Define Olmak İçin Kardiyo Antrenmanı

2
84

Define Olmak İçin Kardiyo Antrenmanı

Kardiyo antrenmanları sizi sıkıyor mu? Kas kaybına uğramadan yağ yakmak ve define olmak bir de bu antrenman programı deneyin.

ANTRENMAN ÖZETİ
HedefYağ Yakma
Antrenman TürüKardio
Antrenman SeviyesiBaşlangıç
Antrenman Günü3 gün (8 Hafta)
EkipmanVücut Ağırlığı
Hedef KullanıcıKadın & Erkek

Antrenman Açıklaması

Yağ yakmak ve define olmak için yapılan kardiyo antrenmanı çoğu zaman sıkıcı bir hal alabiliyor. Bunu da açıkçası kimse sevmiyor. Bu nedenle koşu bandında ya da eliptik bisiklet üstünde onlarca dakika zaman harcamaktan herkes kaçınmaya çalışıyor. Kas kaybına uğramadan yağ yakmak ve define olmak için yapabileceğiniz değişik antrenman türleri aslında mevcut.

Öncelikle bir kardiyo antrenmanından beklentinizin ne olduğuna karar vermeniz gerekiyor. İncelmek, kilo vermek, yağ yakmak ve define olmak? Amacınıza karar verdikten sonra ona uygun olacak şekilde kardiyo antrenmanınızı planlayabilirsiniz. Ve eğer amacınız sizin için önemliyse kardiyo antrenmanından kaçmanızın kendinizi kandırmaktan başka bir anlamı yok. Bu nedenle amacınıza uygun olarak kardiyo antrenmanınızı planladıktan ona kendinizi zorlayarak elinizden geldiğince antrenman programına sadık kalmaya çalışın.

Bu içeriğe göz atın: Steroid Nedir? Steroid Kullanımı ve Yan Etkileri

Kardiyo Antrenmanları Neden Sevilmiyor?

Kardiyo antrenmanları ile ilgili olarak herkesin kafasında bazı soru işaretleri var. Bunları kimi doğru kimi de yanlış. Bunlara kısaca bakmak gerekirse;

Çok sıkıcı ve Monoton: Kesinlikle haklısınız! 30 dakika boyunca koşu bandından koşmak gerçekten çok ama çok sıkıcı olabiliyor. Bu nedenle koşu bandında harcadığınız süreyi azaltabilirsiniz. Kardiyo antrenmanının geri kalan zamanında diğer opsiyonları değerlendirebilirsiniz. Ya da bunun yerine haftada bir birkaç kilometre olacak şekilde bir koşu planlayabilirsiniz.

Pump Etkisi Yok: Burada da haklısınız! Kardiyo antrenmanları sonunda ağırlık antrenmanı gibi pump etkisi oluşmaz. Bu da sizin motivasyonunuzu kötü etkileyebilir. Ancak kardiyo antrenmanının amacı zaten pump etkisi oluşturmak değil ki! Amacınız neyse incelmek, kilo vermek, yağ yakmak ve define olmak, karidyo antrenmanı buna hizmet eder. Bu nedenle kardiyo antrenmanından bir ağırlık antrenmanının etkisini beklemeniz yanlış olur.

Bu içeriğe göz atın:  6 Günlük Ağırlık ve Kardiyo Antrenmanı Programı

Zaman Yok: Bu tam bir bahane! Ağırlık antrenmanı için nasıl vaktiniz varsa kardiyo antrenmanı içinde olması gerekiyor. Zamanım yok bahanesi aslında tamamen kardiyo antrenmanından hoşlanmamanız nedeniyle ortaya çıkan bir durum. Bu sorunu aşmak için kardiyo antrenmanı için sürenizi örneğin 10 dakika gibi oldukça kısa bir süre olarak belirleyip zaman içinde arttırmayı deneyebilirsiniz.

Bu içeriğe göz atın: Define Olmak İçin 8 Haftalık Yağ Yakıcı Antrenman Programı

Define Olmak İçin Kardiyo Antrenmanı

Bu kardiyo antrenmanı alışılmış olanların biraz dışında. Hem yüksek yoğunluklu hem de kas gelişimine yardımcı oluyor. Tüm bunların yanı sıra antrenman sonrasında pump etkisi de yaratıyor! Daha ne olsun! Antrenmana başlamadan önce koşu başında 2-3 dakikalık hafif tempoda bir yürüyüş yapabilirsiniz. Antrenman programını ise aşağıdaki tabloda bulabilirsiniz.

HareketSetSüre
Sprint (Koşu Bandında)
10
60 saniye
Pull Up
10
30 saniye
Push Up
10
30 saniye

Bu içeriğe göz atın: Protein Tozu Nedir? Protein Tozu Çeşitleri Nelerdir?

Antrenman Hızı Ne Olmalı?

Aslında bu antrenmanı hangi hızda yaparsanız yapın zor olacaktır. Bu nedenle özellikle başlangıç aşamasındaysanız koşu bandındaki hızınızı 5.o km/s olarak ayarlayabilirsiniz. Koşu bandındaki hızınızı ise zamanla arttırarak antrenman zorluğunu da arttırabilirsiniz. Hızınıza ek olarak eğim miktarını da arttırarak işleri iyice zorlaştırabilirsiniz. Bu antrenman programında esas amaç 10 seti tamamlayabilmektir. Bu nedenle koşu bandındaki hızınızı 10 seti tamamlayabileceğiniz bir seviyede ayarlamanız en doru seçim olacaktır.

30 Saniye Boyunca Dayanamazsam Ne Yapmalıyım?

Şınav ve barfiks için 30 saniyede yapmanız gereken şey yapabildiğiniz kadar şınav ve barfiks çekmektir. Bu nedenle bu 30 saniye süre içinde şu kadar şınav ve barfiks çekmeniz gibi bir kaide yok. Başlangıç aşamasında 1 de çekebilirsiniz 20 de! Ama önemli olan her antrenmandan bir öncekini geçmek ve ilerlemektir. Bu nedenle kendinizi zorlamalısınız.

Bu içeriğe göz atın:  Antrenman Sonrası Ne Kadar Protein Alınmalıdır?

Koşu Bandı ve Barfiks İstasyonu Birbirine Uzak

Çoğu spor salonunda ideal koşulları bulmanız pek mümkün olmayacaktır. Eğer sizin de spor salonunuzda kardiyo bölümü ayrı bir yerde sorun yaşayabilirsiniz. Bunun yerine alternatif olarak ise barfik istasyonunun yanında 1 dakika süreyle olduğunuz yerde sprint atabilirsiniz ya da koşu bantlarının yakınında Dumbell Row hareketini barfiks yerine yapabilirsiniz.

Bu içeriğe göz atın: 5 Adımda Hızlı ve Sürdürülebilir Şekilde Yağ Yakmak


  • Define Olmak İçin Kardiyo Antrenmanı içeriği ile ilgili değerlendirmelerinizi ve aklınıza takılan soruları yorum bölümü aracılığı ile paylaşabilirsiniz.

Not: Tüm antrenman programları, diyet programları, egzersizler ve hareketler tamamen öneri amaçlıdır. Spor yapmadan önce mutlaka bir uzmana danışılması gerekir.2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here