Diyet Hakkında 7 Önemli İpucu

diyet-hakkinda-7-onemli-ipucu

Uyguladığınız diyeti daha verimli hale getirebilmenize yardımcı olacak bu 7 ipucu mutlaka göz önünde bulundurun.

Günlük yaşantınız sırasında fazla kilolarınızı ya da vücudunuzun rahatsız olduğunuz kısımlarını gizleyecek şekilde koyu renk ya da çizgili elbiseler giyebilirsiniz. Hatta hiç kimsenin bilmediği size özel bazı ufak numaralarınızı dahi uygulayabilirsiniz. Ancak yaz döneminde vücudunuzu saklamanızın mümkün olmadığı zamanlarda aslında günlük yaşantınızda ne kadar spor yaptığınızın ve diyet programınıza ne kadar uyduğunuzun bir sonucunu görmüş oluyorsunuz. Bu nedenle uyguladığınız diyet programında size yardımcı olabilecek bazı önemli ipuçlarını bulabilirsiniz. Bununla birlikte hiçbir ipucunun uyguladığınız diyet programına uymanızdan daha fazla fayda getireceğini de düşünmeyin.

BCAA’ları Tercih Edin

Sabah uyanır uyanmaz alınacak olan 10 gram kadar BCAA insülin seviyesini düzenler, büyüme hormonunun artmasına neden olur, açlığı azaltır ve vücudun hızlı bir şekilde çalışmasına neden olarak anabolik durumda kalmasına yardımcı olur.

Kompleks Karbonhidrat Tüketin

Sadece bütün karbonhidrat içeren besinleri tercih edin. Bunun dışındaki tüm işlenmiş karbonhidratlara veda edin. Tatlı patates, pirinç, bolca sebze ve bir iki adet meyve karbonhidratlarınızı oluşturmalıdır. Bu sayede sadece yağ kaybetmekle kalmazsınız, vücudunuz daha az su tutacağı için kaslarınız daha belirgin görünür.

Daha Fazla Su İçin

Gün içerisinde asitli ve gazlı içecekler tüketmemeye dikkat edin. Bununla birlikte şekerli meyve suları, enerji içecekleri gibi içeceklerden uzak durun. Ek olarak alkollü içeceklerinde bu gruba girdiğini unutmayın. Gün içinde 3 litreden az su içmemeye dikkat edin.

Protein Tüketimini Arttırın

Gün içerisinde daha fazla protein almaya çalışın. Gün içerisinde eksik kalan protein alımınızı kapatmak için protein tozu tercih edebilirsiniz. Proteinli besinler sizi uzun süre tok tutacağı için açlık hissinizi bastırmanıza yardımcı olur. Bununla birlikte diyet programınızı herhangi bir antrenman programı ile birlikte uyguluyorsanız protein alımı kaslarınızın korunması ve yenilenmesinde de son derece önemlidir.

Bu içeriğe göz atın:  Intermittent Fasting Nedir? Aralıklı Oruç Diyeti Nasıl Yapılır?

Daha Az Yemek Yemeye Çalışın

Günlük kalori alımınızı kontrol altında tutarak öğün sayınızı azaltmayı deneyebilirsiniz.

Bol Bol Yürüyün

Öğün sonrasında yapılacak hafif yürüyüşlerin sindirme katkısı olduğu, enerjiyi arttırdığı ve buna bağlı olarak metabolizmanın daha hızlı çalışmasına yardımcı olduğu birçok bilimsel çalışma tarafından vurgulanmaktadır. Günlük yaşantınıza uygun olarak öğün sonrasında 10 dakikalık kısa yürüyüşler yapabilirsiniz.

Sofradan Doymadan Kalkın

Sofraya oturduğunuzda midenizi tıka basa doldurana kadar yemeyin. %70-80 oranında doyduğunuz zaman yemeyi sonlandırın. Daha sonra ise su içerek öğünü tamamlayabilirsiniz. Kısa bir süre bu yeni beslenme alışkanlığına vücudunuz uyum sağlayacak ve isteseniz de eskisi kadar yiyemeyeceksiniz.

 

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here