Çiya Tohumu Nedir? Çiya Tohumunun Faydaları Nelerdir?

 

Çiya tohumu kompleks bir besin olarak geçmişte olduğu gibi günümüzde de birçok kişi tarafından tercih ediliyor. Peki Chia tohumunun faydaları neler? Çiya tohumu (chia) antik çağlarda Aztek savaşçıları tarafından çok sık bir şekilde tüketilirdi. Çünkü o dönemdeki antik savaşçılar chia tohumunun onların güç ve performanslarını arttırdığını ve sağlıkları için faydalı olduklarını düşünürlerdir. Peki chia tohumu nedir ve chia tohumunun faydaları nelerdir tam olarak biliyor musunuz? Kompleks besinler tüketmek günümüzde sağlıklı yaşamak isteyen birçok kişinin çok dikkat ettiği noktalardan birisidir. Özellikle bir spor dalı ile ilgileniyorsanız ve düzenli bir diyet programı uyguluyorsanız tükettiğiniz besinlerin kaliteli, kompleks ve sağlığınız için faydalı olmasına özen gösterirsiniz. Tam bu noktada son dönemde oldukça popüler olmaya başlayan çiya tohumu devreye giriyor. Peki bu basit tohumu diğerlerinden ayıran özellikleri neler?

Çiya Tohumu Nedir?

Çiya tohumu özellikle Meksika ve çevresinde bulunan Salvia hispanica bitkisinden elde edilen bir tohum türüdür. Bu tohumu diğerlerinden ayıran en büyük özelliği ise uzun süre besin değerlerini koruyabilmesi ve pişirildiği takdirde de bunları kaybetmemesidir. Bu nedenle de su, süt, yoğurt, fıstık ezmesi ve pilav gibi birçok yiyecek ile birlikte tüketilmektedir. Besin değerleri bakımından son derece zengin olan bu tohum günümüzde birçok diyet programında yer almaktadır ve birçok uzman tarafından da tüketilmesi önerilmektedir.

Çiya Tohumunun Faydaları Neledir?

Bu kadar popüler olan bu çiya tohumu daha birçok faydalı özelliğe sahiptir. Bunlar arasından 5 tanesini aşağıda detaylı olarak bulabilirsiniz. Ancak faydalı bir besin olmasına rağmen günlük chia tohumu tüketiminizin 40-50 gramı geçmemesine özen göstermeniz gerektiğini de unutmayın. Her şeyde olduğu gibi chia tohumunu da fazla tüketmek sağlığınız açısından sorunların ortaya çıkmasına neden olabilir.

Bu içeriğe göz atın:  Yağ Yakmak İçin 12 Haftalık Antrenman Programı

1. Lif Kaynağı Olarak Çiya Tohumu

Çiya tohumunun belki de en önemli faydası zengin lif içeriğine sahip olmasıdır. Erkek ve kadınların günlük almaları gereken lif miktarı dikkate alındığında sadece 5 gram kadar chia tohumu bile tek başına söz konusu lif ihtiyacının önemli bir bölümünü karşılamaktadır. Lif tüketimi tokluk hissini arttırdığı gibi kalp hastalıkları yaşamanızı da engeller. Bu sayede daha uzun süre yaşamanız bile mümkün olabilir. Tüm bunlarla birlikte kan şekeri ve kolesterol seviyelerinin kontrolüne de olumlu yönde katkı sağlar.

2. Antioksidan Olarak Çiya Tohumu

Vücudun önemli düşmanlarından birisi olan serbest radikallere karşı antioksidan olarak görev alırlar. Bu noktada çiya tohumunun tek başına tüm serbest radikallerle savaşması mümkün değildir. Ancak iyi bir yardımcı olarak öne çıkmaktadırlar. Özellikle yoğun antrenmanlardan sonra serbest radikallerin üretimi hızlanabileceğinden chia tohumu türü besinler özellikle antrenman sonrasında kas rejenerasyonunun daha sağlıklı olmasına katkı sağlayabilirler.

3. Protein Olarak Çiya Tohumu

Özellikle vücut geliştirme ile ilgilenen kişiler için protein tüketimi olmazsa olmazdır. Çiya tohumu da 100 gramında 17 gram protein olduğu düşünüldüğünde ciddi bir protein kaynağı olarak tüketileceği de anlaşılıyor. Günlük önerilen çiya tohumu tüketimi 40-50 gram arasında olduğu için günlük protein ihtiyacının 10 grama kadar olan kısmı chia tohumu ile giderilebilir. Bunun yanında da zengin amino asit içeriği ile de chia tohumu tüketilmesi gereken besinlerin başında gelmektedir.

4. ALA (Alfa Linolenik Asit)

Bitkisel kökenli omega-3 türü bir asit olan alfa linolenik asit chia tohumu ile birlikte adeta çok iyi bir ikili olarak çalışabilir.. Kısaca ALA olarak adlandırılan bu asit özellikle kolesterol seviyesinin korunmasına, çocukların büyümesi ve gelişmesi için son derece önemlidirler. Bu konu ile ilgili Amerika Birleşik Devletleri’nde 2016 yılında yapılan bir çalışmaya göre yağ hücrelerinde daha yüksek alfa linolenik asit seviyelerine sahip olan kişilerin insülin direncinden muzdarip olma ihtimallerinin daha düşük olduğuna dikkat çekilmiştir. İnsülin direnci çeşitli hastalıklar için oldukça önemli bir risk faktörüdür ve insülin direncinin azaltılması ile birçok hastalık daha ortaya çıkmadan engellenebilir.

Bu içeriğe göz atın:  Antrenman Sonrası Ne Kadar Protein Alınmalıdır?

5. Mineral Olarak

Çiya tohumunun faydaları arasında önemli olanlarından birisi de demir ve kalsiyum gibi mineraller bakımından son derece zengin bir besindir. Özellikle günlük almanız gereken demir ve kalsiyum miktarına ulaştığınızda antrenman performansınızın da arttığını hissedeceksiniz. Yaklaşık 30 gram kadar Çiya tohumu tek başına günlük demir ve magnezyum ihtiyacınızın %30’unu karşılayabilir. Magnezyum, kas kasılması, protein sentezi ve enerji üretimi gibi son derece önemli enzimatik reaksiyonlarda rol oynar. Bunun yanında uyku kalitenizin artmasını da sağlar. Demir ise kan şekerinin kontrol edilmesi, protein ve karbonhidrat metabolizmasında ve özellikle glukojenezin gerçekleştirilmesinden sorumlu enzimlerin üretimi ve aktivasyonunda görev alır. Glukojenez ise karbonhidrat kaynaklı olmayan kaynaklardan glukoz üretimi olarak tanımlanabilir. Özellikle uzun antrenman sırasında karbonhidrat kaynaklı enerji depoları boşaldığında bu süreç devreye girebilir.

Çiya Tohumu Tarifleri

Çiya tohumu ile ilgili olarak, çiya tohumunun nasıl tüketilmesi gerektiği ile ilişkili olarak birçok tarif bulunmaktadır. Birçok kişi sıcak bir bardak suyun içine bir yemek kaşığı çiya tohumu atarak tüketmeyi tercih eder. Ancak çiya tohumu bol miktarda sıvı emebildiği için bu tür karışımlarda topaklanma olabilir. Yulaf ezmesine karıştırılarak tüketmek bir diğer alternatif tarif olarak öne çıkmaktadır. Chia tohumu yoğurt ile karıştırılarak da tüketilebilir. Bunun yanında pilava katarak yemek gibi bir alternatifinizi de bulunmaktadır. Aslında chia tohumu hem çiğ hem de pişirildikten sonra tüketilebildiği için hoşunuza giden her şey ile yiyebilirsiniz.

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here