Diz Ağrısı Nedenleri Nelerdir? Diz Ağrısı Nasıl Engellenir?

Diz Ağrısı Nedenleri Nelerdir Diz Ağrısı Nasıl Engellenir

Diz ağrısı çekiyorsanız bu içerikte diz ağrısı neden olur ve diz sakatlığı yaşamamak için dikkat edilmesi gereken bazı önemli bilgileri bulabilirsiniz.

Kötü bir diz ağrısı herkesin canını sıkar. Bunun yanında günlük yaşantıda bile hareket alanını kısıtlar. Bu neden diz ağrılarından muzdarip olan birçok kişi diz ağrısı nedenleri ve diz ağrısı nasıl engellenir gibi soruların cevabını sıklıkla arar.

Diz Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

Özellikle sporla ilgilenen kişiler için en kritik sakatlıklardan birisi de diz ağrısı ve sakatlıklarıdır. Bu nedenle özellikle sporcular diz ağrısına her zaman daha fazla dikkat ederler ve hızlı çözümler bulmaya çalışırlar. Hatta diz ağrısı için çözüm bulmak yerine diz ağrısının meydana gelmesi için çeşitli önlemler alırlar.

Birçok sporcu diz ağrısı ile yaptıkları hareketi düzgün yapmadıkları, aşırı yüklendikleri ve bazen de tamamen şanssızlık eseri yaşanan kazalar nedeni ile yaşarlar. Bu noktada gereken önem gösterilmediği takdirde ise diz ağrısı kronikleşerek ağır biz sakatlıklarına dönüşebilir.

Bu içerikte diz ağrısı ve sakatlıklarının meydana gelmesini önleyebilmek için yani daha sorunu ortaya çıkmadan bertaraf edebilmek için dikkat etmeniz gereken 3 öneriyi bulabilirsiniz. Bu önerilere dikkat ettiğiniz takdirde diz ağrısı sorunu yaşamanız ve buna bağlı olarak diz ağrısı nasıl engellenir gibi bir sorunun cevabını da aramanıza gerek kalmayacak.

Diz Ağrısı İçin Kontrol Listesi Oluşturun

Özellikle vücut geliştirme ile bağlantılı olan diz ağrısını engellemek için aşağıdaki soruları kendinize sorabilir ve “evet” cevabını veriyorsanız herhangi bir sorun yok diye düşünebilirsiniz. Ancak siz yine de dikkatli olmaya devam edin!

  • Ağırlık kaldırırken diz ve kaval kemiği bölgem düz mü? (Eğrilme, esneme, bükülme yok)
  • Hareketi kontrollü bir şekilde, tekniğine uygun şekilde ve düşük tempo ile yapıyor muyum?
  • Yaptığım hareket diz bölgemdeki kasların hepsini çalıştırıyor mu? (Dengesiz bir şekilde tek bölgeye yüklenmemeli)
Bu içeriğe göz atın:  En İyi Antrenman Performans İçin Protein Tüketimi

Bu sorulara “evet” cevabını veriyorsanız ve özellikle başlangıç seviyesindeki bir sporcu iseniz dizinizle ilgili bir sorun yaşama ihtimaliniz son derece düşüktür. Başlangıç seviyesinde vücut geliştirme ile ilgileniyorsanız Squat ve Deadlift gibi hareketleri istasyon aracılığı ile veya nispeten daha düşük ağırlıklar kullanarak yapabilirsinzi. Bu sayede diz bölgenizdeki kaslar daha gelişmemişken herhangi bir sakatlık veya ağrı yaşama riskini de önlemiş olursunuz.

Zayıf Yönlerinize Dikkat Edin

Diz ağrısı ve sakatlığı yaşamamak için dikkat etmeniz bir diğer önemli nokta ise zayıflıklarınızdır. Örneğin ne kadar yükseğe zıplarsanız zıplayın yere ne kadar iyi indiğiniz daha önemlidir. Çünkü yere inerken ayaklarınız yere doğru şekilde temas etmezse biz diz sakatlığı yaşamanız muhtemeldir. Bu durumda da sizin ne kadar iyi zıpladığınız değil ne kadar iyi yere indiğiniz daha çok önem kazanmaktadır.

Vücut geliştirme antrenmanlarında da bu durum aynı şekilde geçerlidir. Kutu üzerine zıplama gibi dizinizi zorlama ihtimali olan hareketlerin başlangıç mı yoksa bitiş kısmında mı daha zayıf olduğunuzu bilin ve bu noktadaki zayıf yönünüzü güçlendirmeye çalışın. Bu ufak noktaya dikkat etmeniz bile birçok ağrı ve sakatlığın önüne geçmenizi sağlayacaktır.

Dizlerinize Aşırı Yüklenmeyin

Özellikle birçok spor salonunda yazılan antrenman programlarında yer alan ve diz bölgesindeki kasları çalıştıran hareketlerin bazıları sizin için uygun olmayabilir. Doğrudan dizinize yüklenen hareketlere nazaran ayak ve topuklarınızın desteğini kullandığınız hareketleri tercih edebilirsiniz. Daha ileri seviyeye yaklaştıkça ve diz bölgesindeki kaslarınız güçlendikçe daha komplike hareketleri deneyebilirsiniz. Ancak hangi hareketi yaparsanız yapın doğru ağırlık ve tekniğine uygun olarak yapmayı unutmayın ve buna özellikle dikkat edin.

Sadece dizinizle ilgili değil tüm vücudunuzla ilgili olarak hareketleri yaparken tempo, teknik ve ağırlık gibi parametrelere dikkat edin. Biz hareketi gereksiz yere hızlı bir şekilde fazla ağırlıkla ve yanlış bir teknikle yaparsanız çok ciddi diz ağrısı ve sakatlığı yaşayabilirsiniz. Vücut geliştirme ile ilgili olan her konuda olduğu gibi dizinizle ilgili konularda da adım adım, aşama aşama ilerlemeyi unutmayın. Hiçbir şey için de kesinlikle acele etmeyin. Bu konuyla ilgili olarak aşağıda farklı seviyeler için iki farklı video bulabilirsiniz. İlk video başlangıç ikinci video ise daha üst seviyedeki kişiler tarafından uygulanabilir. Daha başlangıç seviyesindeyken ikinci videodakileri yapmaya çalışırsanız diz ağrısı ve sakatlığı yaşamanız malesef ki söz konusu olabilir.

Bu içeriğe göz atın:  Yüksek Yoğunluklu Piramit Göğüs Antrenmanı Programı

Başlangıç Seviyesi

İleri Seviye

Diz Ağrısı, Diz Sakatlığı ve Yaş

Yukarıda detaylı bir şekilde verilen önerilere dikkat etseniz dahi unutmamanız ve engellemenizin mümkün olmadığı bir parametreyi unutmamanız gerekiyor. O da yaşınız! Eğer 30’lu yaşlardaysanız asla 20’li yaşlardaki performansınızı beklememeniz gerekiyor. Aynı şekilde vücudunuz da zamanla değişim gösterdiği için antrenman yoğunluğu, zorluğu ve sıklığı da yaşınıza uygun olmalıdır. Yaşınız ilerledikçe diz ağrısı ve sakatlığı riski de artacağı için kendinize uygun antrenman programı ve hareketleri seçmeye özen gösterin.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here