Düşük Karbonhidrat Diyetine Eklenebilecek 10 Besin

3
56

dusuk-karbonhidrat-diyetine-eklenebilecek-10-besin

Yağ yakarak kilo vermek için uyguladığınız düşük karbonhidrat diyetinize ekleyebileceğiniz bu 10 besine bir göz atmanız uyguladığınız diyetten alacağınız sonuçların en üst seviyeye çıkmasına yardımcı olabilir.

Son dönemde yapılan bazı çalışmalara göre insan beyni kilo kaybının daha yavaş ve az olması için yoğun çaba sarf ediyor. Bu nedenle yağ yakarak kilo kaybetmeye çalışılan düşük karbonhidrat ağırlıklı diyetlerde tercih edilebilecek 20 besin çok iyi bir alternatif kaynağı olabilir.

1. Ispanak

Ispanak gibi yeşil yapraklı sebzeler önemli bir lif kaynağıdır. Bu tür besinler yüksek oranda lif içermesine rağmen düşük karbonhidrat değerlerine sahiptirler. Yaklaşık bir bardak kadar çiğ ıspanakta sadece 1 gr kadar karbonhidrat bulunmaktadır. Bunun yanında ıspanakta bulunan vitamin ve anti oksidanlarda açlık hissinin ortadan kaldırılmasına yardımcı olur. Ek olarak düzenli ıspanak tüketiminin kalp hastalıkları, kanser ve hafıza kaybı gibi sağlık sorunlarının engellenmesine de yardımcı olduğu bilinmektedir.

2. Kabak

Kabak A vitamini ve beta kroten içermesi nedeniyle önemli bir antioksidan olarak öne çıkmaktadır. Ayrıca serbest radikallerle savaşması nedeniyle cildin yaşlanmasını yavaşlatır ve yaşlanmadan kaynaklı olarak kırışıklıklarında azaltılmasına katkı sağlar. 1 porsiyon kabakta yaklaşık 4-6 gr kadar karbonhidrat bulunmaktadır.

3. Kayısı

Meyveler hakkında genelde çok şekerli olduklarına dair bir düşünce vardır. Bu düşünce çoğu meyve için doğru olsa da kayısı için geçerli değildir. Kayısı kendisi ile aynı kökene sahip meyveler arasında şeker oranı en düşük olanlardan birisidir. Ortalama olarak bir kayısı da 8 gr kadar karbonhidrat bulunmaktadır. Bu da diğer meyvelerle karşılaştırıldığında oldukça düşük karbonhidrat oranıdır.

Bu içerğe göz atın: İsveç Diyeti ile Kilo Verin ve Zayıflayın

4. Mantar

Zehirli olmayan mantarlar düşük karbonhidrat ve kalori değerleri nedeniyle kilo vermeye yönelik uygulanan diyetlerin birçoğunda bulunurlar. Yarım fincan kadar doğranmış bir mantarda 1 gr kadar karbonhidrat bulunmaktadır.

Bu içeriğe göz atın:  Protein Oranı Yüksek Olan 7 Yiyecek

dusuk-karbonhidrat-diyetine-eklenebilecek-10-besin-2


5. Dil Peyniri

Atıştırmalık olarak paketlenmiş, işlenmiş cips, çikolata, bisküvi gibi ürünler yerine 100 gr kadarında 10 gr karbonhidrat bulunan dil peyniri gibi alternatifler tercih edilebilir. Düşük karbonhidrat oranına sahip olmasının yanında yüksek protein değerleri ile de vücut geliştirme ile ilgilenen sporcular için iyi bir besin alternatifidir.

6. Domates

Domates bir aminoasit türü olan karnitinin sentezlenmesini sağlayan fitokimyasallar bakımından oldukça zengindir. Karnitin de bilindiği üzere yağ yakımına yardımcı olmaktadır. Bir fincan kıyılmış domateste yaklaşık olarak 6 gr kadar karbonhidrat bulunmaktadır.

Bu içerğe göz atın: Dukan Diyeti ile Kilo Verin ve Zayıflayın

7. Yoğurt

Yoğurt kemiklerin güçlenmesine ve metabolizmanın daha etkili bir şekilde çalışmasına yardımcı olur. Bununla birlikte 1 bardak kadar miktarında 23 gr kadar protein ve 9 gr kadar da karbonhidrat bulunmaktadır. Sade yoğurdun tadını biraz daha iyi hale getirmek için badem, düşük karbonhidrat miktarına sahip meyveler eklenebilir.

8. Somon

Somonun karbonhidrat değeri çok net bir biçimde sıfırdır ! Bu özelliği nedeniyle somon düşük karbonhidrat temelli diyetlerin vazgeçilmez besinlerinin başında gelmektedir. Ek olarak yüksek Omega-3 değeri de sağlık üzerinde olumlu etkiye sahip olmasına neden olan bir diğer özelliğidir.

dusuk-karbonhidrat-diyetine-eklenebilecek-10-besin-3

9. Avokado

Avokado doymamış yağ içermekte ve bu özelliği ile de yağ parçlanmasına katkı sağlamaktadır. Sağlıklı yağların tüketilmesi daha az kilo alınmasına ve yağ yakımına neden olmaktadır.

10. Çiğ Badem

Bir avuç kadar çiğ bademde yaklaşık 5 gr kadar karbonhidrat 3 gr kadar da lif bulunmaktadır. Badem ayrıca bu özelliği ile tüm diyetlerde ve sporcularda önemli bir ara öğün olarak tercih edilimektedir.

Bu içeriğe göz atın: Hangi Diyet Uygulanmalı? Düşük ya da Yüksek Karbonhidrat


  • Düşük Karbonhidrat Diyetine Eklenebilecek 10 Besin içeriği ile ilgili değerlendirmelerinizi ve aklınıza takılan soruları yorum bölümü aracılığı ile paylaşabilirsiniz.
Bu içeriğe göz atın:  Sporcu Beslenmesi: Spor Öncesi Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Not: Tüm antrenman programları, egzersizler ve hareketler tamamen öneri amaçlıdır. Spor yapmadan önce mutlaka bir uzmana danışmalısınız.3 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here