Intermittent Fasting Hakkında Yanlış Bilinen 5 Şey

intermittent-fasting-hakkinda-yanlis-bilinen-5-sey

Son dönemde oldukça popüler olması intermittent fasting ya da aralıklı oruç diyet programı hakkında birçok yanlış bilinen nokta söz konusu. Bu makalede intermittent fasting hakkında yanlış bilinen 5 şeyi sizin için sıraladık.

Özellikle vücut geliştirme sporcuları tarafından son yıllarca çok fazla benimsenen ve uygulanan intermittent fasting diyet programı ile birçok insan hedeflerine ulaştı. Ancak her popüler kültür öğesi gibi intermittent fasting hakkında da yanlış bilinen bazı konular zamanla adeta doğru kabul edilir bir hale geldi. Günümüzdeki birçok şeyin olduğu gibi intermittent fasting yaklaşımında çok ateşli taraftarları olduğu kadar bir o kadar da karşıtları var.

Bu makalede intermittent fasting yaklaşımında yer alan beslenme ve aç kalma zaman aralıkları başta olmak üzere diğer özelliklerine ilişkin zararlı olduğuna kesin gözüyle bakılan 5 yanlışa ilişkin açıklamalar bulunmaktadır. Eğer intermittent fasting hakkında daha detaylı bilgi edinmek isterseniz diğer makaleleri inceleyebilirsiniz.

Intermittent Fasting’i Herkes Yapabilir Mi?

Intermittent Fasting aslında birçok diyet programına göre daha uygulanabilir bir yaklaşım olarak öne çıkmaktadır. Birçok diyet programında gün içerisinde toplamda 4-8 ana ve ara öğün önerilmektedir. Haftada 5-6 gün çalışan bir insanın her gün için 4-8 öğün hazırlaması ve bunun üzerine bir de antrenman yapması ciddi manada yorucu ve zaman alıcı olabilmektedir. Sırf bu özelliği ile bile intermittent fasting diğer diyet programlarının bir adım önüne geçmektedir. Herhangi bir sağlık sorunu olmadığı varsayıldığında aktif olarak çalışan bir kişinin 2-3 saatte bir öğünü takip etmek ve onu hazırlamak yerine 16 saatlik açlığı takip eden 8 saatlik beslenme aralığını temel alan bir programı uygulaması çok daha kolay ve rahattır.

Ek olarak intermittent fasting günün erken saatlerinde birkaç çeşitten oluşan bir kahvaltı veya öğle saatlerinde 2-3 çeşitten oluşan bir yemeği yemek istemeyenler tarafından da çok rahatlıkla uygulanabilecek bir yöntemdir. Günün başlamasından itibaren sabah kahvaltısı ve öğle yemeğini atladığınızda saat 16.00’da açlık evresini tamamlamış ve beslenme aralığına girmiş olacağınız için gün içerisinde size çok daha fazla vakit kalacaktır. Ayrıca unutulmaması gereken bir diğer nokta da her diyet programında olduğu gibi intermittent fasting için de bir alışma süresi olması kaçınılmazdır. Ancak bu alışma süresi tamamlandıktan sonra 16/8 döngüsü sizi tahmin ettiğiniz kadar zorlamayacaktır.

Bu içeriğe göz atın:  3 Günlük Vücut Sıkılaştırma Antrenman Programı

Intermittent Fasting Yeme Bozukluğu ve Kilo Almaya Sebep Olur Mu?

16 saatlik açlık ve 8 saatlik beslenme süresince oluşan bir diyet programının oburluğa yol açması aslında pek mümkün değildir. Hangi diyet programı uygulanırsa uygulansın günlük alınan kalori miktarı takip edilmediği veya aşırı miktarda aşıldığı sürece yapılacak bir şey yoktur. Bu noktada esas suçlu uygulanan diyet programı değil diyet programı uygulayan ancak iradesine hakim olamayan kişidir. Bu nedenle beslenme aralığında işlenmiş, ve ambalajlı ürünler, sağlıksız yağlar ve basit karbonhidratlar tüketilmediği sürece intermittent fasting diyet programının herhangi bir oburluğa veya beslenme bozukluğuna yol açması pek mümkün değildir.

Intermittent fasting diyet programını uygulayan kişilerin normal bir diyet programı uygulayan kişilere göre daha büyük porsiyonlardan oluşan öğünler yedikleri doğrudur. Ancak bu öğünlerde yer alan yiyeceklerin sağlıklı besinler olduğu düşünüldüğünde ve gün içerisinde tüketilen besinler karşılaştırıldığında diyet programları esasında birbirlerine benzemektedirler. Bu noktada önemli olan beslenme evresindeki ilk öğünden itibaren aşırı derecede yemek yememek ve 8 saatlik sürenin tamamına beslenme süresini yaymaktadır.

Alınan Fazla Karbonhidrat Yağa Dönüşür Mü?

Karbonhidratlar vücut geliştirme sporcularının adeta korkulu rüyasıdır. Birçok sporcuda da karbonhidratların fazla alındığı takdirde doğrudan yağa dönüşeceğine ilişkin bir ön yargı vardır. Intermittent fastingte ise beslenme aralığı genellikle insülin duyarlılığının düştüğü akşam saatlerine geldiği için alınan karbonhidratların yağa dönüşme olasılığını daha fazla olduğu düşünülmektedir. Her ne kadar bu yaklaşım teoride doğru gibi görünse de özellikle Ramazan ayında oruç tutan müslümanlar üzerinde yapılan bazı araştırmalarda 1 aylık süre sonunda yağ oranında düşüş olduğu belirlenmiştir. Bununla birlikte 16 saatlik bir açlık döneminin ardından sağlıklı karbonhidratların yağa dönüşme olasılığı son derece düşüktür. Uygulanan her diyet programına vücut farklı tepki verebileceği için en kesin çözüm diyet programını belirli bir süre uygulamaktır. Diyet programının başlangıcı ve sonunda yapılacak yağ ölçümleri ile de gerçek sonuçlara ulaşılması son derece kolaydır.

Bu içeriğe göz atın:  Intermittent Fasting Nedir? Aralıklı Oruç Diyeti Nasıl Yapılır?

Intermittent Fasting Kas Kaybına Yol Açar Mı?

Birçok kişi kas hücrelerinin sürekli olarak amino asitler tarafından desteklenmesi gerektiğini düşünüyor. Bu nedenle de intermittent fastingte protein alımının kesintiye uğramasının kas yıkımına neden olabileceğini savunuyor. Intermittent fastingte ise özellikle 8 saatlik beslenme sürenin sonuna doğru sindirimi uzun süre alan kazein türü proteinler alınmaktadır. Bu sayede açlık süresi boyunca kasların ihtiyaç duyduğu amino asit akışı da büyük ölçüde sağlanmaktadır. Uzun süren açlık dönemlerinin kas yıkımına neden olabileceği doğrudur. Ancak düzgün ve sağlıklı beslenin 8 saatlik süreyi takip eden 16 saat için bunun olması pek mümkün değildir.

Aç Kalmak Antrenman Performansını Düşürür Mü?

Aç olarak spor yapmak birçok kişi için imkansız bir şey gibi görünebilir. Ancak özellikle müslüman ülkelerdeki sporcular üzerinde yapılan araştırma hem de olimpiyatlar seviyesinde bu konuda herhangi bir problem olmadığını gösteriyor. Bununla birlikte aç kalınan sürede sıvı alımı da devam ettiği için herhangi bir susuzluk durumu da söz konusu olmayacaktır. Ayrıca intermittent fasting genellikle yağ oranını düşürerek yağsız bir kas kütlesine sahip olmak isteyen sporcular tarafından uygulanmaktadır. Bu tür sporcular zaten belirli bir kas kütlesine sahiptirler. Intermittent fasting uygulayan sporcuların uyguladıkları antrenman programları da kas kütlesini arttırmaya çalışan sporculara göre farklıdır.

Kaynaklar

1) Al-Hourani, H. M., & Atoum, M. F. (2007). Body composition, nutrient intake and physical activity patterns in young women during Ramadan. Singapore medical journal, 48(10), 906.

2) Del Ponte, A., Angelucci, E., Capani, F., Consoli, A., Guagnano, M. T., & Sensi, S. (1984). Modifications in the oscillation of substrates in obese subjects subjected to variations in the pattern of meal-timing]. Bollettino della Società italiana di biologia sperimentale, 60(11), 2099.

Bu içeriğe göz atın:  Düşük Karbonhidrat Diyetine Eklenebilecek 10 Besin

3) Sensi, S., & Capani, F. (1987). Chronobiological aspects of weight loss in obesity: effects of different meal timing regimens. Chronobiology international,4(2), 251-261.

4) Chaouachi, A., Leiper, J. B., Chtourou, H., Aziz, A. R., & Chamari, K. (2012). The effects of Ramadan intermittent fasting on athletic performance: recommendations for the maintenance of physical fitness. Journal of sports sciences, 30(sup1), S53-S73.

 

3 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here