzemelerdir. Bunun için de en iyi zaman, gece alınacak bir duşun ardı en iyi vakit olacaktır.

Bu içeriğe göz atın: Melatonin Hormonu ve Uyku

5) Uyumadan Önce Okuyun

Otobiyografilerin yatmadan önce okudumak için birebirdir. Bu tür kitaplar uykunuzun gelmesine yardımcı olabilecektir ancak, kitap okuyayım derken sizi içine çekecek ve akışına bağlayacak kitaplardan uzak durmanız önerilir.

6) Germe Hareketlerini Deneyin

Bir dizi statik gerilme hareketleri uygulamak, tercihen sıcak bir duş sonrasında vücudunuzu yumuşatır ve genel olarak iyi hissetmenizi sağlar. Bu sizi daha iyi uykuya geçirecek ve siz de ağrılarınızdan zamanla kurtulacaksınız.

7) Güneş Işığıyla Buluşun

Her gün en az on beş dakika doğrudan güneş ışığı alın. Bu, uyku kalitenizi artıracak melatonin seviyenizi arttırmanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca, daha iyi uyumak için melatonin takviyelerine dönmek zorunda kalmaktan kurtulursunuz.

Bu içeriğe göz atın:  En İyi Antrenman Performans İçin Protein Tüketimi

8) Yatmadan Önce Papatya Çayı İçin

Papatyanın, endişeyi azalttığı ve vücudu rahatlattığı gösterildi. Bunun dışında, sıcak bir bardak çayla oturmaktan ve yatağa hazırlanırken yudumlamak zihinsel olarak da sizi rahatlatacaktır.

Kaliteli uyku, hem performans hem de estetik açıdan daha iyi sonuçlar elde etmenizi sağlayacaktır. Unutmayın, daha iyi bir gece dinlendirmesi iyi yatma alışkanlıklarına dayanır. Eğer bu maddeleri takip eder ve disiplini elden bırakmazsanız gün içinde de hem daha net bir zihin hem de daha iyi bir vücuda sahip olacaksınız.

Bu içeriğe göz atın: Gece Uykusundan Önce Protein Tüketimi


  • Daha İyi ve Kaliteli Uyku İçin 8 İpucu içeriği ile ilgili değerlendirmelerinizi ve aklınıza takılan soruları yorum bölümü  aracılığı ile paylaşabilirsiniz.

Not: Tüm antrenman programları, egzersizler ve hareketler tamamen öneri amaçlıdır. Spor yapmadan önce mutlaka bir uzmana danışmalısınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here