Kafein Nedir? Kahvenin Faydaları Nelerdir?

10
115

Kafein Nedir Kahvenin Faydaları Nelerdir

Birçok insan sabahları güne enerjik başlamak için kafein tüketiyor. Peki kafein nedir, kahvenin faydaları nelerdir? Kahve tüketiminin zararı var mıdır gibi soruların cevaplarını biliyor musunuz?

Her sabah hatta gün boyunca belki milyarlarca insan hem uyanmak hem de daha enerjik olmak için kafeine güveniyor. Peki kafein nedir? Kafein en basit şekilde açıklamak gerekirse dünyada en yaygın olarak kullanılan uyarıcı maddelerden birisidir. Kafein ise en çok kahvede bulunmaktadır. Kafein tüketimi ile ilgili olarak negatif yapılan konuşmaların bir çoğu uykusuzluk ve anksiyete ile ilgidir. Kafein ve kahve tüketimi ile ilgili konuşulan bu negatif etkilerinin yanı sıra kanıtlanmış birçok faydası da bulunmaktadır. Bu içerikte ise hem kafein hem de kahvenin faydaları ile bilgilerin yanı sıra bilmeniz gereken birçok bilgi daha bulunmaktadır.

Bu içeriğe göz atın: Steroid Nedir? Steroid Kullanımı ve Yan Etkileri

Kafein Nedir?

Kafein çay kahve kakao bitkilerinde çok yaygın olarak bulunan doğal bir uyarıcı maddedir. Kafein beyin ve merkezi sinir sistemini uyararak daha enerjik bir hale geçmenize ve yorgunluk hissinin azalmasına neden olur. Kafein içeren bitkiler ile ilgili olarak yapılan çalışmalar M.Ö. 2800 yıllarına kadar dayanan demlenmiş çaylara ilişkin bilgilere ulaşmıştır. Kahvenin keşfi ise çok ilginç bir şekilde Etiyopyalı bir çobanın keçilerinin kahve bitkisini tüketmeleri ile daha enerjik olduklarını fark etmesi ile ortaya çekmiştir. Kafein içeren alkolsüz içecekler ise 1800’lü yılların sonlarına doğru satılmaya başlanmıştır. Bu ürünleri ise daha sonraki yıllarda piyasaya sürülen enerji içecekleri takip etmiştir. Günümüze bakıldığında ise dünya nüfusunun neredeyse %80’i her gün kafein içeren ürünler tüketmektedir. Bu oran Amerika Birleşik Devletleri, Kanada ve Meksika’nın bulunduğu Kuzey Amerika’da ise %90’ın üzerindedir.

Bu içeriğe göz atın: Lazar Angelov Antrenman Programı

Kafein Nasıl Etki Gösterir?

Kafein tüketildiğinde bağırsaklarda hızlı bir şekilde emilerek kan dolaşımına aktarılır. Buradan karaciğere gider ve çeşitli organların işlevlerini etkileyecek şekilde bileşenlerine ayrılır. Kafein ile ilgili yapılan çalışmalarda kafeinin asıl etkisinin beyinde görüldüğü belirtilmektedir. Kafein beyninizi rahatlatan ve yorgun hissetmenize neden olan bir nörotransmitter olan adenosinin etkilerini engelleyerek işlev görmektedir. Normal koşullarda adenosin seviyesi gün içinde artarak yorgun hissetmenize ve uyumak istemenize neden olmaktadır. Kafein, beyindeki adenosin reseptörlerine onları aktive etmeden bağlanarak enerjik olmanızı ve uyanık kalmanızı sağlar. Bu da yorgun hissetmenize neden olan adenosin etkilerinin azalmasına neden olur. Bununla birlikte kafein tüketimi ile birlikte kandaki adrenalin düzeyi, dopamin ve norepinefrin gibi nörotransmitterlerin aktivitesi de arttırılabilir. Bunun sonucunda da beyin uyarılarak daha uyanık, dikkatli, odaklı ve verimli hale getirilebilir. Tüm bu özellikleri göz önüne alındığında kafein psikoaktif bir ilaç olarak da adlandırılmaktadır. Bir fincan kahvede bulunan kafeinin normal koşullarda kan dolaşımına girmesi 20 dakika, tüm etkinliğine ulaşması ise 1 saat sürmektedir.

Bu içeriğe göz atın:  Steroid Nedir? Steroid Kullanımı ve Yan Etkileri

Kafein İçeren Yiyecek ve İçecekler

Kafein doğal olarak bazı bitkilerin tohumları, kabukları ve yapraklarında bulunmaktadır. Bu doğal kaynaklar ise tarımsal yöntemlerle elde edildikten sonra kafein içeren yiyecek ve içeceklerin üretilmesinde kullanılırlar. Kafein içeren ve en yaygın olarak tüketilen besinlerin listesini ise aşağıda bulabilirsiniz.

240 ml içecek başına kafein miktarı

 • Espresso: 240-720 mg
 • Kahve: 100-200 mg
 • Enerji içeceği: 50-150 mg
 • Demlenmiş çay: 40-120 mg
 • Alkolsüz içecekler: 20–40 mg
 • Kafeinsiz kahve: 3–12 mg
 • Kakao içeceği: 2–7 mg
 • Çikolatalı süt: 2–7 mg

Bu içeceklerin yanı sıra sütlü çikolata 30 gramda 1-15 mg ve bitter çikolata ise 5-35 mg kadar kafein içermektedir.

Bu içeriğe göz atın: Hızlı Kilo Alma Rehberi: Nasıl Kilo Alınır?

Beyin Fonksiyonları Açısından Kahvenin Faydaları

Kafein en çok kahvede bulunduğu için kafein veya kahve tüketimi eş anlamlı olarak kullanılabilir. Bu nedenle öncelikle kahvenin faydaları konusunda detaylı bilgiler vermek son derece yararlı olacaktır. Özellikle kahvenin faydaları olarak bakıldığında kafein tüketimi ile birlikte daha önce açıklanan adenosinin blok edilmesi mümkündür. Bu da dopamin ve nöroepinerfin miktarında artışa sebebiyet verir. Bu etkileşimin sonucunda ise beyin genel ruh haliniz ve fonksiyonları üzerinde olumlu etki doğurur. Kafein tüketimi ve kahvenin faydaları ile ilgili olarak yapılan çalışmada 38 ile 450 mg arasında kafein tüketen kişilerin refleks sürelerinde azalma, kısa süreli hafız ve beyin işlevlerinde gelişme gözlenmiştir. Bununla birlikte kahve tüketimi ve kahvenin faydaları ile ilgili bir diğer araştırmada da gün 2 veya 3 adet kafeinli kahve tüketen kişilerin %45 oranında intihara daha az eğimli olduğu, depresyon riskinin de %13 daha az olduğu belirtilmiştir.


Moralinizin yerine gelmesi için kahve tüketmeniz durumunda ise dikkat etmeniz gereken bir detay söz konusu. Özellikle kafanızı biraz dağıtmak ve moralinizi yerine getirmek için kahve tüketmeyi düşünüyorsanız bunun için iki kahve arasında 8 saat kadar bir ara vermeniz gerekiyor. Çünkü yapılan çalışmalara göre ard arda tüketilen kafeinin moral üzerinde fazladan bir etkisi olmuyor. Tüm bu verilere ek olarak kahvenin faydaları ile ilgili olarak yapılan bir diğer araştırmada da günde 3 ile 5 bardak kahve tüketiminin Alzheimer ve Parkinson gibi beyin hastalıklarını %28-60 oranında azalttığı belirtilmektedir.

Bu içeriğe göz atın:  Deadlift Uzmanı Hugh Jackman

Bu içeriğe göz atın: Omuz Ağrısının Nedenleri Nelerdir? Omuz Ağrısı Nasıl Engellenir?

Kilo Vermek ve Metabolizma Açısından Kahvenin Faydaları

Kafeinin merkezi sinir sistemi üzerindeki hızlandırıcı etkisi nedeniyle metabolizma hızını %11’e, yağ yakımını ise %13’e kadar arttırabilmektedir. Rakamlarla konuşmak gerekirse ise günlük 300 mg kadar kafein tüketilmesi günlük olarak 79 kalorinin fazladan yakılması anlamına gelmektedir. 79 kalori küçük bir rakam gibi gelse de yıllık olarak 1 kilo artışına denk gelmektedir. Bununla birlikte kafein, kahve tüketimi ve kahvenin faydaları ile ilgili olarak yapılan bir çalışmada düzenli olarak kafein tüketen kişilerin tüketmeyenlere göre ortalama olarak 0.4 ile 0.6 kg daha zayıf oldukları ortaya çıkmıştır.

Bu içeriğe göz atın: Sporcu Beslenmesi: Spor Öncesi Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Antrenman Performansı Açısından Kahvenin Faydaları

Vücut geliştirme ve antrenman açısından kafein tüketimi ve kahvenin faydaları düşünüldüğünde kafein yağın yakıt olarak kullanımını arttırabilir. Bu olayın en önemli etkisi ise kaslarda depolanan glikozun daha uzun süreli kullanılması ve kasların daha geç yorgunluk sınırına ulaşmasıdır. Buna et olarak kafein tüketimi kas kasılmalarını arttırarak yorgunluk toleransının da artmasına neden olur. Yapılan araştırmalara göre ise vücut ağırlığı için her kilo başına antrenmandan 1 saat önce tüketilen 5 mg kafeinin antrenman performansını %5’e kadar arttırdığını göstermiştir. Bu konu ile ilgili olarak yapılan güncel araştırmalarda ise 5 mg oranının 1.4 mg’a kadar da düşürülebileceğini belirtilmiştir. Ayrıca ağır antrenmanlarda hissedilen zorluk hissinin de %6’ya kadar düştüğü de açıklanmıştır.

Bu içeriğe göz atın: Antrenman Sonrası Ne Kadar Protein Alınmalıdır?

Kalp Hastalıkları ve Diyabet Açısından Kahvenin Faydaları

Kafein tüketimi kalp hastalıkları riskini bilinenin aksine arttırmamaktadır. Günlük olarak 1 ile 4 fincan kadar kahve tüketen kadın ve erkeklerin %16-18 oranında daha az kalp hastalığı riski taşıdıkları da yapılan araştırmalar ile ortaya konulmuştur. Günlük 2 ile 4 kadar kahve ya da yeşil çay tüketmenin de inme gibi felç risklerini de %14-20 arasında azalttığı belirtilmiştir. Kahve tüketimi bazı insanlarda tansiyonun artmasına da neden olabilir. Ancak kahve tüketimi nedeniyle meydana gelen tansiyon artışı çok az bir miktarda olduğu için sağlık açısından ciddi bir risk taşımamaktadır. Şeker hastalığı ve kahvenin faydaları ile ilgili olarak yapılan çalışmalarda ise düzenli olarak kahve tüketen kişilerin tip 2 diyabet geliştirme %29’a varan oranlarda düşüş gözlenmiştir.

Bu içeriğe göz atın:  Yağ Yakmak İçin Uyumadan Önce İçilebilecek 10 İçecek

Bu içeriğe göz atın: Diyabet Nedir? Diyabet Türleri Nelerdir?

Kahvenin Faydaları

Kafein ve kahve tüketiminin sağlık açısından yukarıda açıklananlara ek olarak diğer faydaları da aşağıda verilmiştir;

 • Kahve karaciğer hasarı riskini %84’e kadar azaltabilir. Karaciğer hastalıklarının ilerlemesin ide yavaşlatabilir ve uygulanan tedaviye verilen yanıtı da iyileştirebilir.
 • Kahve tüketimi hem kadınlar hem de erkekler için erken ölüm riskini %30’a kadar azaltabilir.
 • Günde 2 ile 4 bardak kahve tüketilmesi karaciğer kanseri riskini %64’e kolorektal kanser riskini de %38’e kadar azaltabilir.
 • Günde 4 bardak veya daha fazla miktarda kahve tüketilmesi cilt kanseri riskini %20 oranında azaltabilir.
 • Kahve tüketimi çoklu skleroz (MS) geliştirme riskini %30’a varan oranlarda azaltabilir.
 • Düzenli kahve tüketimi gerginliği önler ve daha pozitif bir ruh hali içinde olmanızı sağlar.
 • Kahvenin bir diğer faydası da bağırsak sağlığını desteklemesidir.

Bu içeriğe göz atın: 1 Haftada Göbek Eritmek ve Kilo Vermek İçin 7 Öneri

Kahvenin Zararları ve Yan Etkileri

Kafein tüketimi genellikle sağlıklı olarak kabul edilmektedir. Ancak yine de kahvenin zararları konusunda bilgi sahibi olmak gerekmektedir. Kahvenin zararları konusunda belki de ilk sırada gelen şey kafeinin bağımlılık yapmasıdır. Bu da özellikle hassas genetik yapıya sahip olan kişilerin daha duyarlı hale gelebilmesine neden olabilir. Aşırı kahve tüketimi durumunda ise anksiyete, huzursuzluk, titreme, düzensiz kalp atışı ve uyku sorunları da yaşanabilir. Aşırı kahve tüketimi sonucunda baş ağrısı, migren ve yüksek tansiyon gibi diğer sağlık sorunları da gözlenebilir. Kahvenin zararları göz önüne alındığında gebelik durumlarında aşırı miktarda kafein tüketimi düşük riskinin ortaya çıkmasına neden olabilir.


 • Kafein Nedir? Kahvenin Faydaları Nelerdir? içeriği ile ilgili değerlendirmelerinizi ve aklınıza takılan soruları yorum bölümü aracılığı ile paylaşabilirsiniz.

Not: Tüm antrenman programları, diyet programları, egzersizler ve hareketler tamamen öneri amaçlıdır. Spor yapmadan önce mutlaka bir uzmana danışılması gerekir.10 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here