İdeal Uyku Süresi Ne Kadar Olmalıdır?

İdeal uyku süresi ne kadar olmalıdır

Her gün yaşa bağlı olarak değişmekle birlikte kaliteli, kesintisiz ve uygun ortamda uyumak insan sağlığı ve psikolojisi üzerinde doğrudan etkilidir.

Günlük Kaç Saat Uyku Yeterlidir?

Bu sorunun tek bir cevabı yoktur. Uyku süresi kişinin en temel haliyle kişinin yaşına göre değişiklik göstermektedir. Bununla birlikte genel olarak yeni doğanların, bebeklerin ve çocukların yetişkinlere göre daha fazla uykuya ihtiyaçları olduğu söylenebilir. Özellikle günlük belirli bir düzene sahip olmamak, aşırı alkol ve kahve tüketimi, enerji içecekleri ile birlikte çeşitli uyarıcıların kullanılması, saat alarmları ve gün ışığı gibi dış etkenler vücudun en temel biyolojik döngülerinden birisi olan uyku kalitesini ve düzenini doğrudan etkilemektedir. Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan uyku vakfına göre bireysel yaşa tarzı ve alışkanlıklara göre kısmen değişmekle birlikte yaş gruplarına göre ihtiyaç duyulan uyku süreleri ise şu şekildedir;

Yeni Doğanlar İçin Uyku Süresi (0-3 ay)

0-3 ay arasındaki yeni doğanlar için ideal uyku 14 ile 17 saat arasında değişmektedir. Ancak bu sürenin bazı yeni doğanlarda 11-13 saat civarında olabildiği de görülmüştür. Sürenin bu seviyelere düşmesinde herhangi bir sakınca yoktur. Ancak günlük toplam uyku süresinin 19 saati geçmemesine dikkat edilmesi gerekmektedir.

Bebekler (4-11 ay)

Bebekler için ise tavsiye edilen ideal uyku süresi 12-15 saat arasındadır. Bebeklerde uyku süresinin 10 saatin altına düşmemesi ve 18 saatin de üzerine çıkmaması önerilmektedir.

Çocuklar (1-2 yaş)

1-2 yaş aralığındaki çocuklara tavsiye edilen ideal uyku süresi 11-14 saat civarındadır. Ancak 9-16 saat aralığında kalan uyku süreleri de kabul edilebilir seviyelerdedir.

Okul Öncesi Çocuklar (3-5 yaş)

Okul öncesi dönemde bulunan çocukların ideal olarak günde 10-13 saat aralığında uyuması önerilmektedir. Yine alt ve üst sınırlara göre bakıldığında ise 8-14 saat aralığı kabul edilebilir sınırlar olarak belirtilmektedir.

Bu içeriğe göz atın:  Kreatin Nedir ve Kreatin Nasıl Kullanılır?

Okul Çağı (6-13)

Okul çağındaki çocuklar için günlük olarak 9-11 saat arasında uyku süresi önerilmektedir. 7 saatten az ve 12 saatten fazla uyku ise önerilmemektedir.

Ergenlik Dönemi (14-17 yaş)

Ergenlik dönemindeki kişiler için önerilen uyku süresi ise günde 8-10 saat aralığındadır. Yine bu kişiler için günde 11 saatten fazla ve 7 saatten az uyku süresi de önerilmemektedir.

Genç Yetişkinler (17-27 yaş)

Bu yaş grubundaki kişiler için önerilen uyku süresi ise 7-9 saat aralığındadır. Alt ve üst sınırlar olarak ise uyku süresinin 6 saatten az ve 11 saatten fazla olmaması gerektiği söylenmektedir.

Yetişkinler (24-64 yaş)

24-64 yaş arasındaki yetişkinlere de 14-17 yaş arasındaki yetişkinler ile aynı uyku süreleri önerilmektedir. Ancak yaş ilerledikçe az da bu sürelerde azalma meydana gelebilir.

İleri Yaş Grubu (65 yaş ve üstü)

65 yaş ve üzerindeki kişilerin uyku süresi diğer yaş grubundaki kişilere göre daha azdır. Ancak yine de bu sürenin 5 saatten az olmaması ve 9 saati de aşmaması önerilmektedir. İdeal olan uyku süresi ise 7-8 saat civarındadır.

En Az En Çok
Bebekler (4-11 ay) 10 18
Çocuklar (1-2 yaş) 9 16
Okul Öncesi Çocuklar (3-5 yaş) 7 12
Ergenlik Dönemi (14-17 yaş) 7 11
Genç Yetişkinler (17-24 yaş) 6 11
Yetişkinler (24-64 yaş) 7 11
İleri Yaş Grubu (65 ve üzeri) 5 9

Uyku Kalitesini Arttırmak İçin Yapılması Gerekenler

Yukarıda belirtilen uyku sürelerinin özellikle ergenlik ve sonrası dönemde gece uyku ile kesintisiz ve kaliteli bir şekilde sağlanması gereklidir. Gün boyu enerjik olabilmek ve konsantrasyon seviyesini yüksek tutmak için gece uykusundan en yüksek derecede verim alınması bir gerekliliktir. Gece uykusunun verimini arttırmak için ise aşağıdaki öneriler dikkate alınabilir.

  • Hafta sonları dahil uyku sürelerine uymaya çalışın.
  • Uyumadan en az 30 dakika önce elektronik cihazlarla ilişkinizi kesin.
  • Düzenli olarak spor yapın.
  • Yatak odanızın ideal oda sıcaklığında olmasına özen gösterin.
  • Yatak odanızdaki ışık miktarını azaltın.
  • Aşırı kafein ve alkol tüketiminden kaçırın.
Bu içeriğe göz atın:  Vücut Geliştirmede Antrenman Süresi Ne Kadar Olmalıdır?

  • İdeal Uyku Süresi Ne Kadar Olmalıdır? içeriği ile ilgili değerlendirmelerinizi ve aklınıza takılan soruları yorum bölümü aracılığı ile paylaşabilirsiniz.

Not: Tüm antrenman programları, egzersizler ve hareketler tamamen öneri amaçlıdır. Spor yapmadan önce mutlaka bir uzmana danışmalısınız.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here