En İyi 10 Bitkisel Protein Kaynağı

Protein ağırlıklı bir beslenme düzeni için protein içeren besinler bulunan bir diyet programınız olmalı ve mutlaka bitkisel protein de içermelidir. Kas kütlenizi arttırabilmeniz için özellikle protein ağırlıklı beslenme programınız olmalı ve protein içeren besinler tüketmeniz gerekmektedir. Ancak özellikle et, tavuk ve balık ürünlerine bağlı olarak ihtiyaç duyduğunuz proteinin tamamını almaya çalışırsanız çok fazla bu besinlerden tüketmeniz gerekmektedir. Bunun içinde protein ağırlıklı beslenme için hazırladığınız diyet menülerinizi çeşitlendirmenize yarayacak olan bitkisel protein kaynağı bakımından zengin 10 protein içeren besini bu makalede bulabilirsiniz.

Hayvansal proteine ek olarak bitkisel protein tüketimi de gerekli olmakla birlikte et ürünlerine nazaran sindiriminin daha kolay olması nedeniyle bitkisel kaynaklı protein alımını tercih edebilirsiniz. Vücudumuzun kendi kendine üretebildiğimi 11 aminoasit dışında kalan 9 aminoasidi de bu besinlerden almanız mümkündür. Protein ağırlıklı beslenme ile protein ihtiyacınızı karşılamak için tercih edebileceğiniz bu 9 aminoasidi içeren bitkisel protein kaynağı olan yiyecekler ise şu şekilde;

1) Mercimek

1 bardak pişmiş mercimekte yaklaşık olarak 18 gram protein bulunmaktadır.

2) Kinoa

1 bardak pişmiş kinoada yaklaşık olarak 9 gram protein bulunmaktadır. Özellikle glüten içermemesi nedeniyle kinoayı pişirdikten sonra salatalarda ve kahvaltıda yulaf yerine de tercih edebilirsiniz.

3) Karabuğday

1 bardak pişmiş kinoada yaklaşık olarak 6 gram protein bulunmaktadır. Glütensiz beslenme için de karabuğdayı tercih edebilirsiniz.

4) Fasulye

1 bardak pişmiş kinoada yaklaşık olarak 15 gram protein bulunmaktadır. Fasulyeyi özellikle pirinç ile birlikte tüketebilirsiniz.

5) Bezelye

1 bardak pişmiş kinoada yaklaşık olarak 15 gram protein bulunmaktadır. Bezelyeyi yine pilava ekleyebilirsiniz.

en-iyi-10-bitkisel-protein-kaynagi-3

6) Fava

Bir fasulye türü olan favanın bir bardağında yaklaşık olarak 10 gram protein bulunmaktadır.

7) Antep fıstığı

Antep fıstığının 100 gramında yaklaşık olarak 21 gram protein bulunmaktadır. Ara öğünlerde tercih edebilirsiniz.

Bu içeriğe göz atın:  Tatilde Sağlıklı Beslenmenin 10 Yolu

8) Kabak çekirdeği

Kabak çekirdeğinin 100 gramında yaklaşık olarak 16 gram protein bulunmaktadır. Yine ara öğünlerde tercih edebilirsiniz.

9) Chia tohumu

Chia tohumunun 2 yemek kaşığında 4 gram protein bulunmaktadır. Son dönemde oldukça popüler olan Chia tohumunu yulaf ezmesi, salata ve soğuk karışımlarda ek malzeme olarak kullanabilirsiniz.

10 ) Kenevir tohumu

1 çorba kaşığı kenevir tohumunda 11 gram protein bulunmaktadır. Salata, çorba ve yemeklerde ek olarak tercih edilebilir.

10 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here