Gluten Nedir ve Gluten Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Gluten Nedir ve Gluten Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Gluten hassasiyetiniz olmamasına rağmen uyguladığınız beslenme ve diyet programında gluten tüketimine dikkat etmeniz gerekiyor mu?

Glutensiz beslenme alışkanlığı özellikle son dönemde oldukça popüler hale gelen yeni bir beslenme alışkanlığıdır. Siz de eğer glutensiz diyet programı uygulamayı düşünüyorsanız öncelikle gluten nedir sorusu ve gluten hakkında bilinmesi gerekenler neler öğrenmelisiniz. Çünkü günümüzde gluten hakkında doğru olmayan onlarca kulaktan dolma bilgi ortalıkta dolaşmaktadır. Yanlış bilgiye dayalı olarak oluşturacağız ve uygulayacağınız bir beslenme programından yarardan çok zarar görebilirsiniz.

Gluten Nedir?

Glutensiz diyet program uygulayan kişilerin bile birçoğunun gluten nedir sorusunun cevabını bilmemektedir. Birçok insan glutenin bir tahıl olduğunu düşünmektedir. Ancak gluten bir tahıl değil tahıl ürünlerinde bulunan bir proteindir. Daha bilimsel bir şekilde açıklama yapmak gerekirse gluten giadin, glutenin, hordein, sekalin ve avenin prolaminlerinden oluşan önemli bir proteindir.

Çölyak Hastalığı Nedir?

Çölyak hastalığı, glutenli besinler tüketildiğinde bağışıklık sisteminin buna tepki vermesidir. Çölyak hastalığı genel olarak çok nadir görülen bir hastalık olmakla birlikte toplam nüfusun yaklaşık %1’in de görülmektedir. Çölyak hastası olan kişilerin gluten tükettiği zaman yaşadığı rahatsızlıkları bazı durumlarda çölyak hastası olmayan kişiler de yaşayabilir. Bu durum ise “Çölyak Olmayan Gluten Hassasiyeti” olarak adlandırılmaktadır. Bu tip rahatsızlığa sahip olanların oranı ise çölyak hastası olan kişilerin oranından fazla olmakla birlikte toplam nüfusun %5-8’i arasında değişmektedir.

Glutensiz Diyet Programları

Eğer doktor kontrolü sonucunda tıbbi olarak kanıtlanmış bir şekilde çölyak hastasıysanız kesinlikle glutenden uzak durmalısınız. Böyle bir durumda gluteni azaltmak veya az tüketmek gibi bir durum söz konusu değildir. Gluten tüketimi tamamen kesilmeli ve düzenli olarak doktor kontrolüne gidilmelidir.

Eğer gluten hassasiyetiniz yoksa ya da çölyak olmayan gluten hassasiyetiniz varsa konu biraz daha karışık hale geliyor. Çünkü Amerika’da çölyak olmayan gluten hassasiyeti olan kişiler üzerinde kontrollü bir deney gerçekleştirilmiştir. Bir gruba doğrudan gluten proteini, diğer gruba ise plasebo verilmiştir. İki grubunda verdiği tepkiler kontrol edilmiş ve aynı olduğu belirlenmiştir. Böyle bir durumda gluten alımının problem olmadığı söylenebilir. Bu gibi durumlarda çölyak olmayan gluten hassasiyetinin psikolojik olup olmadığı özellikle belirlenmeli ve diyet programı da buna göre oluşturulmalıdır.

Gluten hakkında günümüze kadar elde edilen bilgiler ışığında glutensiz diyet programları hakkında aşağıdaki bilgiler söylenebilir;

  1. Glutensiz diyet programlarının doğrudan kilo vermeyi sağladığına dair kesin bir bulgu bulunmamaktadır. Bu tür programları uygulayan kişilerin gluten yerine hangi besinleri tercih ettiği ve ne kadar tükettiği önem kazanmaktadır.
  2. Glutenin Alzheimer başta olmak üzere nörolojik hastalıklara neden olduğu veya bunlarla ilişkili olduğu konusunda herhangi bir veri bulunmamaktadır.
  3. Glutensiz diyet programı uygulamanın bir yan etkisi olduğu da günümüze kadar belirlenmemiştir. Diyet programınızda glutenli besinler yerine lif oranı yüksek besinlerin tercih edebilirsiniz.

Bu içeriğe göz atın: Yağ Yakıcı Diyet Programı İçin 7 İpucu


  • Gluten Nedir ve Gluten Hakkında Bilinmesi Gerekenler içeriği ile ilgili değerlendirmelerinizi ve aklınıza takılan soruları yorum bölümü aracılığı ile paylaşabilirsiniz.

Not: Tüm antrenman programları, egzersizler ve hareketler tamamen öneri amaçlıdır. Spor yapmadan önce mutlaka bir uzmana danışmalısınız.

Bu içeriği öneriyor musunuz?
Oylanıyor
User Review
5 (4 oy)


Yorum Yap