Hangi Diyet Programı? Düşük ya da Yüksek Karbonhidrat

2
45

hangi-diyeti-uygulamali-yuksek-karbonhidrat-mi-dusuk-karbonhidrat-mi

Vücut geliştirme ile ilgili bir antrenman programı uygularken düşük ya da yüksek karbonhidrat diyetinden hangisi uygulamanız gerektiği konusunda kararsız olabilirsiniz. Hangi diyeti uygulayabileceğinize karar verebilmeniz için karbonhidratların hedeflerinize ulaşma konusunda ne işe yaradığını öğrenmeniz gereklidir.

Vücut geliştirme süresince uygulanan antrenman programlarından en yüksek verimi alabilmek için sporcular birbirlerinden farklı beslenme programları uygularlar. Bu süreçte protein ağırlıklı, sıfır yağ, düşük ya da yüksek karbonhidrat içeren diyet uygulayan birçok sporcuya tanık olmuşsunuzdur. Özellikle karbonhidratlar söz konusu olduğunda nasıl bir karbonhidrat diyeti uygulamanız gerektiğine karar verebilmeniz için karbonhidratların gerçekten ne işe yaradığını ve nasıl fayda sağlayacağını bilmeniz gerekmektedir.

Karbonhidratlar Şişmanlatır mı?

Bu makaleyi okumadan önce herkesin kafasında ve de muhtemelen sizin de kafanızdan olan karbonhidratlar şişmanlatır düşüncesini bir kenara bırakmanız gerekiyor. Karbonhidratlar içeriğinde yağ barındıran insülinin salgılanmasına neden olurlar. Bu nedenden dolayı karbonhidratların şişmanlattığı yönünde bir yanlış algı söz konusudur. Aslında bu algının ne kadar yanlış olduğunu birkaç soru ile de kanıtlayabiliriz. Bunun için aşağıdaki sorulara bakabiliriz. Bu sorulara evet cevabını verirseniz karbonhidratların aslında kilo aldıran ve şişmanlatan birer canavar olduğuna karar verebilirsiniz.

  • Kalori ve protein alımı kontrolde tutulduğunda yüksek karbonhidrat diyeti yağ oranınızın artmasına neden olur mu? (HAYIR)
  • Kalori ve protein alımı kontrolde tutulduğunda düşük karbonhidrat diyeti yağ oranınızın azalmasına neden olur mu? (HAYIR)
  • Yüksek karbonhidrat diyeti uygulanırken kilo vermek mümkün değil midir? (HAYIR)
  • İnsülin seviyesine bakılarak gelecekte olması muhtemelen yağ kütlesi artışı hakkında bir tahmin yapılabilir mi? (HAYIR)
  • Yüksek protein alımı yağ oranınızın artmasına neden olur mu? (HAYIR)

Yukarıdakilere benzer birçok soru ile aslında karbonhidratların yağ oranını arttırmadığını yani kilo aldırıp şişmanlatmadığını kanıtlayabiliriz.

Bu içeriğe göz atın:  İnsülin Direnci Nedir? Gizli Şeker Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Bu içeriğe göz atın: İsveç Diyeti İle Kilo Verin ve Zayıflayın

Yüksek Karbonhidrat Diyeti

Uygulanan diyetlerin aslında tek ve temel amacı sizi hedeflerinize daha kolay ulaştırmak ve uyguladığınız antrenmanlardan aldığınız verimi en üst seviyeye çıkartmaktır. Yüksek karbonhidrat diyetleri de bu amaçlar doğrultusunda uygulanabilir ve mükemmel sonuçlar verebilir.


Karbonhidrat ve protein kas dokusunda protein sentezinin en yüksek seviyede olması için antrenman öncesi ve sonrasındaki öğünlerde tercih edilir. Özellikle kas kütlesini arttırma amacı güden vücut geliştirme sporcuları yüksek karbonhidrat ve yüksek protein içeren beslenme programlarını sıkça uygularlar. Uygulanan bu yöntemin doğruluğu da birçok sporcu tarafından elde edilen sonuçlarla kanıtlanmış sayılır.

90 ile 180 saniyeden uzun süren ve yüksek seviyede efor harcanmasını gerektiren bir antrenman programı uyguladığınız bir dönem içerisindeyseniz yüksek karbonhidrat diyeti uygulamanız mantıklı bir tercih olacaktır. Düşük karbonhidrat diyeti uygulamanız halinde ise yoğun bir antrenman programını tamamlama konusunda sıkıntı yaşayabilirsiniz.

Bu içeriğe göz atın: Dukan Diyeti İle Kilo Verin ve Zayıflayın

Düşük Karbonhidrat Diyeti

Düşük karbonhidrat diyetinin belki de en önemli faydası yüksek kalorili, enerji getiren besinleri beslenme programınızdan çıkarmanızdır. Çünkü yüksek protein diyeti uygulayan sporcuların beslenme programlarında genellikle sebzeler, fındık, çeşitli tohumlar ve meyveler yer alır ve bunların kalori değerleri de bazı durumlarda son derece yüksek olabilir. Bu tür beslenmeye son veren sporcular günlük kalori alımlarında ciddi bir kısıtlama yaptıkları için hızlı bir şekilde kilo vermeye başlarlar.

Bu yüzden düşük karbonhidrat diyetleri birçok kişi tarafından tercih edilmektedir. Düşük karbonhidrat diyeti sayesinde çok yoğun bir antrenman programı uygulamadan daha doğrusu yüksek oranda bir efor sarf etmeden kilo verilebilir.

Çok yoğun bir antrenman programı uygulamıyor ve haftada birkaç gün toplamda 8-10 saatinizi spor salonunda geçiriyorsanız 8-16 hafta süreyle düşük karbonhidrat diyetini uygulayarak kilo verebilir ve yağ oranınızı düşürmeyi tercih edebilirsiniz. Bu süreçte performans düşüklüğü yaşayabilir, kaslarınızın zayıfladığını hissedebilirsiniz ancak bu geçmiş çalışmalarınızın çöpe gitmesine neden olmaz. Bu süreçte kas kütlenizi korumak için antrenman öncesi ve sonrası beslenme programınızı düzenlerseniz kaslarınızı koruyabilirsiniz.

Bu içeriğe göz atın:  5 Günlük Yoğun Antrenman Programı

Bu içeriğe göz atın: Karbonhidrat Destekleri (Supplement) Rehberi

Hangi Diyet Programını Seçmeliyim?

Düşük ya da yüksek karbonhidrat diyetlerinden hangisini uygulamalıyım sorusunun net bir cevabı yoktur. Öncelikle hedefinizin ne olduğunu belirlemeniz gerekmektedir. Kısaca özetlemek gerekirse;

  • Kas kütlenizi mümkün olan en yüksek seviyede arttırmak istiyor ve antrenman programınızdaki performansınızı arttırmak istiyorsanız yüksek karbonhidrat diyetini tercih etmelisiniz.
  • Eğer ki yağ oranınızı azaltıp kilo vermeyi ve incelmeyi hedefliyorsanız düşük karbonhidrat diyetini uygulamanız gerekmektedir. Bu süreçte antrenman performansınızın düşeceğini unutmayın.

Sonuç olarak iki diyette doğru amaç için tercih edildiğinde verimli olacaktır.


  • Hangi Diyet Uygulanmalı? Düşük ya da Yüksek Karbonhidrat içeriği ile ilgili değerlendirmelerinizi ve aklınıza takılan soruları yorum bölümü  aracılığı ile paylaşabilirsiniz.

Not: Tüm antrenman programları, egzersizler ve hareketler tamamen öneri amaçlıdır. Spor yapmadan önce mutlaka bir uzmana danışmalısınız.2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here