Gluten, Gluten Hassasiyeti ve Glutensiz Diyet Programı

Gluten ve Gluten Hassasiyeti Nedir?

Tahıl ürünlerinde bulunan bir protein olan gluten ve gluten hassasiyeti ile ilgili olarak bilmeniz gerekenleri bu içerikte bulabilirsiniz.

Özellikle son dönemde etrafınızda birçok kişinin glutensiz diyet programları uygulamaya başladığını görmüş olabilirsiniz. Peki bu gluten nedir, gluten hassasiyeti ne anlama gelir ve neden ne kadar tüketildiğine dikkat edilmesi gerekmektedir?

Gluten Nedir?

Gluteni en basit şekilde tanımlamak gerekirse tahıl ürünlerinde bulunan ve doğal olarak oluşan bir protein olduğu söylenebilir. Gluten sayesinde hamurlar fırında kabarır ve hamura akışkanlık kazandıran da glutenin varlığıdır. Bu özelliklerine bakıldığında glutenin insan sağlığı açısından bir zararı veya tehlikesi varmış gibi görünmemektedir. Ancak çölyak hastası olan kişilerin gluten hassasiyetleri bulunduğu için vücutları gluten varlığına karşı tepki verir. Çölyak hastası olan kişilerin gluten bulunan gıdaları tüketmesi durumunda kansızlık, ishal, deri kızarıkları, diş eti rahatsızlıkları, yorgunluk ve baş ağrısı gibi rahatsızlıklar yaşarlar. Tüm dünyadaki insanların yaklaşık %1’i çölyak hastası veya buğday ürünlerine karşı alerjiktirler.

Çölyak Hastalığı

İnsanlar için çok eski çağlardan beri gluıten bulunan besinleri tüketmiştir. Hatta temel besin kaynaklarından biri olduğu da söylenebilir. Ancak özellikle son dönemlerde çölyak hastalarının sayısında ciddi bir artış gözlenmiştir. Gluten hasssasiyeti olan bu kişilerin kullandıkları glutensiz ürünlerin satış oranlarında 2004-2011 yılları arasında %30’a varan artış yaşanması da bunun bir göstergesi olarak öne çıkmaktadır. Glutensiz ürünlerin satışındaki oranın artması nüfus artışı ile açıklanabilir seviyelerin üzerindedir. Çünkü çölyak hastalığı veya gluten hassasiyeti tedavi edilebilir ve bulaşabilir bir rahatsızlık olmadığı için genel nüfus içindeki artışının bu kadar olması mümkün değildir. Bu artışın en önemli sebebi ise insanların glutensiz diyet programlarına yönelmesi olarak açıklanabilir. Ancak bu noktada glutensiz ürünlerde glutenin verdiği etkinin sağlanabilmesi için kullanılan şeker ve yağ miktarının fazla olduğunun da unutulmaması lazım. Gluten hassasiyeti bulunan kişişlerin tüketmesi gereken besinleri tatlandırmak için diğer ürünlere oranlara biraz daha fazla şeker ve yağ kullanması bu kişiler için problemler yaratabilir.

Bu içeriğe göz atın:  Paleo Diyet Programı

Paleo Diyet Programı

Paleo diyet programı insanoğlunun ilk ortaya çıktığı dönemdekine benzer beslenme alışkanlarını temel alan bir diyet programıdır. Mantıksal olarak her ne kadar sağlam bir temeli olsa da eski dönemlerdeki insanların tam olarak neler yediğini ve bunlarında ne kadar sağlıklı olduğu bilmemiz pek mümkün değildir. Paleo diyet programında yer alan besinlerin bir bölümünün varsayımlar üzerine belirlendiğini de söyleyebiliriz.

Birçok insanın karbonhidrata karşı bakış açısı son derece olumsuzdur. Özellikle vücut geliştirme ile ilgilenen bazı kişilerin karbonhidratlar konusunda eksik bilgi sahibi olması antrenman performanslarına etki de etmektedir. Çünkü karbonhidratlar antrenman sırasında yüksek performans gösterebilmek ve yapımı için gereklidir. Kısacası karbonhidratlar diyet programları içinde mutlaka bulunmalıdır. Bu noktada önemli olan karbonhidratın tüketilip tüketilmemesi değil, ne zaman hangi miktarda ve hangi türünün tüketildiğidir. Bazı insanlar glutensiz diyet programı uygulamaya başladıkları zaman kilo verirler. Ancak bu kişiler pizza, hamburger gibi hem gluten hem de sağlıksız yağlar barındıran gıdaları bırakmasının doğal sonucu olarak kilo verirler. Gluten bu noktada geri planda kalmaktadır. Yani kilo verilmesinin ilk sebebi glutensiz beslenme değildir. Yine bu konu ile ilgili olarak yapılan bir araştırmada gluten hassasiyeti olmamasına rağmen glutensiz diyet programı uygulayan kişilerin %81’inin kilo aldığı belirtiliyor.

Glutensiz bir diyet programına ihtiyacınız olup olmadığı sorusuna cevap verebilmek için öncelikle gluten nedir sorusunun cevabını bilmeniz gerekmektedir. Artık bu sorunun cevabını bildiğinize göre böyle diyet programına ihtiyacınız olmadığını da biliyorsunuz. Gluten hassasiyetiniz yoksa çölyak hastası değilseniz glutensiz bir diyet programı uygulamanızda gerekli değildir.

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here