İsveç Diyeti Nedir? İşveç Diyeti ile Kilo Vermek

İsveç diyeti kilo vermek ve zayıflamak için uygulayabileceğiniz, 2 hafta gibi bir sürede vücudunuzdaki fazla yağlardan kurtularak  hedeflerinizi gerçekleştirebileceğiniz bir diyet programıdır. Her yaz dönemi öncesinde kilo sorunu olanlar göbek eritmek, kilo vermek, zayıflamak, yağ yakmak gibi farklı isimler adı adı altında hayalinizdeki vücuda kavuşmak için farklı yöntemler çeşitli hızlı zayıflama yöntemleri veya diyet programları deniyor olabilirsiniz. Bu amaçlarınız doğrultusunda metabolik diyet, Danimarka diyeti ya da İskandinavya diyeti adlarıyla da bilinen ancak ülkemizdeki yaygın adıyla İsveç diyeti ile kilo vermek sizin için son derece başarılı bir alternatif olabilir. Ancak bu diyeti uygulamadan önce bilmeniz gereken en önemli şey bu diyet programını başarıyla tamamlayabilmeniz için çok sağlam bir iradeniz, kararlılığınız ve azminiz olmalıdır. İsveç diyeti nasıl yapılır diye merak ediyorsanız okumaya devam edin.

İsveç Diyeti Nedir?

İsveç diyeti 13 gün süren, son derece verimli olan ancak çok sıkı kuralları olan ve birçok kişiyi zorlayan bir beslenme programıdır. Önerilen beslenme programını tam olarak uygulamanız halinde 13 günlük sürede 6-15 kg kadar yağ kütlenizden kaybetmeniz mümkün olabilir.

Bu diyetin temel amacı kilo vermek ve zayıflamak için vücudunuzun süregelen metabolizma alışkanlıklarını temelden sarsmak ve bu sayede bambaşka bir düzene geçmesini sağlamak olarak özetlenebilir. Diyetin tanımlaması bu şekilde yapıldığında kulağa çok hoş gelebilir ancak uygulama yöntemi sizi biraz hatta fazlasıyla zorlayabilir. İsveç diyeti ile ilgili elde edilen tecrübelere göre bu programın uygulanması ile kazanılan metabolizmik alışkanlık birkaç yıl boyunca korunabiliyor. Bu nedenle de diğer diyet programlarında karşılaşılan programın sonlandırılmasının ardından hızla kilo alma sorununun da önüne geçilmiş oluyor. Zayıflamak hiçbir zaman hem bu kadar kolay belki de bu kadar zor olmamıştı. İsveç diyetini bir kere uyguladıktan sonra en az 24 ay tekrar uygulamamanız gereklidir. İsveç diyeti gibi bu kadar ağır bir diyetin çok sık aralıklarla uygulanması vücudunuza ciddi anlamda zarar verebilir. O nedenle bu diyeti 13 gün süreyle bir kere uygulayın ve sonrasında hayatınızda düzenli spor yaparak ve sağlıklı beslenerek devam edin.

Bu içeriğe göz atın:  6 Günlük Ağırlık ve Kardiyo Antrenmanı Programı

Sadece bu diyet için değil hangi diyet programı uygulanırsa uygulansın sağlıklı gıdalarla beslenmek gereklidir. Sağlıklı beslenme sadece kilo kaybını sağlamaz aynı zamanda vücut sağlığının korunmasında da yardımcı olur.

İsveç Diyeti Listesi

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi İsveç diyeti 13 gün süreyle uygulanan ve çok sıkı olarak takip edilmesi gereken bir diyettir. Diyet programında her gün ve her öğünde ne yenilmesi gerektiği son derece detaylı bir şekilde açıklanmıştır ve bu listenin dışına kesinlikle çıkılmamalıdır. Listenin dışına çıkılmaması konusu son derece sıkı bir kuraldır listede bulunan çay ile kahvenin dahi yerini değiştirmezsiniz. Bu belki sizin için zor olabilir ama hayallerinize sadece 13 gün içinde ulaşabileceğinizi unutmayın !

Programda değişiklik yapabilir miyim?

İsveç diyeti programında herhangi bir şekilde en ufak değişiklik yaparsanız veya kuralları bozarsanız diyeti hemen sonlandırmalı ve en az 6 ay süreyle tekrar uygulamamanız gerekir. Diyeti sonlandırmayıp devam etseniz dahi hedefinize ulaşmanız mümkün olmayacaktır. Unutmayın İsveç Diyeti ile kilo vermek ve zayıflamak kolay bir iş değildir. Disiplinli bir şekilde diyet programınıza sadık kalıp uygulamanız gerekmektedir.

Ne kadar su içmeliyim?

İsveç diyetini uyguladığınız 13 günlük süre boyunca günlük tükettiğiniz su miktarını 2,0-2,5 litrenin altına kesinlikle düşürmemelisiniz. Kilo vermek ve zayıflamak için su en büyük yardımcıların başında gelmektedir. 13 günün sonunda ise normal beslenme programınıza dönebilirsiniz anca tabiki dengeli, sağlıklı ve temiz beslenmeye başlamalısınız. Normal dönemde uyguladığınız beslenme programınız da şeker, yağ, vitamin, protein ve mineral alımlarınıza mutlaka dikkat etmelisiniz.

İsveç Diyeti Programı

İsveç diyeti beslenme programı aşağıdaki tabloda gün ve öğün bazında detaylı olarak verilmiştir. Gördüğünüz gibi son derece detaylı bir program söz konusu ve uygulaması da zor olabilir. İsveç diyetinin başarılı olabilmesi için bu 13 günlük programın birebir ve eksiksiz olarak uygulanması gerekmektedir. Bu dikkat etmeniz gereken en önemli kuraldır.

İsveç Diyet İçin Motivasyonumu Nasıl Arttırabilirim?

Kilo vermek ve zayıflamak için bu seviyede zor olan bir beslenme programını tek başınıza uygulamak son derece zor olabilir. Bu nedenle sizin gibi kilolarından şikayetçi olan ve zayıflamak isteyen bir arkadaşınız ile bu diyeti uygulamanız hem motivasyonunuz hem de başarı oranınızı arttıracaktır. Diyetin başlangıcı için çalışmadığınız ve herhangi bir programınızın olmadığı pazar günü iyi bir başlangıç olabilir. Bu sayede hem diyet programına biraz adapte olursunuz hem de bu zorlu sürece haftanın ilk gününden önce başlamış olursunuz. Aileniz veya arkadaşlarınız ile birlikte yaşıyorsanız onlardan bu 13 günlük süre boyunca size yardımcı olmalarını rica edin. Ayrıca diyeti uyguladığınız süre boyunca düzenli olarak tartılmanız düzenli olarak kilo kaybınızı takip etmenizi sağlar ve zayıfladığınız her gün sizi daha da mutlu eder.

Bu içeriğe göz atın:  Kadın ve Spor: 30 Günlük Antrenman Programı

GÜN
KAHVALTI
ÖĞLE YEMEĞİ
AKŞAM YEMEĞİ
1
1 fincan kahve1 haşlanmış yumurta
200 gr haşlanmış ıspanak
1 domates
100 gr dana eti
Marul
2
1 fincan kahveYağsız yoğurt
150 gr hindi füme
100 gr dana eti
1 adet meyve (sizin seçtiğiniz)
3
1 fincan kahve
1 dilim ekmek
2 haşlanmış yumurta
1 dilim hindi füme
Ispanak
1 domates
Haşlanmış kereviz
1 domates
1 meyve (sizin seçtiğiniz)
4
1 fincan kahve
1 dilim ekmek
Yağsız yoğurt
200 ml portakal suyu
1 haşlanmış yumurta
1 havuç
100 ml süzme peynir
5
1 fincan kahve
1 dilim ekmek
150 gr somon100 gr dana eti
6
1 fincan kahve
1 dilim ekmek
1 haşlanmış yumurta
1 havuç
150 gr tavuk göğsü
Maruk
7
1 fincan kahveSadece su (sınır yok)200 gr kuzu eti
1 elma
8
1 fincan kahve2 haşlanmış yumurta
1 domates
200 gr haşlanmış ıspanak
200 gr dana eti
Marul
9
1 fincan kahveYağsız yoğurt
1 dilim hindi füme
200 gr dana eti
Marul
10
1 fincan kahve
1 dilim ekmek
2 haşlanmış yumurta
1 dilim hindi füme
Marul
Haşlanmış kereviz
1 domates
1 meyve (sizin seçtiğiniz)
11
1 fincan kahve
1 dilim ekmek
Yağsız yoğurt
200 ml portakal suyu
1 haşlanmış yumurta
1 havuç
200 ml süzme peynir
12
1 havuç200 gr somon
1 kaşık tereyağ
200 gr dana eti
Marul
13
1 fincan kahve
1 dilim ekmek
2 haşlanmış yumurta
1 havuç
250 gr tavuk göğsü
Maruk

İsveç Diyeti Zararlı mı?

İsveç diyeti yukarıda bahsettiğimiz üzere metabolizmanızı ilk aşamada son derece zorlayacak bir diyettir. Hem fiziken hem de zihnen yorulacağınız bu süreçte son derece yorulacaksınız. Günlük aldığınız kalori miktarı ihtiyacınız olanın altında olacağı için vücudunuz hızla yağ yakmaya başlayacaktır. Diyeti uygularken zihinsel zorlanma sürecinde daha gergin ve tahammülsüz olabilirsiniz. Bunun sonucunda da iş arkadaşlarınızla ve ailenizle bazı tartışmalar yaşayabilirsiniz. Bununla birlikte bu tarz ağır bir diyetin uygulanmasında önce mutlaka bir doktora danışmanız gerekmektedir.

Bu içeriğe göz atın:  Karbonhidrat Nedir? Karbonhidrat Tozu Nasıl Kullanılır?

Özellikle bu tarz ağır diyetleri uygularken nefes kokması da ortaya çıkan bir diğer problemlerden birisidir. 13 gün boyunca sakız dahi çiğnememeniz hatta dişinizi fırçalamamanız ve ağız temizleme sularından kullanmamanız söyleniyor. Ancak siz diş fırçalama konusunda kendinize ayrıcalık tanıyabilirsiniz. Tüm bu sert ve zor kuralı uygulayabilirseniz kilo vermek ve zayıflamak için harcadığınız emeğin karşılığını İsveç Diyeti ile kilo verenlerin arasında katılarak almış olacaksınız. Eğer siz de İsveç diyeti ile kilo verip zayıfladıysanız yorum kısmında İsveç diyetli ile kilo verenler olarak deneyimlerinizi paylaşabilirsiniz.

İsveç Diyeti Hakkında Sık Sorulan Sorular

İsveç diyeti nedir?

İsveç diyeti 13 gün süren, son derece verimli olan ancak çok sıkı kuralları olan ve birçok kişiyi zorlayan bir beslenme programıdır.

İsveç diyeti ile kilo verip zayıflayabilir miyim?

İsveç diyetinin kurallarına uyulduğu takdirde kısa sürede yağ kütlenizden kilo vermenizi sağlayan bir diyet programıdır.

İsveç diyetini her zaman uygulayabilir miyim?

İsveç diyeti 6 ayda bir defa 14 gün olacak şekilde uygulanmalıdır.

İsveç diyeti yaparken günlük su tüketimim ne kadar olmalıdır?

İsveç diyeti yaparken günlük en az 2-2.5 litre su tüketilmelidir.

İsveç diyeti sonrası nasıl beslenmeliyim?

İki haftalık süre sonunda planlı, dengeli ve sağlıklı beslenmeye devam etmelisiniz. Aksi takdirde verdiğiniz kiloları hızlı ve daha fazla şekilde geri alabilirsiniz.

17 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here