Glutamin Destekleri Rehberi

2
105

glutamine-destekleri-rehberi

Glutamin destekleri rehberi ile vücudunuzun neden glutamine ihtiyaç duyduğunu, ne zaman almanız gerektiğini başta olmak üzere glutamin destekleri hakkında her şeyi öğreneceksiniz.

Glutamin Nedir?

Vücut geliştirme ile ilgilenen sporcular arasında glutamin destekleri son derece popülerdir. Glutamin aslında vücut tarafından doğal olarak üretilebilen bir aminoasittir. Glutaminin bu özelliği nedeniyle herhangi bir destek kullanımı ile vücuda alınması gerekli olmayabilir diye düşünülebilir. İnsan vücudundaki glutaminin %60’ı iskelet kaslarında bulunmaktadır. Buna ek olarak akciğerlerde, karaciğerde ve midede de glutamin bulunmaktadır. Glutaminin 2 azot barındıran eşşiz bir yan zincir yapısı bulunmaktadır. Glutamin bu özel yapısından dolayı kas hücrelerine azotun taşıması konusunda birincil öneme sahiptir.

Son dönemde yapılan çalışmalar ile glutaminin protein sentezi dolayısıyla da kas kütlesinin artması, anti-katabolik parçalanma süreçlerine ve büyüme hormonunun artmasına olan etkisi daha detaylı olarak ortaya konulmuştur. Tüm bu özellikleri göz önüne alındığında glutamin vücut geliştirme ile ilgilenen sporcular için çok önemli hale gelmektedir. Bazı durumlarda vücudun üretebildiğinin üzerinde glutamin ihtiyacı ortaya çıkabilir. Glutamin tükenmesi diye de tabir edilen bu olay nezle, grip, güneş yanıkları ve bazı ameliyat durumlarında ortaya çıkabilir. Glutamin tükenmesinin bir diğer nedeni de yoğun fiziksel hareketlilik ve antrenmanlardır.

Bu içeriğe göz atın: Protein Destekleri Rehberi

Glutamin Ne İşe Yarar?

Glutamin tükenmesinin gerçekleştiği durumlarda vücudun glutamine olan ihtiyacı artar. Bağışıklık sisteminin temelini oluşturan hücrelerin bir nevi birincil önemdeki yakıtı olarak tanımlanabilen glutaminlere olan ihtiyacı glutamin tükenmesinin ortaya çıkabileceği durumlarda daha da artar. Sık sık hasta olan, bağışıklık sistemi zayıf olan ve çeşitli sakatlıklar yaşayan kişilerin glutamin ihtiyacı artar. Bu nedenle sağlıklı bir vücuda sahip olmak ve bu yapıyı düzenli bir şekilde koruyabilmek için glutamin desteklerinin alınmasına ihtiyaç duyulabilir.

Bu içeriğe göz atın:  Antrenman Öncesi Destekleri (Supplement) Rehberi

Glutamin desteklerinin kullanılması ile ayrıca vücutta azot tutumunun artmasına ve kas proteinlerinin kaybı sağlanabilir. Spor salonunda antrenmana başlandıktan birkaç dakika sonra vücut glutamin sentezlemeye başlar. Eğer glutamin seviyesi yetersiz bir seviyeye gelirse kaslar yıkım sürecine girebilir. Bu durum çok ileri seviyeye ulaşırsa kas kaybı dahi söz konusu olabilir. Glutaminin bir diğer önemli görevi ise yoğun fiziksel aktivite sırasında azotu vücut içinde taşımaktır. Düzgün ve sürdürülebilir bir glutamin seviyesi kas kütlesinin artmasına katkı sağlar.

Bu içeriğe göz atın: Karbonhidrat Destekleri Rehberi

Vücut Neden Glutamine İhtiyaç Duyar?

İnsan vücudu, vücut içerisinde azot ve amonyak taşımak için glutamini kullanır. Bu nedenle vücudun glutamine sürekli olarak ihtiyacı vardır. Bu ihtiyacının sürekliliğini sağlamak için de sabit seviyede glutamine tutmaya çalışır. Bağışlıklık ve sindirim sistemlerinin de glutamine ihtiyacı vardır. Özellikle sindirim sistemi vücut geliştirme ile ilgilenen sporcuların sıklıkla tercih ettikleri protein ağırlıklı beslenme programlarının getirdiği ekstra yükü dengeleyebilmek için de glutamini kullanır.

Kaslar adeta bir glutamin deposudur. Çünkü vücuttaki glutaminin %60’ı kaslarda bulunur. Özellikle vücut geliştirme ile ilgilenen sporcuların sıklıkla uyguladığı yoğun fiziksel antrenmanlarda vücudun üretebileceğinden daha fazla miktarda glutamin ihtiyacı ortaya çıkar. Bu durumda vücut kan dolaşımı yoluyla ihtiyaç duyduğu glutamini almaya çalışır. Bu şekilde glutamin ihtiyacını karşılayamazsa tekrar glutaminin esas kaynağı olan kaslaradan bunu tamamlamaya çalışır ve burada bulunan glutamini kas dolaşımına katarak ihtiyacını giderir. Bu durum söz konusu olduğunda vücut glutamin desteğine ihtiyaç duyar.


Glutamin desteğine genellikle yoğun bir antrenmanın sonrasında başvurulmalıdır. Yoğun bir antrenman sonrasında vücuttaki glutamin seviyesi %50’ye kadar azalabilir. Antrenman sonrasında kas dokusunda meydana gelen yıkımın telafi edilebilmesi ve kas kütlesinin arttırılabilmesi için kas hücrelerine proteinin iletilebilmesi için glutamin kullanılır. Glutamin desteğinin kullanılmaması durumunda vücut kendi glutaminini üreterek bunu normal seviyelere getirmesi saatler hatta günler sürebilir.

Bu içeriğe göz atın:  Protein Destekleri Rehberi

Bu içeriğe göz atın: Steroid Nedir? Steroid Kullanımı ve Yan Etkileri

Glutamin Desteği (Supplement) Ne Zaman Kullanılmalıdır?

Glutamin destekleri vücuttak glutamin seviyesinin düştüğü zamanlarda kullanılmalıdır. Vücuttaki glutamin seviyeleri ise yoğun bir antrenman sonrasında en düşük seviyelerine iner. Bu nedenle glutamin desteklerinin antrenmandan hemen sonra kullanılması gerekmektedir. Vücut geliştirme ile ilgilenen sporcuların birçoğu antrenman sonrası hemen içtikleri protein karışımlarının içine glutamin desteklerini de eklerler. Glutamin desteklerinin birçoğu tatsız olduğu için protein karışımlarının tadını da olumsuz yönde etkilemezler.

Glutaminin Vücut Geliştirmeye Katkısı

Vücut geliştirme ile ilgilenen sporcuların glutamin desteklerini neden tercih etmeleri gerektiğine ilişkin aşağıda yer alan maddeler en önemlileri olarak sıralanabilir. Aşağıda yer alan maddelerde glutamin birinci derecede etkili olup kas kütlesinin artması ve rejenerasyon süreçlerinde de önemli görevi vardır.

  • Vücut içinde azot iletimini sağlayarak kas kütlesinin artması için protein sentezini tetikler.
  • Antrenman sonrası rejenrasyon süresini azaltır, büyüme hormonunun üretimini ve salgılanma miktarını arttırır.
  • Kas yıkımını azaltır.
  • Glikojenin tükenmesi halinde glikojeni takviye eder.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalık ve enfeksiyon kapma riskini azaltır.
  • Yoğun antrenman programlarının uygulanması sırasında meydana gelen performans düşüklüğünün engellenmesine katkı sağlar.

Glutamin desteklerini kullanarak yukarıda sıralanan faydaları sağlayabilmek için unutulmaması gereken en önemli nokta ise vücudun glutamin ihtiyacını karşılayacak derece glutamin üretememesi durumunun oluşmasıdır. Bunun sağlanması için de yoğun bir antrenman programının uygulanması esastır. Aksi takdirde glutamin desteklerinden fayda sağlanması mümkün olamaz.

Glutaminin tüm bu faydalarının yanı sıra ruhsal motivasyonu arttırdığı, kısa ve uzun süreli hafıza üzerinde olumlu etkisi olduğu, nörodejeneratif hastalıklara ( alzheimer, parkinson, vb) karşı direnci arttırdığı da ortaya konulmuştur.

Bu içeriğe göz atın: Progressive Overload Nedir? Hızlı Kas Yapmak Mümkün Mü?

Bu içeriğe göz atın:  Kreatin Destekleri (Supplement) Rehberi

Glutamin Desteklerinin Yan Etkisi

Yetişkinler için glutamin destekleri genel olarak zararsızdır. Ancak her türlü besin desteğinde olduğu gibi glutamin desteklerinin kullanımında da aşırıya kaçılmamalı, alerjik reaksiyonlara ve vücudun vereceği tepkiye yönelik olarak mutlaka doktor kontrolünde tüketilmelidir.

Glutamin Desteklerini Kimler Kullanabilir

Glutamin desteklerini şeker hastası olan kişilerin kullanmaması gerekir. Şeker hastası olan kişilerde glutamin sentezi yüksek seviyelerde olduğu için glutamin desteği kullanılmasına ihtiyaç duyulmamaktadır. Ancak besin destekleri ile ilgili her konuda olduğu gibi bu konuda da mutlaka bir doktora danışılması gerekmektedir.


  • Glutamin Destekleri Rehberi içeriği ile ilgili değerlendirmelerinizi ve aklınıza takılan soruları yorum bölümü  aracılığı ile paylaşabilirsiniz.

Not: Tüm antrenman programları, diyet programları, egzersizler ve hareketler tamamen öneri amaçlıdır. Spor yapmadan önce mutlaka bir uzmana danışılması gerekir.2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here