Diyabet Nedir? Diyabet Türleri Nelerdir?

Diyabet Nedir? Diyabet Türleri Nelerdir?

Günümüzde milyonlarca kişi diyabet ya da halk arasında bilinen adıyla şeker hastalığı kaynaklı birçok sağlık sorunu yaşamaktadır. Peki diyabet (şeker hastalığı) hakkında yeterli bilginiz var mı? Diyabet (Şeker hastalığı) türlerini biliyor musunuz?

Hem ülkemizde hem de dünyadaki diğer ülkelerde milyonlarca insan için birçok sağlık sorununa yol açan diyabet ile ilgili birçok kişi yeterli bilgiye sahip değil. Bu içerikte ise diyabet nedir ve diyabet türleri nelerdir sorularının cevaplarını bulabilirsiniz.

Diyabet Nedir?

Diyabet ya da bilinen adıyla şeker hastalığı kan şekerinin çok yüksek olduğu durumlarda ortaya çıkan bir sağlık sorunudur. Kan şekeri ise vücudun temel enerji kaynağıdır ve tüketilen besinler sayesinde üretilir. Pankreas tarafından üretilen bir hormon olan insülin ise yiyeceklerden alınan glikozun hücrelerde enerji için kullanılmasına yardımcı olur. Bazı durumlarda vücudunuz yeterli miktarda insülin üretemez veya insülini gerektiği şekilde kullanamaz. Bu durumda da söz konusu glizkozlar hücrelerinize ulaşamazlar ve kanınızda kalır. İşte bu sayede de kan şekeri tehlikeli seviyelere yükselebilir.

Zaman içerisinde kanınızda çok fazla glikoz bulunması sağlık sorunlarıan yol açabilir. Şeker hastalığının tam bir tedavisi olmasa da kontrol altına alınabilmesi ile sağlıklı bir yaşam sürmek mümkündür. Bu nedenle de hangi seviyede olursa olsun şeker hastalığı asla ihmal edilmemesi gereken önemli bir sağlık sorunudur.

Diyabet Türleri Nelerdir?

Şeker hastalığının en yaygın türleri tip 1, tip 2 ve gestasyonel (hamilelik) olarak sınıflandırılabilir.

Tip 1 Diyabet (Şeker Hastalığı)

Tip 1 şeker hastası iseniz malesef vücudunuz insülin üretemez. Bağışıklık sisteminiz pankreasa saldırır ve insülin üreten hücreleri öldürür.  Tip 1 şeker hastalığı genellikle çocuklar ve genç yetişkinlerde teşhis edilmesine karşın her yaşta ortaya çıkabileceği için dikkat edilmesi gerekmektedir. Tip 1 şeker hastası olan kişiler hayatları boyunca her gün insülin almak zorundadırlar.

Bu içeriğe göz atın:  Intermittent Fasting Hakkında Yanlış Bilinen 5 Şey

Tip 2 Diyabet (Şeker Hastalığı)

Tip 2 şeker hastası iseniz bu vücudunuzun insülini yeterince üretemediği veya kullanamadığı anlamına gelmektedir. Çocukluktan itibaren her yaşta tip 2 şeker hastalığı ortaya çıkabilmesine rağmen ağırlıklı olarka orta yaşlı ve yaşlı kişilerde daha çok görülür. Tip 2 şeker hastalığı ise en yaygın şeker hastalığı türüdür.

Gestasyonel (Hamilelik) Diyabet (Şeker Hastalığı)

Hamilelik diyabeti hamile kadınlarda görülmesi muhtemel bir şeker hastalığı türüdür. Genellikle hamilelik diyabet bebek doğduktan sonra ortadan kalkar. Ancak bir kere hamilelik diyabeti geçirdiyseniz tip 2 şeker hastalığı geçirme ihtimaliniz daha yüksektir. Bu nedenle hamilelik sırasında teşhis edilen şeker hastalığının aslında tip 2 şeker hastalığı olduğu konusunda da görüşler vardır.

Bu üç tip şeker hastalığının dışında kalıtsal bir diyabet türü olan monogenik ve kistik fibroz adı verilen şeker hastalığı türleri de bulunmaktadır.

Diyabet (Şeker Hastalığı) Ne Kadar Yaygındır?

Amerika Birleşik Devletleri’nde 2015 yılında yapılan bir araştırmaya göre 30.3 milyon yani toplam Amerika Birleşik Devletleri nüfusunun %9.4’ü şeker hastasıdır. Bu hastaların ise %25’inden fazlası da şeker hastası olduğunun farkında değildir. Toplam şeker hastalarının %90-95’i ise tip 2 şeker hastasıdır. Türkiye’de ise 6 milyondan fazla şeker hastasının olduğu belirtilmektedir.

Tip 2 şeker hastalığının en yaygın tür olduğu düşünüldüğünde bu tür şeker hastası olma ihtimali olan kişilerin son derece dikkatli olması gerekmektedir. Fiziksel hareketsizlik, etnik köken ve yüksek tansiyon gibi sorunlar tip 2 şeker hastalığının gelişmesine neden olabilir. Eğer gizli şekeriniz varsa veya hamilelik şekeri geçirdiyseniz daha da dikkatli olmanız gerektiğini asla unutmayın. Diyabet (şeker hastalığı) hastası olan kişiler ise aşağıda sıralanan hastalık veya sağlık sorunlarını yaşayabilirler.

  • Kalp hastalıkları
  • Felç, inme
  • Böbrek hastalıkları
  • Diş hastalıkları
  • Sinir hastalıkları
  • Ayak bölgesinde sağlık sorunları
Bu içeriğe göz atın:  İsveç Diyeti Nedir? İşveç Diyeti ile Kilo Vermek

Kaynaklar

[1] Centers for Disease Control and Prevention. National diabetes statistics report, 2017. Centers for Disease Control and Prevention website. www.cdc.gov/diabetes/pdfs/data/statistics/national-diabetes-statistics-report.pdf (PDF, 1.3 MB) . Updated July, 18 2017. Accessed August 1, 2017.

[2] What is Diabetes?. https://www.niddk.nih.gov/health-information/diabetes/overview/what-is-diabetes

5 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here