Direnç Bandı ve 4 Farklı Triceps Hareketi

Daha güçlü ve hacimli triceps kasları için direnç bandı kullanarak 4 farklı hareketi ve detaylı açıklamalarını bu içerikte bulabilirsiniz. Vücut geliştirme ile ilgilenen sporcuların yaptıkları birçok hareket ya doğrudan ya da dolaylı olarak triceps kaslarını çalıştırmaktadır. Triceps kasları için yapılan ve herkes tarafından bilinen hareketlere ek olarak direnç bandıkullanılarak triceps kaslarını daha güçlü hale getirebileceğiniz 4 hareketi ve detaylı açıklamalarını bu içerikte bulabilirsiniz.

Direnç lastikleri özellikle eklem noktalarının korunabilmesi ve bilek, omuz gibi noktalara daha az yük bindirdiği için mutlaka tercih edilmesi gereken ekipmanlar olarak öne çıkmaktadır. Kısacası triceps kasları için bir hareketi yaparken eklem noktalarınıza aşırı yük bindirmek için aynı hareketi direnç bandı kullanarak ve bu noktalara çok daha az yük bindirerek yapabilirsiniz. Bu sayede sakatlanma gibi risklerin önüne geçmiş olursunuz.

Direnç lastiği kullanılırken zorluk seviyesinin arttırılması ve düşürülmesi için sadece tutuş pozisyonunun değiştirilmesi bile yeterlidir. Bu da size ağırlık takıp çıkarmakta yaşadığınız zaman kaybını da telafi etmenize imkan vermektedir. Bununla birlikte direnç lastiğini her yerde çok rahatlıkla kullanabildiğiniz için size spor yapabilme özgürlüğü de sağlar.

Direnç Bandı Hareketleri

1. Band Pushdown

Kablo istasyonu kullanarak yapılan push down hareketleri son derece yaygındır. Bu hareket özellikle triceps kasları için faydalı olduğundan birçok kişi tarafından tercih edilmektedir. Ancak spor salonlarında kablo istasyonlarının genel kısıtlı ve az sayıda olması nedeniyle alternatif olarak direnç lastiği kullanılabilir. Bu hareketi yaparken direnç bandı kullanılması nedeniyle kaslardaki gerilim boşalmadığından dolayı bench press hareketinde daha fazla ağırlık kaldırılması da sağlanabilir.

Örnek Program

  • Antrenman günü 5 set ve her sette 20 tekrar

2. Overhead Triceps Extension

Bu hareketi yapmak için direnç lastiğini baş hizasının üstünde kaldırmalı ve hareket süresinde dirseklerin aynı pozisyonda kalması çok önemlidir. Baş hizasına kaldırılan direnç bandı duruş pozisyonunu bozmadan geriye doğru çekilmelidir. Çekerken kaslarda gerilim hissedilmeli ve hareket duruşu bozulmadan tekrarlar yapılmalıdır.

Bu içeriğe göz atın:  Tip 2 Diyabet Nedir? Tip 2 Diyabet Belirtileri Nelerdir?

Örnek Program

  • Antrenman günü 4 set ve her sette 15 tekrar

3. One Arm Pushdown

Bu hareket Band Pushdown hareketi ile birebir aynıdır. Tek farkı hareketin tek kol ile yapılıyor olmasıdır. Hareketi tek kolla yapıldığı için zorluk seviyesi düşük olan bir direnç bandı seçilmesi gerektiği de unutulmamalıdır.

Örnek Program

  • Antrenman günü 4 set ve her sette 20 tekrar

4. Overhead Band Extension with Two Bands

Bu hareket Overhead Extension hareketin teknik olarak benzeridir. Ancak bu harekette her elde birer lastik olmak üzere toplamda iki adet direnç bandı olması gerekmektedir. Bu hareket diğerlerine göre zor olmasına rağmen tekniğine uygun olarak yapıldığı takdirde kas gelişimi açısından son derece faydalı olabilir.

Örnek Program

  • Antrenman günü 4 set ve her sette 15 tekrar

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here