Efsanevi Dolph Lundgren

dolph_lundgren_2

Ivan Drago!

Hangimiz Rocky Balboa ile karşılaşırken onu tutmadık ki ! Karizmatik, yakışıklı ve güçlü bir sporcu ve aktör Dolph Lundgren ! Nam-ı diğer Ivan Drago ! Bundan tam 30 yıl önce 27 Kasım 1985’te beyazperde ile buluşan Rocky 4’ün Rus asıllı efsanevi boksörü olarak tanıdığımız Dolph Lundgren aslında bir Rus değil İsveçli ve artık 57 yaşında.

Rocky IV’ten sonra popülaritesini yitiren Lundgren İsveç’e geri döndü ve gözlerden uzak bir hayat yaşamaya başladı. Ancak bu süreyi de boş geçirmedi ve kendini dövüş sanatları konusunda daha da uzman biris haline getirdi.

Lundgren’in beyazperdedeki kariyeri ise aslında birçok başarı ile dolu. 1985 yılında Rocky IV ile başlayan kariyeri, 1987’de Masters of the Universe, 1991’deki Showdown in Little Tokyo, 1992’de Universal Soldier, 2010’da The Expendables ve 2012’deki The Expendables 2 başta olmak üzere 60’tan fazla filmde oyunculuk, yönetmenlik ve yapımcılık ile sektöre katkı yaparak başarılı kariyerini sürdürdü. Bunların büyük bir bölümü Amerika’nın dışında olması nedeniyle bizler pek farketmedik. Özellikle The EXpendables ile birlikte Amerika’ya tekrar geri dönüş yapan Lundgren sektöre tekrar dönmüş gözüküyor.

Üniversite döneminde akademik burs kazanarak Amerika’ya taşınan Lundgren vücut geliştirme ile ilgilenmeye başladı. Rocky IV filmi için ise hem Sylvester Stallone ile çalışma imkanı buldu. Bununla birlikte 80’li yıllarda ise California’da bulunan Santa Monica Body Buildin Center’da Lou Ferrigno ile de antrenman yapma imkanı buldu.

dolph_lundgren_3

Dolph Lundgren’in Kariyeri

Lundgren’in vermiş olduğu bir röportajda kendisi ile ilgili değerlendirmeleri ise şöyle;

” 27 yaşında olduğumdan daha fazla sakatlanmaktan korkuyorum. Bu yüzden rehabilite edici egzersizler, denge egzersizleri, rotator manşetleri ve kalça flasörleri gibi daha küçük kasları çalıştıran egzersizlere ağırlık veriyorum. Ama antrenmalarda her zaman yük ağırlıklar kaldırmaya devam ediyorum.

Bu içeriğe göz atın:  Protein Tozu: Faydalı mı Zararlı mı?

30 yaş daha yaşlandığım için tek fark artık antrenman yapmadığım zamanlarda kendime daha fazla dikkat etmek zorunda olmam. Eskiden gece 10 tane shot içip, tüm gece ayakta kalabiliyor ve sabah kalkıp spor salonuna gidebiliyordum. Bunu şimdi yapmaya kalkarsam baya zorlanırım.

Çok fazla planlanmış bir antrenman yapmaktan sıkılıyorum, sistemin bir programımın olması daha faydalı gibi geliyor. Hergün aynı saatte kalkmak ve kahvaltı etmek gibi basit şeyleri programlamak daha faydalı oluyor. Eğer 4 hafta boyunca aynı antrenmanı yaparsam kendimi cezalandırıyormuşum gibi hissediyorum. Her sabah meditasyon yapıyorum ve bu bana kesinlikle yardımcı oluyor.

Yaptığım tüm antrenmanlar benim daha iyi hissetmeme, daha fit ve dengeli olmama yardımcı oluyor. Ve bence bana, böylesine zorlu bir piyasada ayakta kalmam için de destek oldu. Bunun mükafatını son birkaç yılda aldım. Los Angeles’a geri taşındım ve The Expendeables filminde oynadım. Aslında antrenmanlara ve meditasyona daha fazla odaklanarak aslında kariyerime de daha fazla odaklanmış oldum.

Ressamlar her zaman gençlik yıllarındaki halllerini resmettiklerinde olduklarından daha genç bir şekilde kendilerini çizerler. Ben de Ivan Drago olduğum yıllardaki fotoğraflarıma baktığımda gözlerimde bir masumiyet görüyorum. Saf ve temiz bir erkek çocuğunun gözleri, çok harika ve güzel bir his ama şu anda bulunduğum yere gelmek için çok çalıştım. O yüzden aynı şeyleri en başından tekrar yaşamak istemezdim. Oyunculuğa, yönetmeliğe ve fit kalmaya devam etmek istiyorum ve bunları hala yapabildiğim için mutluyum”.

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here